Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Najpierw rejestracja czy OC?

Mały samochód a ubezpieczenie
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wiele osób, które zdecydowały się na zakup samochodu, zastanawia się, czy najpierw muszą go zarejestrować czy w pierwszej kolejności kupić OC. Jest to dość powszechny problem, dlatego warto wiedzieć, jak należy postępować. Zarówno rejestracja, jak i ubezpieczenie są obligatoryjne dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Nie wywiązanie się z tego obowiązku skutkuje wysokimi karami finansowymi.

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie OC?


Jak wiesz, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jeśli kupiłeś samochód, to musisz odwiedzić wydział komunikacji z niezbędnymi dokumentami, ale także zadbać o to, aby nabyć polisę. Kiedy jednak trzeba to zrobić? Wszystko zależy od tego, jaki samochód kupiłeś.
 • Prosto z salonu – ubezpieczenie OC musisz kupić najpóźniej w tym samym dniu, w którym go zarejestrujesz. Możesz samodzielnie udać się do zgodnego z miejscem zamieszkania urzędu lub zlecić to pracownikowi salonu. Obecne przepisy prawa dopuszczają skorzystanie z takiego rozwiązania.
 • Używany bez ważnego OC – w takim przypadku musisz najpierw kupić OC, a dopiero później odwiedzić wydział komunikacji. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych uprawnia urzędników do weryfikacji, czy rejestrowany pojazd ma ważną polisę OC. W przeciwnym razie wpisanie go do rejestrów jest niemożliwe.
 • Używany z ważnym ubezpieczeniem – może zdarzyć się, że poprzedni właściciel niedawno nabył OC i jest ono jeszcze ważne. W takim przypadku możesz od razu udać się z polisą do wydziału komunikacji.
 • Pojazd wpisany do rejestrów jako zabytek – takie samochody także muszą mieć ważne OC, ale ich właściciele mogą skorzystać z nieco innych ofert. Zakup ubezpieczenia musi nastąpić najpóźniej w dniu, gdy pojazd zostanie dopuszczony do ruchu.
Pamiętaj, że od chwili zakupu samochodu to na Tobie ciąży obowiązek jego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobisz w odpowiednim terminie, musisz liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Rejestracja samochodu – co jest do tego potrzebne?


Jeśli już znasz odpowiedź na pytanie, czy najpierw rejestracja, czy OC, to powinieneś także wiedzieć, jakich dokładnie dokumentów potrzebujesz, aby wizyta w wydziale komunikacji przebiegła zgodnie z planem. Dokładna lista zależy przede wszystkim od tego, z jakiego źródła nabyłeś swój pojazd.

W przypadku auta z salonu do jego zarejestrowania, oprócz ważnej polisy OC, potrzebujesz także:
 • wypełnionego wniosku o rejestrację,
 • dowodu zakupu (faktury, rachunku itp.),
 • swojego dokumentu tożsamości,
 • dowodu opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych,
 • świadectwa homologacji lub zgodności WE.
Tak, jak zostało już wcześniej wspomniane, możesz zlecić ten proces pracownikowi salonu. Oprócz wymienionych dokumentów będzie potrzebne także Twoje pełnomocnictwo, na podstawie którego będzie on mógł dopełnić wszelkich formalności.

Z kolei, jeśli kupiłeś samochód używany od właściciela z Polski, musisz zabrać ze sobą do urzędu:
 • wniosek o rejestrację auta,
 • dowód tożsamości,
 • dowód uzyskania własności (najczęściej jest to umowa kupna – sprzedaży),
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 • ważną polisę OC,
 • zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • tablice rejestracyjne,
 • dowód opłacenia podatku PCC.
Jak widzisz, ta lista jest nieco dłuższa niż w przypadku auta z salonu. Procedura ta jeszcze dodatkowo się komplikuje, gdy decydujesz się na sprowadzenie samochodu z zagranicy. W takim przypadku potrzebujesz także:
 • dowodu opłacenia akcyzy (dotyczy aut z krajów UE),
 • dowodu przejścia odprawy celnej,
 • tłumaczenia dokumentów wykonanych przez tłumacza przysięgłego.
Zanim udasz się do wydziału komunikacji, sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności ich uzupełniania. Rejestrację samochodu możesz także przeprowadzić online. Potrzebujesz do tego dokumentów w formie elektronicznej.

Co grozi za brak OC?


Wiele osób, które zastanawiają się, czy najpierw rejestracja czy ubezpieczenie, nie wie, ile obecnie wynoszą kary za brak OC. Ich wysokość jest uzależniona od płacy minimalnej. W związku z tym, że wzrosła ona na początku 2023 roku, a kolejna podwyżka jest planowana na 1 lipca, oznacza to także wzrost kar.

W przypadku samochodów osobowych do końca czerwca za brak OC zapłacisz:
 • 1400 zł – jeśli opóźnienie wynosi maksymalnie 3 dni,
 • 3490 zł – w przypadku opóźnienia od 4 do 14 dni,
 • 6980 zł – jeśli spóźnisz się ponad 14 dni.
Od 1 lipca stawki te będą kształtowały się w następujący sposób:
 • 1440 zł – opóźnienie do 3 dni,
 • 3600 zł – opóźnienie od 4 do 14 dni,
 • 7200 zł – opóźnienie powyżej 14 dni.
Aby uniknąć tak wysokich kar, trzeba zadbać o to, aby polisa OC zawsze była ważna.

Brak ważnej polisy w dniu rejestracji – jak przebiega procedura?


Urzędnik zgodnie z prawem może od Ciebie wymagać okazania ważnej polisy OC. Taka sytuacja może mieć następujący przebieg.
 • Mimo obowiązku zakupu OC nie zrobiłeś tego – urzędnik w takim przypadku poinformuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nałoży on na Ciebie karę za brak ciągłości ubezpieczenia w konkretnej kwocie zależnej od tego, ile dni wynosi zwłoka.
 • Kupiłeś OC, ale zapomniałeś zabrać ze sobą dokument, który to potwierdza – urzędnik może to sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W takiej sytuacji nie poinformuje UFG, gdyż spełniłeś obowiązek zakupu polisy.
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, chroni zarówno Ciebie, jak i innych uczestników ruchu. Dzięki tej polisie, jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, nie będziesz musiał z własnej kieszeni pokrywać wyrządzonych szkód.

Zakup samochodu używanego z ważną polisą OC – co musisz wiedzieć?


Decydując się na zakup samochodu, który ma ważne ubezpieczenie OC, nie musisz kupować tej polisy przed jego rejestracją. Przechodzi ona bowiem automatycznie na nowego właściciela. To wyłącznie od Ciebie zależy, co z nią zrobisz.

Pierwszym rozwiązaniem jest kontynuowanie jej aż do chwili wygaśnięcia. Jest to wygodne rozwiązanie głównie ze względu na to, że nie musisz zaprzątać głowy dodatkowymi formalnościami. Możesz od razu udać się do wydziału komunikacji i zarejestrować swoje nowe auto. Wadą takiej decyzji mogą być jednak niekorzystne warunki, które otrzymał od towarzystwa dotychczasowy właściciel.

Pamiętaj, że polisa otrzymana razem z zakupionym samochodem nie odnowi się automatycznie. Oznacza to, że ochrona zapewniona jest tylko do końca jej obowiązywania. Najpóźniej w dniu jej wygaśnięcia będziesz musiał więc kupić nowe OC. W przeciwnym razie zostaniesz ukarany przez UFG.

Na poinformowanie towarzystwa o sprzedaży auta oraz na przepisanie umowy OC dotychczasowy właściciel ma 14 dni od chwili zawarcia umowy. Warto jednak zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć problemów wynikających z wyrządzenia ewentualnych szkód przez nabywcę auta.

Drugie rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, to wypowiedzenie umowy OC i zawarcie nowej. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy masz zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Porównaj ze sobą kilka ofert i wybierz taką, która jest najtańsza.

Dokładny zakres polisy OC jest regulowany przepisami prawa. Oznacza to, że każde towarzystwo musi zapewniać taką samą ochronę. Poszczególne oferty mogą jednak znacząco różnić się od siebie cenami, dlatego warto poświęcić nieco czasu i wybrać najtańszą polisę.

Podczas obliczania wysokości składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne czynniki. Dzięki temu cena zaproponowana Tobie może być zupełnie inna, którą płacił dotychczasowy właściciel. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dokładnie przeanalizuj także propozycje innych firm.

Rejestracja zakupionego samochodu oraz jego ubezpieczenie to obowiązek każdego nabywcy. Mimo że polisa OC nie wpływa bezpośrednio na proces rejestracji, to bez niej wpisanie auta do rejestru jest niemożliwe. Kupując pojazd z ubezpieczeniem, nie musisz się już tym przejmować. Jeśli jednak nabyłeś pojazd z salonu lub bez ważnego OC, to zadbaj w pierwszej kolejności o podpisanie umowy na ubezpieczenie. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych problemów.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników