Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Prawo jazdy na motor - ile kosztuje? Lista kategorii

Motor - prawa jazda
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Własny motocykl to marzenie wielu osób. Zanim jednak je spełnią, muszą zdobyć stosowne uprawnienia. Niezbędne jest ukończenie kursu oraz zdanie państwowego egzaminu. Jeśli planujesz wyrobić prawo jazdy na motor, koniecznie dowiedz się, jakiej kategorii będziesz potrzebować oraz z jakimi kosztami się to wiąże.
Własny motocykl to marzenie wielu osób. Zanim jednak je spełnią, muszą zdobyć stosowne uprawnienia. Niezbędne jest ukończenie kursu oraz zdanie państwowego egzaminu. Jeśli planujesz wyrobić prawo jazdy na motor, koniecznie dowiedz się, jakiej kategorii będziesz potrzebować oraz z jakimi kosztami się to wiąże. 
 

Prawo jazdy na motor a kategoria B 


Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, to także możesz jeździć jednośladami, ale tylko w określonych przypadkach: 
 
 • uprawnienia uzyskałeś co najmniej 3 lata temu, 
 • motocykl ma pojemność skokową mniejszą niż 125 cm3, 
 • jego moc jest niższa niż 11 kW, 
 • stosunek mocy do masy własnej wynosi mniej niż 0,1 kW/kg. 
 
Jednak sam fakt uzyskania takich uprawnień nie oznacza, że powinieneś wsiąść na motocykl po 3 latach od ich otrzymania. Warto wcześniej się dobrze do tego przygotować. Manewrowanie jednośladem nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wymaga utrzymania równowagi, gdyż nietrudno o upadek, który może spowodować poważne obrażenia. Zanim więc wyjedziesz motocyklem na drogę, poćwicz swoje umiejętności. Przede wszystkim naucz się sprawnie ruszać na wzniesieniu oraz omijać przeszkody. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej szkoły jazdy. Doświadczony instruktor przekaże Ci niezbędną wiedzę oraz umiejętności. 
 

Prawo jazdy na motor a inne kategorie uprawnień 


Każdy, kto chce jeździć motocyklami mocniejszymi niż te wspomniane wcześniej, musi uzyskać  odpowiednie prawo jazdy. Wyróżnia się następujące kategorie uprawnień umożliwiających legalne poruszanie się po drogach jednośladami: 
 • kategoria AM, 
 • kategoria A1, 
 • kategoria A2, 
 • kategoria A. 
 
Poniżej znajdziesz dokładny opis warunków, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać poszczególne rodzaje prawa jazdy. 
 

Prawo jazdy kategorii AM 


Kategoria ta zastąpiła kartę motorowerową. Prawo jazdy AM może otrzymać osoba powyżej 14. roku życia, która ma pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. Umożliwia ono legalne prowadzenie: 
 • czterokołowca lekkiego, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna to 45 km/h, 
 • motoroweru z silnikiem spalinowym o pojemności nie większej niż 50 cm3 lub elektryczną jednostką napędową o mocy do 4 kW, który może się poruszać z maksymalną prędkością 45 km/h.  
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii AM na motor? Wszystko zależy od miasta oraz szkoły, która organizuje kurs. Średnie ceny mogą wahać się od 900 zł do 1 500 zł. Dodatkowo trzeba zapłacić 50 zł za część teoretyczną egzaminu państwowego oraz 140 zł za tzw. praktykę.  
 

Prawo jazdy kategorii A1 


Prawo jazdy kategorii A1 jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 16 lat. Kandydaci niepełnoletni potrzebują stosownej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. To prawo jazdy umożliwia legalną jazdę jednośladami: 
 
 • ujętymi w kategorii AM, 
 • o pojemności skokowej nie większej niż 125 cm3, których moc nie przekracza 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie jest większy niż 0,1 kW/kg, 
 • trójkołowymi o mocy maksymalnej 15 kW. 
 
Pamiętaj! Takie same uprawnienia uzyskasz po upływie 3 lat od zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii B.  
 
Cena takiego kursu również zależy od miasta oraz szkoły, która go organizuje. Trzeba liczyć się z wydatkami rzędu około 2 000 zł. Koszt egzaminu to 250 zł (50 zł za teoretyczny oraz 200 zł za praktyczny). 
 

Prawo jazdy kategorii A2 


Uprawnienia tej kategorii mogą zdobyć jedynie osoby pełnoletnie. Prawo jazdy A2 daje więcej możliwości niż B. Upoważnia do kierowania jednośladami: 
 
 • ujętymi w kategorii AM, 
 • o mocy nie większej niż 35 kW i stosunku mocy do masy własnej wynoszącej maksymalnie 0,2 kW/kg,
 • trójkołowymi o mocy nie większej niż 15 kW. 
 
Pamiętaj! W przypadku prawa jazdy kategorii A2 niedopuszczalne jest prowadzenie jednośladów, które powstały w wyniku wprowadzenia modyfikacji w pojazdach o mocy przekraczającej dwukrotność ich parametrów.  
 
Średni koszt kursu na prawo jazdy A2 waha się w granicach od 1 800 do 2 500 zł. Egzamin teoretyczny na tę kategorię kosztuje 50 zł, a praktyczny 200 zł. 
 

Prawo jazdy kategorii A 


Są to uprawnienia dające najwięcej możliwości kierowcom jednośladów. Ich zdobycie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami oraz wymaganiami. Przede wszystkim niezbędne jest ukończenie: 
 • 20 lat – w przypadku, gdy kandydat ma prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat, 
 • 24 lat – w pozostałych przypadkach. 
Te uprawnienia dają możliwość legalnego prowadzenia: 
 • pojazdów z kategorii AM, 
 • motocykli (także z bocznym wózkiem), 
 • motocykli z przyczepą o masie nie większej niż masa własna pojazdu plus dodatkowe 100 kg.  
 
Koszt egzaminów jest w tym przypadku taki sam, jak w poprzednich kategoriach i wynosi łącznie 250 zł. Z kolei cena kursu waha się w przedziale od 2 200 do 2 600 zł. 
 

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A? 


Skoro już wiesz, ile kosztuje prawo jazdy na motor, dowiedz się, w jaki sposób przebiega kurs. Możesz go rozpocząć już 3 miesiące przed ukończeniem wieku uwzględnionego w wymogach. Przed zapisaniem się na kurs, musisz złożyć wniosek do urzędu miasta, dzielnicy lub starostwa powiatowego. Jest to niezbędne do uzyskania numeru Profilu Kandydata na Kierowcę. Oprócz samego wniosku niezbędne jest także załączenie: 
 
 • orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi, 
 • dokumentu tożsamości, 
 • aktualnego zdjęcia o wymiarach 35x45 mm, 
 • pisemnej zgody rodziców lub opiekunów (w przypadku osób małoletnich), 
 • ksera prawa jazdy (dla osób ubiegających się o uprawnienia innych kategorii). 
 
W przypadku ubiegania się o prawo jazdy C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E niezbędne jest także uzyskanie orzeczenia od psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. 
 
Profil Kandydata na Kierowcę jest indywidualnym numerem nadawanym od 2014 roku. Jego wydanie jest bezpłatne, w przeciwieństwie do wystawienia prawa jazdy, za które zapłacisz 210 zł. Opłatę wnosisz dopiero po zdaniu egzaminu. 
 
Bez względu na to, jaką kategorię uprawnień chcesz uzyskać, kurs przebiega w taki sam sposób. Składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.  
 
Ważne! Uczestnictwo w części teoretycznej nie jest obowiązkowe. Możesz przygotować się do egzaminu samodzielnie. Obligatoryjne jest uczestnictwo w części praktycznej.  
 
Długość kursu jest uzależniona od kategorii, która Cię interesuje: 
 • kategoria AM – 6 godzin lekcyjnych (45 minut) zajęć teoretycznych i 5 godzin zegarowych (60 minut) praktyki, 
 • kategoria A1, A2 i A – 30 godzin lekcyjnych (45 minut) zajęć teoretycznych i 20 godzin zegarowych (60 minut) praktyki. 
 
Jeśli masz już prawo jazdy kategorii A2, a ubiegasz się o uprawnienia A, wystarczy, że zaliczysz tylko 10 godzin zegarowych zajęć praktycznych.  
 

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy na motocykl? 


Po zakończeniu kursu z wynikiem pozytywnym możesz podejść do egzaminu państwowego. Aby to zrobić, musisz się zapisać w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego lub przez Internet. Konieczne jest wniesienie opłaty za egzamin. 
 
Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań. 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz obsługi motocykli. Kolejne 12 obejmuje zagadnienia specjalistyczne. Każde z pytań ma tylko jedną prawidłową odpowiedź. Do zaliczenia teoretycznej części egzaminu potrzebujesz co najmniej 68 punktów. 
 
Etap praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza odbywa się na placu manewrowym, a druga bezpośrednio w warunkach ruchu drogowego. Musisz wykonać następujące zadania: 
 • sprawdzić stan techniczny jednośladu, przygotować go do jazdy, 
 • pokonać pachołki slalomem (pięć ósemek), 
 • wykonać dwa wolne slalomy, 
 • wykonać dwa szybkie slalomy, 
 • dwukrotnie ominąć przeszkodę, 
 • ruszyć pod górkę, 
 • zahamować awaryjnie. 
Po zaliczeniu zadań egzaminator zabierze Cię na miasto. Ta część trwa około 25 minut, ale wszystko zależy od m.in. natężenia ruchu. Egzaminator jedzie za Tobą samochodem i wydaje polecenia przez interkom. Na podstawie obserwacji wykonywania manewrów podejmuje decyzję o zaliczeniu lub niezaliczeniu egzaminu.  
 
Jazda motocyklem dostarcza niezapomnianych wrażeń. Aby móc poruszać się nim legalnie, musisz ukończyć kurs oraz zdać egzamin państwowy. Dopiero po uzyskaniu prawa jazdy odpowiedniej kategorii możesz ruszyć w trasę. 
 
 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników