Firmy działające w branży transportowej mogą zdecydować się na zakupienie ubezpieczenia OCP. Mimo że nie jest ono obowiązkowe, to wiele przedsiębiorców wybiera taką polisę, gdyż może być przydatna w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie OCP oraz w jaki sposób ono funkcjonuje. Pozwoli Ci to ocenić, czy może być przydatne również w Twoim przypadku.
Polisa OCP – co to za ubezpieczenie?
OCP to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego. Dotyczy więc przedsiębiorców, którzy zawodowo zajmują się przewozem ładunków. Zawiera się je na okres 12 miesięcy. W zależności od zasięgu terytorialnego działalności firmy można wybrać ubezpieczenie OCP dla transportu krajowego lub międzynarodowego.
OCP przewoźnika chroni przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością za przewożony ładunek. Jeśli w trakcie transportu dojdzie np. do jego utraty lub uszkodzenia, to podmiotem odpowiedzialnym za pokrycie strat będzie ubezpieczyciel. Mimo że OCP nie jest obowiązkowe, to wielu przewoźników decyduje się na jego zakup. Zabezpiecza bowiem przed ogromnymi wydatkami, z jakimi może się wiązać niedopełnienie warunków umowy zawartej ze zlecającym.
Ważne! OCP przewoźnika regulują przepisy konwencji CMR oraz ustawa Prawo przewozowe.
Ubezpieczenie OCP – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika jest dostępne w ofertach wielu towarzystw. Mogą one się od siebie znacząco różnić. Ze względu na to warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiej polisy. Pozwoli to podjąć najlepszą decyzję i kupić ubezpieczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.
Wybierając OCP, należy uwzględnić następujące parametry tej polisy:
-
zasięg terytorialny – jak wiesz, OCP może obowiązywać tylko na obszarze Polski lub także poza jej granicami,
-
sumę gwarancyjną – jest to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, określa więc do jakiej maksymalnej kwoty może wypłacić odszkodowanie,
-
zasady parkowania pojazdów – ubezpieczenie może nie obowiązywać np. gdy ciężarówka parkuje na niestrzeżonym miejscu,
-
wyłączenia odpowiedzialności – jest to bardzo ważny punkt określający, w jakich przypadkach wypłata pieniędzy nie będzie możliwa.
Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy na polisę OCP dokładnie sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziesz w nich najważniejsze informacje dotyczące zasad, jakich musisz przestrzegać, aby realizowane przewozy były objęte ochroną. Zapoznaj się z nimi bardzo dokładnie, a pomoże Ci to uniknąć problemów w przyszłości.
OCP przewoźnika – jaką zapewnia ochronę?
Ubezpieczenie OCP chroni przed stratami powstałymi w wyniku uszkodzenia, kradzieży, zniszczenia, a także pożaru ładunku. Najczęściej obejmuje również opóźnienie dostaw. Zabezpiecza więc interesy zarówno przewoźnika, jak i jego klientów. To właśnie dlatego, mimo że nie jest obowiązkowe, wiele firm decyduje się na jego zakup. W przypadku problemów z dostawą ładunku ubezpieczyciel zapłaci klientowi odszkodowanie za poniesione straty, dzięki czemu przewoźnik nie będzie musiał pokrywać ich z własnej kieszeni. Dla wielu firm, zwłaszcza mniejszych oraz tych, które dopiero zaczynają swoją działalność, takie koszty mogłyby spowodować poważne kłopoty finansowe.
Co ważne, zakres ubezpieczenia OCP można rozszerzyć, jeśli jest to konieczne. To, co obejmują poszczególne dodatki do polisy, można sprawdzić w ofertach konkretnych towarzystw działających na rynku.
Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie OCP?
Najważniejsze korzyści płynące z wyboru ubezpieczenia OCP to przede wszystkim:
-
wypłata odszkodowania przez towarzystwo – dzięki temu przewoźnik nie musi ponosić związanych z tym wydatków,
-
ochrona podwykonawców – polisa chroni nie tylko samego przewoźnika, ale także jego podwykonawców,
-
szybka wypłata odszkodowania – w razie szkód klient otrzyma pieniądze od ubezpieczyciela bez zbędnej zwłoki.
Jak już wiesz, polisa OCP chroni zarówno przewoźnika, jak i jego klientów.
Składka na ubezpieczenie OCP – w jaki sposób się ją oblicza?
Wysokość składki na ubezpieczenie OCP może być różna, gdyż jest zależna od wielu czynników. Najczęściej na jej wysokość ma wpływ:
-
suma ubezpieczenia – im jest ona wyższa, tym droższe ubezpieczenie,
-
dochody firmy transportowej – towarzystwa na podstawie rocznych dochodów obliczają należną składkę,
-
zakres terytorialny – im więcej krajów obejmuje polisa, tym wyższa składka,
-
rodzaj przewożonego towaru – w przypadku tych szczególnie narażonych na uszkodzenie czy kradzież ubezpieczenie OCP będzie droższe.
Pamiętaj! Wysokość sumy ubezpieczenia powinna w całości pokrywać wartość przewożonego ładunku.
Cena polisy OCP zaczyna się od kilkuset złotych, ale jest to z pewnością wydatek, na który warto się zdecydować. Koszty zakupu ubezpieczenia są dużo niższe niż ewentualne straty w przypadku, gdyby przedsiębiorca musiał samodzielnie pokrywać powstałe szkody.
W jakich przypadkach ubezpieczenie OC przewoźnika nie ma zastosowania?
Wyłączenia ochrony są stosowane w przypadku wszystkich ubezpieczeń, a więc również OCP. Jest to dokładne wyszczególnienie sytuacji, w przypadku których nie można liczyć na wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciel może ustalić, że ochrona nie obejmuje np. pojazdów przewożących materiały wybuchowe czy żywe zwierzęta.
Pamiętaj! Jeśli wybrana polisa OC nie obejmuje pewnych zdarzeń, przed którymi chciałbyś się zabezpieczyć, pomyśl o zakupie rozszerzeń do ubezpieczenia.
Towarzystwa najczęściej odmawiają wypłaty odszkodowania także w przypadku, gdy wyrządzone szkody są wynikiem zaniedbania ze strony samego przewoźnika lub kierowców, którzy dla niego pracują.
Polisa OCP może więc nie obowiązywać, gdy uszkodzenie towaru nastąpiło w wyniku:
-
transportu ładunku niesprawnym pojazdem,
-
prowadzenia ciężarówki przez osobę bez stosownych uprawnień lub pod wpływem niedozwolonych środków,
-
niewłaściwego zabezpieczenia towaru,
-
nieprzestrzegania przepisów,
-
postoju w niestrzeżonym miejscu.
To właśnie dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
Polisa OCP – co zawiera ten dokument?
W dokumencie potwierdzającym zakup ubezpieczenia OCP powinny się znaleźć dokładne dane dotyczące ubezpieczanego oraz towarzystwa, w którym została zakupiona polisa. Niezbędny jest także opis zakresu terytorialnego oraz okres, przez który obowiązuje ochrona. Bardzo ważną częścią jest również zakres ochrony OCP oraz informacja, czy jest to nowa polisa, czy wznawiana. Powinna znajdować się w niej również adnotacja o terminie i sposobie płatności za ubezpieczenie.
Mimo że OCP nie jest obowiązkowe, to może przynieść wiele korzyści nie tylko firmom przewozowym, ale także ich klientom. Dzięki takiej polisie mogą uniknąć wielu problemów oraz związanych z nimi wydatków. Warto więc znaleźć odpowiednie towarzystwo oferujące ubezpieczenie OCP na korzystnych warunkach. Musisz pamiętać, że w przypadku tej polisy nie należy kierować się wyłącznie ceną, ale także innymi parametrami.