Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Rejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy — krok po kroku

rejestrowanie samochodu z zagranicy
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Sprowadzanie samochodów z zagranicy cieszy się w Polsce dużą popularnością. Z takiego rozwiązania korzysta wiele osób, którym zależy na zakupie auta sprawnego technicznie oraz w atrakcyjnej cenie. Jednak ich sprowadzenie oraz rejestracja wiążą się z formalnościami, które trzeba wypełnić. Jeśli zamierzasz wwieźć do kraju auto z zagranicy, musisz wiedzieć, w jaki sposób przebiega cała procedura.

Zakup samochodu z zagranicy – o czym musisz pamiętać? 

 
Zanim zdecydujesz się na zakup i sprowadzenie auta zza granicy, musisz mieć pewność, że jest ono w dobrym stanie technicznym. Przede wszystkim przeszukaj ogólnodostępne bazy, takie jak np. Historia Pojazdu. Dzięki temu serwisowi dowiesz się, czy auto, którym jesteś zainteresowany, nie zostało skradzione oraz czy sprzedawca nie okłamuje Cię odnośnie zdarzeń drogowych, w których uczestniczyło.  
 
Warto także skorzystać z usług specjalisty, który dokona oględzin samochodu na miejscu. Sprawdzi jego stan techniczny oraz oceni, czy nie wymaga on przeprowadzenia kosztownych napraw.  
 
Jeśli samochód, który znalazłeś, ma dobrą historię i nie budzi żadnych zastrzeżeń, musisz sprowadzić go do kraju. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z usług firmy, która się w tym specjalizuje. Jest to z pewnością droższe rozwiązanie, ale jednocześnie wygodniejsze.  
 
Druga metoda to samodzielne sprowadzenie pojazdu do Polski. Jeśli ją wybierzesz, to możesz przywieźć auto na lawecie lub wrócić nim do kraju. W tym drugim przypadku niezbędne są tablice wywozowe oraz krótkoterminowe ubezpieczenie OC, a także ważne badania techniczne. Tylko wtedy będziesz mógł legalnie przejechać nim przez granicę. 
 
Pamiętaj! Przed wyjazdem nowo zakupionym autem z kraju, w którym został sprzedany, nie zapomnij zabrać od dotychczasowego właściciela wszystkich dokumentów, takich jak umowa, dowód rejestracyjny oraz karty pojazdu.  
 

Rejestracja samochodu z zagranicy – od czego trzeba zacząć? 

 
Formalności związane z rejestracją samochodu z zagranicy zajmują zdecydowanie więcej czasu niż w przypadku aut kupowanych w kraju. Jeśli jednak dobrze się do nich przygotujesz, przebiegną bez żadnych problemów. 
 
Opłacenie akcyzy 
 
Polskie prawo wymaga, aby w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta z zagranicy, opłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość zależy od typu samochodu oraz pojemności silnika. Obecne stawki kształtują się w następujący sposób: 
 • 1,55% wartości samochodu  – dla hybryd HEV i MHEV wyposażonych w  silniki spalinowe o pojemności do 2000 cm3, 
 • 3,1% wartości samochodu  – dla pozostałych samochodów z silnikami o pojemności maksymalnej 2000 cm3, 
 • 9,3% wartości samochodu  – dla hybryd HEV, MHEV i PHEV wyposażonych w silniki większe niż 2000 cm3, ale mniejsze niż 3500 cm3, 
 • 18,6% wartości samochodu  – dla pozostałych aut z silnikami większymi niż 2000 cm3. 
Pamiętaj! Z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego są całkowicie zwolnione pojazdy elektryczne oraz napędzane wodorem. 
 
Tłumaczenie dokumentów  
 
Musisz pamiętać także o przetłumaczeniu dokumentów, które otrzymałeś od dotychczasowego sprzedawcy. Musi to zrobić tłumacz przysięgły. Warto sporządzić umowę kupna-sprzedaży w dwóch językach, co pozwoli Ci nieco ograniczyć koszty.  
 
Wykonanie badania technicznego 
 
Aby pojazd mógł zostać zarejestrowany i legalnie poruszać się po drogach, niezbędne jest wykonanie badania technicznego. Jest to konieczne w przypadku, gdy samochód nie ma ważnego przeglądu wykonanego za granicą. Jeśli ma badania, to warto dowiedzieć się w wydziale komunikacji, czy są one wystarczające. Może bowiem okazać się, że konieczne jest przeprowadzenie przeglądu uzupełniającego.  
 

Rejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy – jak to zrobić? 

 
Na zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy nowy właściciel ma 30 dni. Do tego, aby ta procedura przebiegła pomyślnie, niezbędne są następujące dokumenty: 
 • wypełniony wniosek rejestracyjny, 
 • stary dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jeśli była wydana, 
 • dowód własności pojazdu (umowa, faktura lub rachunek), 
 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta w kraju, w którym został sprzedany, 
 • ważne badania techniczne, 
 • tablice rejestracyjne (jeśli były wydane), 
 • dowód opłacenia akcyzy, 
 • dowód zakupu OC,  
 • dowód uiszczenia niezbędnych opłat. 
Jeśli wszystkie złożone dokumenty są kompletne, to urzędnik wydaje decyzję o tymczasowej rejestracji. Dzięki niej właściciel może legalnie poruszać się takim samochodem po drogach. Do 30 dni zostaje wyrobiony stały dowód rejestracyjny, który należy odebrać z wydziału komunikacji. 
 

Ile kosztuje rejestracja auta z zagranicy? 

 
Rejestracja samochodu sprowadzanego z zagranicy nie jest darmowa. Obecnie kosztuje 161,50 zł. Na jej łączny koszt składają się następujące opłaty: 
 • 13,50 zł – wydanie pozwolenia czasowego, 
 • 80 zł – wydanie standardowych tablic rejestracyjnych, 
 • 54 zł – wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, 
 • 12,50 zł – wydanie nalepki legalizacyjnej, 
 • 1,50 zł – opłaty ewidencyjne. 
Pamiętaj! Możesz także zdecydować się na spersonalizowane tablice rejestracyjne. W ich przypadku koszty rejestracji są wyższe i wynoszą 1081,50 zł.  
 

Ubezpieczenie OC samochodu z zagranicy – o czym trzeba pamiętać? 

 
Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Trzeba ją kupić najpóźniej w dniu rejestracji zakupionego i sprowadzonego z zagranicy samochodu. Jest ona regulowana ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że wszystkie towarzystwa oferują taki sam zakres ochrony. Poszczególne oferty różni jedynie cena. W przypadku tej polisy zdecydowanie nie warto przepłacać. 
 
W znalezieniu najtańszego ubezpieczenia OC pomoże Ci porównywarka. Wystarczy, że uzupełnisz w niej niezbędne pola, aby otrzymać propozycje od różnych ubezpieczycieli. W przypadku OC nie warto przepłacać, dlatego możesz bez obaw wybrać najtańszą propozycję. W razie potrzeby poszkodowani w zdarzeniu drogowym, którego będziesz sprawcą, otrzymają świadczenie. 
 
Brak OC wiąże się z poważnymi problemami. Przede wszystkim polskie prawo przewiduje surowe kary dla osób, które nie wywiążą się z obowiązku zakupu polisy. Aktualne stawki kształtują się w następujący sposób: 
 • za zwłokę do 3 dni - 1 400 zł, 
 • za zwłokę od 4 do 14 dni - 3 490 zł, 
 • za zwłokę powyżej 14 dni - 6 980 zł. 
Musisz wiedzieć, że wymienione wyżej kary obowiązują do końca czerwca 2023 roku. Od 1 lipca będą one wynosiły 
 • 1 440 zł – jeśli opóźnienie wyniesie maksymalnie 3 dni, 
 • 3 600 zł – jeśli opóźnienie wyniesie od 4 do 14 dni, 
 • 7 200 zł – jeśli opóźnienie będzie dłuższe niż 14 dni. 
Kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to nie jedyne konsekwencje braku OC. W przypadku spowodowania szkód na osobach lub mieniu UFG pokryje je, ale będzie mógł żądać od Ciebie zwrotu wszystkich kosztów, a te mogą być bardzo wysokie. Warto więc zadbać o to, aby spełnić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją oraz ubezpieczeniem pojazdu. Pozwoli to uniknąć wielu problemów. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników