Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Rejestracja samochodu z USA krok po kroku

rejestracja samochodu z USA
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Samochody sprowadzane z USA cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jednak ich przywiezienie do kraju, a następnie zarejestrowanie jest związane z szeregiem formalności, o które należy zadbać. Jeśli zdecydowałeś się na zakup wymarzonego auta za oceanem, to musisz być także przygotowany do tego, że jego sprowadzenie wiąże się ze sporymi wydatkami. Przekonaj się, o czym musisz pamiętać, by zarejestrować auto z USA.


Auto z USA  – jakie wydatki trzeba ponieść?


Sprowadzając samochód zza oceanu, musisz być przygotowany na kilka obowiązkowych opłat. Jeszcze przed jego rejestracją musisz zapłacić:
 • cło,
 • podatek VAT,
 • akcyzę.
Stawka cła na samochody z USA wynosi obecnie 10%. Kwota jest obliczana od wartości pojazdu, a także kosztów jego transportu na terytorium Unii Europejskiej. Kolejną obowiązkową opłatą jest podatek VAT. Jego wysokość również zależy od wartości pojazdu, kosztów transportu oraz cła.

Pamiętaj! W krajach Unii Europejskiej obowiązują różne stawki podatku VAT. To, która będzie obowiązywała Twój samochód, zależy od tego, w jakim państwie po raz pierwszy przekroczy on granicę UE. Warto więc pomyśleć o tym, aby sprowadzić go do portu np. w Niemczech, gdzie stawka VAT wynosi 19%, a nie 23%, jak w Polsce.

Ostatnią obowiązkową opłatą jest akcyza. Jej wysokość oblicza się w zależności od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Obecne stawki kształtują się w następujący sposób:
 • 1,55% wartości auta – w przypadku hybryd HEV oraz MHEV z silnikami spalinowymi do 2000 cm3,
 • 3,1% wartości auta – dla pozostałych samochodów z silnikami do 2000 cm3,
 • 9,3% wartości auta – w przypadku hybryd HEV, MHEV oraz PHEV z silnikami większymi niż 2000 cm3, ale mniejszymi niż 3500 cm3,
 • 18,6% wartości auta – dla pozostałych samochodów z silnikami większymi niż 2000 cm3.
Z zapłaty akcyzy zwolnione są natomiast auta elektryczne oraz napędzane wodorem.

Rejestracja auta z USA – krok po kroku


Zanim udasz się do właściwego wydziału komunikacji, musisz wiedzieć, jak przebiega rejestracja samochodu z USA. Dokumenty, które trzeba zgromadzić, są niezbędne do tego, abyś mógł legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Zobacz, co zrobić krok po kroku.

1. Zamów tłumaczenie


Musi je wykonać tłumacz przysięgły. Obowiązek ten dotyczy wszystkich dokumentów, które otrzymasz od sprzedawcy, takich jak m.in. umowa kupna-sprzedaży czy dowód rejestracyjny. Dopiero z ich przekładem możesz udać się do wydziału komunikacji.

2. Przystosuj auto do polskich dróg


Samochody amerykańskie są inaczej skonstruowane niż pojazdy w Polsce czy w pozostałych krajach UE. Oznacza to, że jeśli udasz się na badanie techniczne do stacji diagnostycznej od razu po jego sprowadzeniu zza oceanu, to możesz nie otrzymać pozytywnej opinii. Niezbędne jest bowiem przystosowanie auta do wymogów polskiego prawa.
Przeróbek najczęściej wymagają następujące elementy:
 • oświetlenie – musisz wymienić światła mijania, przeciwmgielne, pozycyjne oraz kierunkowskazy,
 • licznik – musi on wskazywać prędkość w km/h, dopuszczalny jest także wskaźnik wyposażony dodatkowo w mile,
 • układ wydechowy – na terenie Europy obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin niż w USA, dlatego może być konieczne dopasowanie auta do aktualnych wymogów.
Dopiero, gdy Twój nowy pojazd zostanie zmodyfikowany, to możesz pojechać nim na badanie techniczne.

3. Udaj się do wydziału komunikacji


Aby rejestracja samochodu z USA przebiegła pomyślnie, musisz zgromadzić niezbędne dokumenty i wraz z nimi udać się do wydziału komunikacji. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą:
 • wypełniony wniosek rejestracyjny,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 • dowód własności auta (faktura, umowa kupna-sprzedaży itp.),
 • dowód opłacenia wszelkich obowiązkowych opłat,
 • zaświadczenie ze stacji diagnostycznej,
 • dowód odprawy celnej.

Pamiętaj! Jeśli samochód był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 roku i jest rejestrowany po raz pierwszy, to potrzebujesz również dokumentów dotyczących recyklingu auta.

4. Wnieś opłaty rejestracyjne


Rejestracja samochodu z USA, tak jak i każdego innego, jest związana z koniecznością uiszczenia opłat. Łączny koszt to 161,50 zł. Obejmują one następujące składowe:
 • 54 zł – wydanie dowodu rejestracyjnego,
 • 12,50 zł  – za znaki legalizacyjne,
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 80 zł – tablice rejestracyjne,
 • 1,50 zł  – opłata ewidencyjna.

Trzeba je uiścić w kasie urzędu lub przelać na wskazane konto bankowe.

Pamiętaj! Opłata 80 zł dotyczy zwykłych tablic rejestracyjnych. Jeśli chcesz zdecydować się na indywidualne, to musisz zapłacić za nie 1000 zł. Łączny koszt wyniesie wtedy 1081,50 zł.

5. Ubezpiecz swoje auto


Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Zanim zarejestrujesz nowy samochód, możesz zdecydować się na krótkoterminową polisę. Wystarczy ona, aby dostarczyć auto z portu i załatwić wszystkie formalności.

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC auta z USA, zależy od wielu czynników. Na wysokość składki wpływają następujące parametry:
 • model i marka auta,
 • pojemność i moc silnika,
 • rok produkcji,
 • wiek i doświadczenie właściciela,
 • dotychczasowa historia ubezpieczenia,
 • miejsce zamieszkania.
Towarzystwa mogą brać pod uwagę o wiele więcej czynników. Warto więc porównać ze sobą propozycje co najmniej kilku towarzystw, aby wybrać najtańsze OC.

Pamiętaj! Zakres OC regulują przepisy prawa. Oznacza to, że każda firma musi zapewniać taką samą ochronę. Poszczególne propozycje mogą różnić się jednak od siebie cenami. Warto więc dokładnie to zweryfikować przed podpisaniem umowy.

Rejestracja samochodu z USA – o czym jeszcze trzeba pamiętać?


Decydując się na zakup i sprowadzenie do Polski samochodu z USA, musisz pamiętać o tym, że na jego zarejestrowanie masz 30 dni od momentu, gdy przekroczy on granicę. Zgłaszając się do wydziału komunikacji z kompletem niezbędnych dokumentów, zarejestrujesz go tymczasowo. Dzięki temu będziesz mógł z niego normalnie korzystać. Urząd ma natomiast 30 dni na to, aby zarejestrować Twoje auto na stałe.

Zanim zdecydujesz się na sprowadzenie auta zza oceanu, zadbaj o to, aby dokładnie zweryfikować jego status prawny oraz stan techniczny. Najczęściej trzeba to zrobić na odległość, gdyż wyjazd do Stanów Zjednoczonych to spory wydatek. Warto więc zlecić wykonanie oględzin na miejscu zaufanemu mechanikowi, który przekaże Ci szczegółowy raport z kontroli.

Status prawny auta możesz natomiast sprawdzić, wykorzystując do tego bezpłatne narzędzia, takie jak strona historiapojazdu.gov.pl. Aby zweryfikować historię, wystarczy wpisać numer rejestracyjny, VIN, a także datę pierwszej rejestracji. W sieci działa także wiele płatnych serwisów, które weryfikują historię wybranego pojazdu. Korzystając z nich, masz pewność, że sprowadzany samochód spełni Twoje oczekiwania.

Sprowadzenie auta z USA to świetna alternatywa dla zakupu pojazdu z Europy. Za oceanem można znaleźć wiele ciekawych egzemplarzy w dobrym stanie technicznym oraz o świetnym wyglądzie. Zakup wiąże się z większymi kosztami oraz formalnościami, których trzeba dopilnować. Jest to jednak świetne rozwiązanie dla osób szukających niepowtarzalnych samochodów.
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników