Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Autocasco na motor — czy warto kupić?

autocasco na motor
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, a więc także dla motocyklistów. Jednak wypłacane w jego ramach odszkodowanie nie pokryje strat związanych z kradzieżą czy jego uszkodzeniem motocykla z winy kierowcy. W takich sytuacjach pomocna jest polisa autocasco. Dowiedz się, na czym dokładnie ona polega oraz dlaczego jej zakup może być dobrym rozwiązaniem także dla Ciebie.

Obowiązkowe oraz dobrowolne ubezpieczenia motocykla 

 
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, trzeba kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Działa ono wtedy, gdy kierujący pojazdem wyrządzi krzywdę osobom trzecim. Oznacza to, że jeśli jadąc motocyklem, uszkodzisz np. inny samochód, to towarzystwo wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie na zlikwidowanie powstałych szkód. Ty nie będziesz musiał ich pokrywać z własnej kieszeni, ale Twoja kolejna składka OC może wzrosnąć. 
 
Jeśli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę, to pomyśl także o dobrowolnej polisie assistance. W jej ramach otrzymasz niezbędną pomoc np. w przypadku awarii Twojego motocykla. Innym ubezpieczeniem, które także warto wykupić, jest NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wypłacane w jej ramach środki można przeznaczyć przede wszystkim na leczenie kierowcy oraz pasażerów w razie uszkodzenia ciała w wyniku zdarzenia drogowego. 
 
Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem jest autocasco (AC). Motor to dość łatwy łup dla złodzieja, dlatego trzeba pomyśleć o tym, aby uchronić się od strat z tym związanych. Zakup AC to korzystne rozwiązanie pod wieloma względami i może przydać Ci się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. 
 

Czym jest autocasco na motocykl? 

 
Ubezpieczenie AC zazwyczaj obejmuje następujące sytuacje: 
 • kradzież pojazdu, 
 • uszkodzenie motocykla na skutek działania osób trzecich, sił przyrody lub w wyniku zdarzenia drogowego, 
 • całkowite zniszczenie motocykla w wyniku wspomnianych wyżej okoliczności. 
Pamiętaj! Z AC możesz skorzystać także wtedy, gdy to Ty byłeś sprawcą zdarzenia i Twój pojazd został uszkodzony. Dokładne zasady związane z pokrywaniem szkód przez towarzystwo znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). 
 
W przypadku autocasco firmy ubezpieczeniowe mają dowolność w ustalaniu warunków oraz zakresu takiej polisy. Oznacza to, że poszczególne oferty mogą znacząco się od siebie różnić i to nie tylko wysokością składki. W przypadku poszukiwania najlepszego AC nie można więc kierować się wyłącznie najniższą ceną. 
 

Jak znaleźć najlepsze AC na motocykl? 

 
Najwygodniejszym sposobem na znalezienie AC na motocykl, które będzie w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb, jest skorzystanie z wygodnej porównywarki ofert, którą można znaleźć w sieci. Wystarczy wpisać do niej niezbędne dane dotyczące pojazdu oraz właściciela, a algorytmy przeszukają sieć i przedstawią Ci różne propozycje towarzystw działających na rynku. Będziesz mógł się z nimi zapoznać oraz kupić wybraną ofertę, jeśli jedna z nich szczególnie Cię zainteresuje. Po opłaceniu składki wszystkie niezbędne dokumenty zostaną przesłane na podany adres e-mail.  
 
Dlaczego korzystanie z porównywarki to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim w ten sposób możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Dzięki porównywarce nie musisz przeglądać stron poszczególnych ubezpieczycieli w poszukiwaniu AC. Wiele osób decyduje się na zakup polisy u swojego ubezpieczyciela, ale nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Może bowiem okazać się, że inne towarzystwo zaoferuje Ci zdecydowanie lepsze warunki. 
 
Sprawdzając poszczególne oferty na AC, zwróć szczególną uwagę na:
 • sumę ubezpieczenia – od niej zależy wysokość odszkodowania, jakie otrzymasz, 
 • zakres terytorialny – określa on, czy polisa działa tylko w Polsce, czy także poza jej granicami, 
 • bezpośrednią likwidację szkody – dzięki niej załatwisz wszelkie formalności po zdarzeniu bardzo szybko i bez zbędnych problemów, 
 • sposób rozliczania szkody – towarzystwa mogą zaproponować metodę kosztorysową (na podstawie przeprowadzonej wyceny) lub rozliczeniową (na podstawie faktury wystawionej przez warsztat). 
Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznaj się z OWU, a szczególnie z częścią zawierającą wyłączenia odpowiedzialności. Jest to lista sytuacji, w których wypłata odszkodowania nie będzie możliwa. Zapoznając się z nią wnikliwie, unikniesz rozczarowania. 
 

Od czego zależy wysokość składki AC na motocykl?  

 
Podobnie, jak w przypadku OC, także składka na AC jest obliczana na podstawie różnych kryteriów. Najczęściej towarzystw biorą pod uwagę: 
 • model i markę motocykla – z reguły ubezpieczenie pojazdów uważanych za sportowe i szybkie jest zdecydowanie droższe, 
 • pojemność i moc silnika – składka dla motocykli z dużymi silnikami jest zazwyczaj wyższa, ze względu na to, że mogą one rozwijać duże prędkości, 
 • rok produkcji – nowe pojazdy są z reguły droższe, dlatego składka w ich przypadku jest dość wysoka, 
 • sposób przechowywania – ryzyko kradzieży lub uszkodzenia motocykla parkowanego na ulicy czy niestrzeżonym parkingu jest większe niż takiego, który jest trzymany w garażu, 
 • rodzaj zabezpieczeń – wiele towarzystw wymaga stosowania konkretnych zabezpieczeń, a dzięki nim niekiedy można nieco obniżyć wysokość składki, 
 • wiek i doświadczenie kierowcy – młode osoby, które dopiero od niedawna mają uprawnienia, muszą liczyć się z wyższymi składkami, 
 • dotychczasowa historia ubezpieczenia – jeśli jeździsz bezszkodowo, to możesz liczyć na zniżki. 
Musisz pamiętać o tym, że każde towarzystwo może stosować własne zasady obliczania składki AC. Oznacza to, że parametry, które są bardzo ważne w przypadku jednej firmy, dla innej mogą nie być już tak istotne. Dlatego warto porównywać oferty na autocasco, aby wybrać taką, która jest zdecydowanie najbardziej opłacalna.  
 

Kiedy szczególnie warto zdecydować się na ubezpieczenie motocykla AC? 

 
O autocasco powinieneś pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy masz wartościowy motocykl, a ryzyko jego kradzieży jest duże. Mimo zastosowania najlepszych i najnowocześniejszych zabezpieczeń nie możesz mieć pewności, że uchronią one Twój pojazd przed złodziejami. Stosowane przez nich innowacyjne metody kradzieży sprawiają, że tak naprawdę każdy motocykl być ich łupem.  
 
Ubezpieczenie AC może przydać się także osobom wykonującym pracę zarobkową przy użyciu motocykla. Jeśli zostanie on ukradziony lub zniszczony, to Ty stracisz możliwość zarabiania. Ubezpieczenie wypłacone w ramach autocasco pokryje powstałe szkody, a Ty będziesz mógł np. kupić nowy motocykl.  
 
Pamiętaj! Mimo że ubezpieczenie AC jest dobrowolne, to właściciele pojazdów wziętych w leasing lub kupionych na kredyt muszą je zakupić.  
 
Niektóre towarzystwa oferują atrakcyjne warunki polisy kierowcom, którzy do tej pory ubezpieczali samochód, a teraz chcą kupić ją także na motocykl. Nie jest to jednak regułą, gdyż każda firma może ustalać własne zasady w tym zakresie. Warto jednak dowiedzieć się, czy u konkretnego ubezpieczyciela dostępna jest taka opcja. Jeśli będziesz jeździć bezpiecznie i bezszkodowo, to skorzystasz z wypracowanych zniżek, a Twoja składka będzie niższa.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników