Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu – ile się czeka? jak obliczyć?

zwrot skladki OC
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest najczęściej zawierane na okres 12 miesięcy. Umowy nie można wypowiedzieć wcześniej, ale w kilku przypadkach istnieje możliwość jej rozwiązania przed czasem. Dzięki temu można odzyskać część opłaconych składek. Jedną z takich sytuacji jest sprzedaż samochodu. Jeśli Twój pojazd zmienił właściciela, dowiedz się, kiedy możesz wnioskować o zwrot zapłaconego ubezpieczenia.

Zwrot składki OC – kiedy jest to możliwe?


Zwrot ubezpieczenia OC jest możliwy wyłącznie po rozwiązaniu polisy przed upływem jej terminu ważności. Dzieje się to w następujących przypadkach:
  • po wyrejestrowaniu samochodu,
  • po udokumentowaniu jego utraty np. w wyniku kradzieży,
  • po odstąpieniu od umowy zakupu pojazdu, jeśli nie został zarejestrowany w ciągu 30 dni,
  • po rozwiązaniu polisy przez nowego właściciela samochodu,
  • po oddaniu pojazdu do stacji demontażu.
Rozwiązanie umowy dotyczy także polis, które odnawiają się automatycznie.  Do tego, aby otrzymać zwrot składki OC, niezbędne jest poinformowanie towarzystwa o zaistnieniu okoliczności, które do tego uprawniają. Niekiedy trzeba także przedstawić stosowne dokumenty, które potwierdzą, że należy Ci się wypłata.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu – kiedy można z tego skorzystać?


Podczas sprzedaży samochodu nowy właściciel razem z pojazdem otrzymuje także ubezpieczenie OC, jeśli jest ono jeszcze ważne. Towarzystwo musi zostać jednak poinformowane o tym fakcie. Nabywca samochodu może korzystać z polisy OC aż do chwili, gdy ona wygaśnie lub zakończyć dotychczasową umowę i podpisać nową. To drugie rozwiązanie jest korzystne wtedy, gdy towarzystwo dokona rekalkulacji składki i okaże się, że jest ona niekorzystna.
W chwili, gdy nowy właściciel decyduje się na rozwiązanie polisy OC, to zbywca może ubiegać się o zwrot składki OC. Jest to opłacalne zwłaszcza wtedy, gdy ubezpieczenie zostało kupione nie dawno, a do końca umowy zostało jeszcze sporo czasu. W takim przypadku możesz zgłosić się do swojego towarzystwa i poinformować go o chęci odzyskania składki.

Pamiętaj! Nie otrzymasz zwrotu pełnej kwoty, jaką zapłaciłeś. Zostanie ona proporcjonalnie obliczona od chwili wypowiedzenia umowy do terminu końca jej ważności.

Jak ubiegać się o zwrot ubezpieczenia OC?


Informację o sprzedaży lub wyrejestrowaniu pojazdu z ewidencji można przesłać do towarzystwa za pomocą tradycyjnej poczty lub korzystając z e-maila. Dane kontaktowe można znaleźć bez problemu na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli.

Do wiadomości tradycyjnej lub elektronicznej należy dołączyć odpowiednie dokumenty. W zależności od konkretnej sytuacji będzie to wypowiedzenie polisy z własnoręcznym podpisem, odstąpienie od dotychczasowej umowy podpisane przez nowego właściciela auta bądź zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Warto także dołączyć wniosek o zwrot zapłaconej składki na podane konto bankowe.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu – o czym trzeba pamiętać?


Jak już wiesz, to czy otrzymasz zwrot ubezpieczenia OC, zależy wyłącznie od decyzji nowego właściciela. W ciągu 14 dni musisz poinformować firmę, z którą masz zawartą umowę, o tym, że Twój samochód został sprzedany.

Pamiętaj! Jeśli opłacałeś OC w ratach i nie uiściłeś jeszcze całej składki, to otrzymasz jedynie zwrot faktycznie opłaconej kwoty naliczonej proporcjonalnie do czasu, jaki pozostał do zakończenia umowy.

Zwrot składki OC następuje maksymalnie w ciągu 14 dni od momentu poinformowania towarzystwa oraz przedstawienia niezbędnych dokumentów.

Wyrejestrowanie pojazdu lub jego utrata – kiedy można ubiegać się o zwrot składki OC?


Jeśli Twój samochód przestał być w Twoim posiadaniu, ponieważ został doszczętnie zniszczony lub skradziony, to także możesz ubiegać się o zwrot zapłaconej składki na OC. Musisz jednak wcześniej udać się do wydziału komunikacji w celu dopełnienia niezbędnych formalności. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą notatkę policyjną sporządzoną po kradzieży auta lub zaświadczenie, które otrzymałeś w stacji demontażu pojazdów.
Jeśli oddajesz swoje auto na złom ze względu na jego zły stan techniczny, to koniecznie zwróć uwagę na formę transakcji, jaką zawierasz z punktem demontażu pojazdów. Otrzymując zaświadczenie o tym, że Twój samochód został zezłomowany, a wszelkie dokumenty unieważnione, wyrejestrowanie auta oraz ubieganie się o zwrot składki nie będzie problemem.
Jeżeli jednak otrzymałeś fakturę lub umowę sprzedaży, które świadczą o tym, że wrak został sprzedany, to te dokumenty mogą uniemożliwić Ci ubieganie się o zwrot. Warto o tym pamiętać, udając się do punktu demontażu.

Umowa zawarta na odległość a zwrot składki OC


Umowa zawarta z towarzystwem przez telefon czy za pośrednictwem Internetu umożliwia jej rozwiązanie w ciągu 30 dni. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala zrezygnować z niej bez podawania przyczyny. Można z niego skorzystać wtedy, gdy np. znalazłeś zdecydowanie atrakcyjniejszą ofertę na OC. Zakup polisy przez Internet ma wiele zalet, a najważniejsze z nich to przede wszystkim:
  • wygoda – możesz to zrobić bez wychodzenia z domu i marnowania czasu na dojazd i stanie w kolejkach,
  • oszczędność – porównując wiele ofert różnych ubezpieczycieli, możesz wybrać najtańszą propozycję,
  • dodatkowe zniżki – wiele firm oferuje atrakcyjne rabaty za zakup polisy OC przez Internet.
Zaletą jest także możliwość swobodnego rozwiązania umowy w ciągu 30 dni od jej podpisania.

Pamiętaj! Zanim wypowiesz OC, to wcześniej kup ubezpieczenie w innym towarzystwie. Dzięki temu Twój wniosek zostanie przyjęty, a Ty unikniesz przerw w ciągłości polisy.

Jak odzyskać opłaconą składkę OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia?


Może zdarzyć się, że zapomnisz o wypowiedzeniu umowy na OC u dotychczasowego ubezpieczyciela, a w międzyczasie zawrzesz nową polisę w innej firmie. W takiej sytuacji będziesz miał podwójne OC. Nie musisz się jednak martwić, bo przepisy prawa chronią przed koniecznością opłacania dwóch składek. Bez problemu możesz więc złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia, które przedłużyło się automatycznie.

Pamiętaj! Jeśli opłaciłeś już składkę OC za podwójną polisę, to przysługuje Ci jej zwrot za każdy niewykorzystany
dzień ochrony. Warto więc zrobić to jak najszybciej.


Do podwójnego ubezpieczenia OC najczęściej dochodzi wtedy, gdy właściciel pojazdu:
  • kupił go wraz z polisą, ale o tym nie wiedział,
  • zapomniał wypowiedzieć umowę przed zawarciem nowej,
  • wysłał wypowiedzenie, ale dotarło ono do towarzystwa już po czasie i doszło do automatycznego odnowienia polisy,
  • właściciel znalazł korzystniejszą ofertę, a OC przedłużyło się w międzyczasie.
Możliwość rezygnacji z takiego ubezpieczenia pozwala uniknąć kosztów, które niekiedy mogą być bardzo wysokie.
Ubezpieczenie OC zgodnie z przepisami prawa jest obowiązkowe. Musi więc zostać wykupione przez każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jest ono przypisywane do samochodu, a nie do osoby. Przed zakupem konkretnej polisy warto porównać kilka ofert, aby wybrać najtańszą z nich. W przypadku tego rodzaju ubezpieczenia nie ma sensu przepłacać, gdyż zakres ochrony, jaką zapewnia, wszędzie jest taki sam.
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników