Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

OC na raty – gdzie i jak kupić?

autocasco dla Mercedesa
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Bardzo często opłacenie składki wiąże się ze sporym wydatkiem. Dotyczy to głównie młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy nie mają zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. Na szczęście towarzystwa umożliwiają zapłatę za ubezpieczenie OC w ratach. Sprawdź, gdzie możesz znaleźć takie oferty.
OC na raty to świetny wybór, jeśli Twoja polisa się kończy, a Ty nie możesz sobie pozwolić na jednorazowy (zwykle spory) wydatek. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Ubezpieczenie OC na raty – na czym polega?


Rozłożenie składki OC na wygodne raty to wygodne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zapłacić jej w całości. Taką opcję udostępnia wiele towarzystw, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Najczęściej ubezpieczyciele pozwalają rozłożyć płatność za OC na 4 raty. W takim przypadku właściciel pojazdu musi uiścić konkretną opłatę raz na kwartał. Można jednak spotkać także oferty, które umożliwiają opłacenie składki nawet w 12 ratach.

Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj płatności, a w międzyczasie Twoja sytuacja materialna się poprawi, to będziesz mógł zapłacić pozostałą część składki jednorazowo lub zmniejszyć ilość rat. W takim przypadku powinieneś skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i poinformować go, że chcesz to zrobić.

Jak szybko znaleźć ubezpieczenie samochodu na raty?


Przeglądanie ofert ubezpieczycieli w poszukiwaniu informacji o tym, że umożliwiają oni rozłożenie płatności za OC na raty, jest bardzo kłopotliwe, a przede wszystkim czasochłonne. Możesz to zrobić wygodniej, korzystając z kalkulatorów polis, które znajdziesz w sieci. Z ich pomocą nie tylko szybko porównasz szczegóły ofert, ale także sprawdzisz, w ilu ratach będziesz mógł płacić składkę.

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, której zakres jest regulowany przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Towarzystwa mogą samodzielnie wpływać jedynie na wysokość składki takiej polisy, a jej zakres jest zawsze taki sam. Jeśli więc poszukujesz najlepszej oferty OC, to zwróć szczególną uwagę właśnie na cenę. W przypadku tego ubezpieczenia nie warto bowiem przepłacać.

Ubezpieczenia OC na raty – ile to kosztuje?


Wybierając ubezpieczenia OC na raty, musisz wiedzieć, że jest to droższa opcja niż w przypadku jednorazowej płatności. Poniżej znajdziesz przykładowe obliczenia wykonane za pomocą kalkulatora online w oparciu o następujące dane:
  • 45-letni kierowca z 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów, mieszkający w Dynowie, który od ponad 10 lat kupuje OC i jeździ bezszkodowo,
  • ubezpiecza samochód marki Seat Leon z 2013 roku, z silnikiem benzynowym 1.4 i o mocy 122 KM.
Różnice w wysokości składki w kilku wybranych towarzystwach w przypadku opłacenia jej jednorazowo i na raty prezentują się następująco:

  Płatność jednorazowa 2 raty 4 raty
MTU 24.pl 688 zł łącznie 757 zł
Uniqa 749 zł łącznie 877 zł łącznie 1015 zł
Wiener 818 zł łącznie 976 zł łącznie 1107 zł
 

Różnica między jednorazową płatnością, a ratami za OC może wynosić nawet kilkaset złotych. Mimo to płatność ratalna może być opłacalna, jeśli nie dysponujesz kwotą umożliwiającą zapłatę za polisę w całości.

Ubezpieczenia OC na 12 rat – czy to możliwe?


Jak już wiesz, większość towarzystw umożliwia rozłożenie składki OC na wygodne raty. Ich liczba zależy jednak od wewnętrznych ustaleń konkretnej firmy. Obecnie coraz więcej ubezpieczycieli umożliwia dokonanie płatności za OC w 12 ratach. Jest to m.in. firma MTU 24.PL oraz Uniqa. Aby dowiedzieć się, jaki jest dokładny koszt ubezpieczenia OC na 12 rat, musisz skontaktować się z agentami ubezpieczeniowymi tych firm. Na podstawie otrzymanych przez Ciebie danych przygotują oni kompleksową ofertę.

Ubezpieczenie OC na raty – o tym musisz pamiętać


Zanim zdecydujesz się na rozłożenie OC na raty, musisz zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami na temat tego rodzaju płatności. Dzięki temu unikniesz problemów oraz rozczarowania.

1.       Towarzystwa samodzielnie ustalają minimalną oraz maksymalną liczbę rat. Niektóre firmy udostępniają swoim klientom wyłącznie płatność jednorazową.
 
2.       Pomyśl o zakupie pakietu ubezpieczeń zawierającego oprócz OC także AC, NNW i assistance. Ich ceny są najczęściej bardzo atrakcyjnie i niższe niż w przypadku zakupu tych polis osobno.
 
3.       Pamiętaj, aby opłacać raty we wskazanym terminie. Wszelkie opóźnienia w płatności mogą sprawić, że zostaniesz wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników. Twoje zobowiązanie może także zostać przekazane firmie windykacyjnej, a nawet trafić do sądu. Jeśli Twoja sprawa zakończy się egzekucją komorniczą, to możesz mieć poważne problemy w przyszłości np. z otrzymaniem kredytu. 
 
4.       Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o terminie płatności pierwszej raty. Pieniądze za nią muszą trafić do ubezpieczyciela najpóźniej w dniu, w którym rozpoczyna się ochrona.
 
5.       Kupując OC na raty przez Internet, możesz wybrać najwygodniejszą formę płatności. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej umożliwiają przesłanie pieniędzy za pomocą tradycyjnego przelewu, przelewu online, BLIK-a lub kartą kredytową.
 
6.       Nawet jeśli nie opłacisz jednej z rat, to w razie spowodowania przez Ciebie kolizji czy wypadku ubezpieczyciel i tak pokryje powstałe szkody z Twojej polisy. Ciąży na nim taki obowiązek wynikający z przepisów prawa. Będzie jednak mógł pociągnąć Cię do odpowiedzialności finansowej.
 
7.       Brak płatności za chociaż jedną ratę spowoduje, że Twoja polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Jest to poważny problem, gdyż w takiej sytuacji musisz liczyć się z wysokimi karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Warto pamiętać o tych zasadach, by nie narazić się na problemy.

Ubezpieczenia OC na raty – czy warto się na nie zdecydować?


Jeśli jednorazowa płatność za OC nie jest możliwa, to rozłożenie składki na wygodne raty może być bardzo pomocne. Jest to rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z niewykupieniem polisy w terminie.

Zanim wybierzesz konkretną ofertę, to dokładnie przeanalizuj kilka z nich i zapoznaj się z kosztami, jakie będziesz musiał ponieść. Szukaj towarzystw, które nie tylko oferują najniższą cenę OC, ale i rozłożą płatność na dogodną liczbę rat – dopasowaną do Twoich możliwości finansowych.

Ubezpieczenie samochodu na raty, a jego sprzedaż – co musisz wiedzieć?


Jeśli zdecydowałeś się na sprzedaż samochodu, to masz 14 dni na poinformowanie o tym swojego ubezpieczyciela. Jeśli wybrałeś OC w opcji ratalnej, to za płatność kolejnej raty odpowiedzialny jest zarówno nowy właściciel pojazdu, jak i Ty, aż do momentu zgłoszenia transakcji.

Może jednak się zdarzyć, że z różnych powodów zapomnisz poinformować towarzystwo o tym, że Twoje auto zmieniło właściciela, a firma upomni się o kolejną ratę. W takim przypadku spróbuj wyjaśnić zaistniałą sytuację z ubezpieczycielem. Innym sposobem jest także zgłoszenie się do nowego właściciela z prośbą o zapłatę składki. Jest to wskazane wtedy, gdy osoba kupująca auto została poinformowana o takiej konieczności jeszcze przed transakcją.

W ostateczności dotychczasowy właściciel powinien zapłacić ratę składki, a następnie domagać się od nabywcy zwrotu połowy poniesionych kosztów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obie strony są tak samo odpowiedzialne za opłacenie OC.

OC na raty a złomowanie lub kradzież pojazdu

Co w sytuacji, gdy Twój samochód zostanie skradziony lub ze względu na zły stan techniczny konieczne będzie jego zezłomowanie. Wówczas musisz wyrejestrować go w wydziale komunikacji. Następnie poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela. Dzięki temu Twoja polisa OC wygaśnie. Towarzystwo musi także wypłacić Ci część niewykorzystanej składki. Aby było to możliwe, musisz przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające kradzież lub złomowanie auta.

OC na raty to wygodna opcja, którą znajdziesz w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to także korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy planujesz w najbliższym czasie sprzedać swoje auto. Zanim kupisz ubezpieczenie, sprawdź, na ile rat będziesz mógł rozłożyć płatność, a także jaki będzie łączny koszt zakupu polisy. 

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników