Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Opłata za radio w samochodzie - ile wynosi?

Skala radiowa
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Większość kierowców podczas jazdy samochodem słucha radia. Dzięki temu pokonywanie nawet długich dystansów jest przyjemniejsze. Przepisy prawa jasno wskazują, że każdy odbiornik radiowy oraz telewizyjny musi być zarejestrowany i podlega obowiązkowi opłacania abonamentu. Dowiedz się, jak ta kwestia wygląda w przypadku samochodu.
Nie każdy właściciel pojazdu jest świadomy tego, że istnieje obowiązek opłacania abonamentu radiowego. Niewywiązywanie się z niego może skutkować nałożeniem kar finansowych.
 

Abonament za radio w aucie – co trzeba wiedzieć?


Przepisy Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych jasno wskazują, że obowiązek uiszczania opłaty dotyczy wszystkich odbiorników radiowych oraz telewizyjnych. Nie ma więc znaczenia, gdzie znajduje się urządzenie. Każde z nich musi zostać zarejestrowane w ciągu 14 dni od chwili zakupu, a następnie właściciel jest zobowiązany do systematycznego opłacania abonamentu. 
 

Opłata za radio w samochodzie – kiedy obowiązuje?


Opłata za radio w samochodzie jest obowiązkowa, jeśli nie uiszczasz abonamentu za tego rodzaju odbiornik znajdujący się np. w Twoim domu. W przeciwnym razie nie musisz tego robić. Z kolei, jeśli korzystasz z radia wyłącznie w samochodzie, to ten obowiązek dotyczy także Ciebie.
 

Pamiętaj! Jeśli korzystasz z auta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, leasingujesz lub wypożyczasz je, to musisz opłacić abonament, nawet jeżeli już opłacasz go za inny odbiornik tego samego rodzaju. Właściciele firm muszą bowiem uiszczać opłaty za każdy z nich osobno.
 

Ile wynosi abonament za radio w samochodzie?


Aktualne stawki na 2024 r. zostały ustalone Rozporządzeniem KRRiT z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r. Zgodnie z nim opłata za jeden radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie. 
Abonenci mogą skorzystać ze zniżek w przypadku, gdy płacą jednorazowo za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Wtedy opłaty kształtują się w następujący sposób:
 • opłata za 2 miesiące – 16,90 zł,
 • opłata za 3 miesiące – 25,10 zł,
 • opłata za 4 miesiące – 33,80 zł,
 • opłata za 5 miesięcy – 42,00 zł,
 • opłata za 6 miesięcy – 49,60 zł,
 • opłata za 7 miesięcy – 58,30 zł,
 • opłata za 8 miesięcy – 66,50 zł,
 • opłata za 9 miesięcy – 74,70 zł,
 • opłata za 10 miesięcy – 83,40 zł,
 • opłata za 11 miesięcy – 91,60 zł,
 • opłata za 12 miesięcy – 94,00 zł.
Zgodnie z informacjami podawanymi przez Pocztę Polską, identyczne stawki będą obowiązywały w 2025 r.
 

Opłata za radio w samochodzie – kto jest zwolniony z tego obowiązku?


Istnieją pewne wyjątki, które umożliwiają niepłacenie abonamentu RTV. Zalicza się do nich m.in. osoby:
 
 • z I grupą inwalidzką,
 • całkowicie niezdolne do pracy,
 • o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • z trwałą lub okresową całkowitą niezdolnością do pracy,
 • powyżej 75. r.ż.,
 • otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy,
 • niesłyszące,
 • powyżej 60. r.ż. z prawem do emerytury nieprzekraczającej 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
 • bezrobotne,
 • z prawem do zasiłku przedemerytalnego.

Zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty z tytułu odbiorników radiowych lub telewizyjnych dotyczy również m.in. inwalidów wojennych i wojskowych, kombatantów oraz osób ze statusem weterana poszkodowanego. 
 

Jak zarejestrować radio w samochodzie?


Rejestracja nowego odbiornika musi odbyć się w ciągu 14 dni od chwili jego nabycia. Można to zrobić osobiście w wybranej placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem strony internetowej. W pierwszym przypadku proces przebiega następująco:
 
 • udaj się do wybranej placówki i tam zgłoś dyspozycję rejestracji odbiornika,
 • okaż dokument tożsamości,
 • podpisz formularz „Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych".

Pracownik wyda Ci „Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika", które jest dokumentem potwierdzającym rejestrację. Zarówno zgłoszenie, jak i zawiadomienie należy przechowywać i okazać w razie kontroli. 

Jeśli chcesz dokonać rejestracji przez Internet, musisz:
 
 • wypełnić elektroniczny formularz, który znajdziesz na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. oraz go zaakceptować,
 • poczekać, aż otrzymasz na podany adres korespondencyjny w ciągu 4 dni roboczych od wysłania wniosku „Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych",
 • podpisać otrzymany dokument, umieścić kopię w otrzymanej kopercie zwrotnej i wysłać do nadawcy. 
Dokument trafia do Wydziału Abonamentu RTV w Bydgoszczy, który przesyła do użytkownika odbiornika „Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika" wraz z formularzami polecenia przelewu/wypłaty gotówki (jeśli podczas rejestracji zaznaczysz we wniosku taką opcję).
 

Jak zapłacić abonament za radio w samochodzie?


Podczas rejestracji odbiornika każdy abonent otrzymuje 26-cyfrowy numer rachunku bankowego. Jest to indywidualne konto, na które należy dokonywać wpłat. Jeśli z różnych przyczyn nie jest on Ci znany, możesz go ustalić w każdej placówce pocztowej lub drogę telefoniczną bądź elektroniczną. Istnieje również możliwość wysłania korespondencji w tradycyjny sposób.

Abonament możesz zapłacić w placówkach pocztowych, korzystając ze spersonalizowanego polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej, jeśli wybrałeś taką opcję przy rejestracji lub za pomocą standardowego blankietu. Poczta Polska udostępnia abonentom Platformę Płatności. Wystarczy się na niej zalogować, podając najważniejsze informacje i postępować zgodnie z instrukcjami.

Za abonament RTV można także zapłacić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Bez względu na wybraną formę płatności, należy to zrobić do 25. dnia każdego miesiąca. Dodatkowo abonenci, którzy zapłacą do 25 stycznia za cały rok z góry, mogą liczyć na zniżkę w wysokości 10%. 
 

Jakie są kary za niepłacenie abonamentu RTV?


Jeśli mimo obowiązku uchylasz się od płacenia abonamentu RTV za radio w Twoim samochodzie, musisz liczyć się z możliwością otrzymania kary. Wynosi ona 30-krotność miesięcznej opłaty. W przypadku radioodbiornika jest to kwota 261 zł. Co ważne, kontrolerzy Poczty Polskiej są upoważnieni do tego, aby naliczać kary do 5 lat wstecz. Jeśli więc nie udowodnisz, że w tym czasie nie płaciłeś abonamentu, możesz sporo zapłacić. 

Kto może przeprowadzić tego rodzaju kontrolę? Obowiązek ten spoczywa nie na listonoszach, ale specjalnie wyznaczonych przedstawicielach Poczty Polskiej. Mogą oni zapukać do drzwi, jednak nie ma obowiązku wpuszczania ich do domu czy mieszkania. A jak wygląda kwestia radia w samochodzie?
W takim przypadku również nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do wnętrza auta, aby sprawdził, czy znajduje się w nim radio. Jednak kontrolerzy mogą sfotografować pojazd i w ten sposób udowodnić, że znajduje się w nim urządzenie. Jeśli po sprawdzeniu w bazie abonentów okaże się, że właściciel konkretnego pojazdu nie płaci abonamentu, może on otrzymać zawiadomienie z Wydziału Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wszczęciu postępowania administracyjnego. 
 

Abonament RTV za radio w samochodzie – podsumowanie


Obowiązek opłacania abonamentu RTV dotyczy każdego właściciela odbiornika radiowego oraz telewizyjnego. Wcześniej trzeba takie urządzenia zarejestrować w systemie Poczty Polskiej w ciągu 14 dni od ich nabycia. Ustawa o opłatach abonamentowych wskazuje, że obowiązek uiszczania opłaty dotyczy konkretnego rodzaju odbiornika, a nie ich liczby (dla osób prywatnych). Oznacza to więc, że płacąc za radio znajdujące się w domu, nie ma konieczności dublowania opłaty za sprzęt w samochodzie. Ta zasada nie dotyczy jednak przedsiębiorców. Muszą oni płacić osobno za każdy z odbiorników.
Stawki abonamentowe za radio nie są wygórowane i wynoszą 8,70 zł miesięcznie. Dodatkowo można zyskać zniżki przy jednorazowej płatności za dłuższy okres. Uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej mogą kontrolować, czy konkretna osoba wywiązuje się z tego obowiązku. W przeciwnym razie mogą nałożyć karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki abonamentowej. 
 
 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników