Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Bezpieczna jazda motocyklem — najważniejsze zasady

bezpieczna jazda motocyklem
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jazda motocyklem dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć. Poruszanie się tym środkiem transportu jest wygodne, a często także szybsze niż samochodem. Jednak, aby było w pełni bezpieczne, niezbędne jest przestrzeganie pewnych zasad. Zanim wsiądziesz na swój jednoślad, dowiedz się, o czym musisz pamiętać, aby jazda była w pełni komfortowa i nie zagrażała Tobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Na drodze zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania 

 
Jest to niezbędne zarówno w przypadku jazdy motocyklem, jak i samochodem. Trzeba pamiętać, że inni kierowcy mogą zachowywać się nierozsądnie na drodze i tym samym stanowić dla Ciebie zagrożenie. Musisz więc obserwować zachowania innych uczestników ruchu, co pozwoli Ci na podjęcie odpowiedniego manewru odpowiednio wcześnie. To może pomóc zapobiec kolizji lub wypadkowi. Największą uwagę trzeba zachować, zbliżając się do miejsc szczególnie niebezpiecznych, takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych.  
 
Pamiętaj! Zasada ograniczonego zaufania dotyczy także Twoich umiejętności. Nigdy nie szarżuj na drodze, gdyż może się to źle skończyć.  
 

Dostosuj prędkość i styl jazdy do warunków na drodze 

 
Bezpieczna jazda motocyklem polega także na właściwym dopasowaniu swojej prędkości, a także stylu jazdy do aktualnych warunków pogodowych. Jeśli nawierzchnia jest śliska ze względu na opady deszczu, zachowaj szczególną ostrożność zwłaszcza w trakcie pokonywania zakrętów. Utrata przyczepności to jeden z najczęstszych powodów wypadków i kolizji. Musisz uważać także w trakcie jazdy w słoneczny dzień. Dobra pogoda może bowiem osłabić Twoją czujność. 
 

Zadbaj o dobry stan techniczny swojego jednośladu 

 
Aby jazda motocyklem mogła być bezpieczna, pamiętaj o regularnej kontroli jego stanu technicznego. Sprawdzaj przede wszystkim stan opon, zawieszenia oraz hamulców. To one wpływają bowiem na to, czy będziesz mógł zatrzymać jednoślad wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie zapomnij także o wymianie najważniejszych części eksploatacyjnych, takich jak filtry czy świece. 
 

Zwracaj uwagę na to, co dzieje się na drodze i w jej otoczeniu 

 
Jadąc motocyklem, jesteś bardziej narażony na poważną kolizję czy wypadek niż wtedy, gdy poruszasz się samochodem. Jest to związane przede wszystkim z budową motocykla, a także tym, że ma on jedynie dwie strefy kontaktu z nawierzchnią. Koła są ustawione w jednej linii, a utrata przyczepności może nieść poważne konsekwencje. Jeśli będziesz uważnie obserwował to, co dzieje się na drodze, a także w jej otoczeniu, zwiększysz swoje szanse na właściwą reakcję. Może Ci to pomóc uniknąć wielu kłopotów.  
 

Uważnie obserwuj innych uczestników ruchu 

 
Poruszając się motocyklem, musisz zwracać szczególną uwagę na innych uczestników ruchu. Dokładnie analizuj, czy pojazdy znajdujące się przed Tobą nie sygnalizują np. zamiaru skrętu w lewo. W takiej sytuacji musisz dostosować swoją prędkość, aby umożliwić im bezpieczne wykonanie manewru. Pamiętaj także o tym, że nie rzadko zdarza się, że kierowca wykonuje inną czynność niż ta, którą sygnalizował. Warto więc zachować szczególną ostrożność, co zwiększy bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu. Zwracaj uwagę także na różne drobne znaki, takie jak np. rozglądanie się czy powolna jazda, gdyż mogą one świadczyć o tym, że kierowca planuje wykonanie jakiegoś manewru. 
 
Pamiętaj! To, że Ty jesteś ostrożnym kierowcą, nie oznacza, że każdy uczestnik ruchu także. Musisz więc kontrolować zarówno siebie, jak i inne osoby. 
 

Zawsze hamuj przed zakrętem 

 
Proces hamowania trzeba zacząć jeszcze przed zakrętem i złożeniem motocykla. Jadąc na wprost, zmniejsz swoją prędkość. Tuż przed tym, jak złożysz jednoślad do zakrętu, odpuść hamulec, a po pokonaniu przeszkody lekko dodaj gazu. Takie postępowanie pozwala zachować przyczepność oraz ochroni Cię przed poślizgiem. Pamiętaj o tym, aby w trakcie pokonywania zakrętu nie wykonywać żadnych nagłych oraz nerwowych ruchów. Stwarzają one niebezpieczeństwo, że stracisz równowagę.  
 

Stosuj się do przepisów ruchu drogowego 

 
To kolejna bardzo ważna zasada, której musisz bezwzględnie przestrzegać. Wszelkie odstępstwa zwiększają ryzyko wypadku czy kolizji. Nawet jeśli zdarza Ci się nieraz jechać nieco szybciej, niż dopuszczają przepisy, to musisz przestrzegać reguł dotyczących m.in. zakazu wjazdu na drogę czy jazdy na czerwonym świetle. Dobrą praktyką jest także bycie uprzejmym. Postaraj się od czasu do czasu przepuścić inny pojazd wyjeżdżający z drogi podporządkowanej, nie poganiaj innych kierowców i nie denerwuj się, jeśli popełnią jakiś błąd. Pamiętaj, że wiele osób dopiero zaczyna swoją przygodę za kółkiem i nabiera doświadczenia. Ty także kiedyś się uczyłeś. 
 

Dobrze zapoznaj się ze swoim motocyklem 

 
Zanim poczujesz się pewnie na swoim jednośladzie, przetestuj jego możliwości w bezpiecznych warunkach. Sprawdź, w jaki sposób reaguje on na delikatne naciśnięcie hamulca oraz gazu. W ten sposób dowiesz się, jaką ma przyczepność oraz jaki jest jego czas reakcji. Trenuj także omijanie przeszkód, co z pewnością przyda Ci się podczas jazdy po drodze. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy zostałeś kierowcą jednośladu nie dawno lub kupiłeś motocykl, którym wcześniej nie jeździłeś.  
 

Pamiętaj o płynnej i dynamicznej jeździe 

 
Dynamiczna jazda polega na sprawnej zmianie pasa, wyprzedzaniu czy omijaniu przeszkód. Zachowuj się przewidywalnie, aby inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli, co zamierzasz. Nie wyprzedzaj w miejscach, w których jest to niedozwolone, nie zbliżaj się zanadto do pojazdu przed Tobą, a jazda będzie przyjemna oraz bezpieczna. Takie zachowanie z pewnością docenią także inni uczestnicy ruchu.  
 
Przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy motocyklem jest bardzo ważne. W praktyce jest ich o wiele więcej niż te wymienione wyżej. Powinny być one stosowane nie tylko przez kierowców motocykli, ale i samochodów. Świadoma jazda pozwala uniknąć wielu sytuacji, które mogą być poważnym zagrożeniem. Warto więc systematycznie doskonalić technikę jazdy, co pozwoli zwiększyć poczucie pewności za kierownicą. Pamiętaj o tym, że nie jesteś na drodze sam. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników