Auta firmowe, co do zasady, są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Tak jak każdy inny pojazd, one także muszą zostać objęte ubezpieczeniem OC. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto wybrać także dodatkowe polisy dla firm. Dla towarzystw ubezpieczeniowych nie każdy pojazd związany z działalnością biznesową jest jednak autem firmowym. Jak to działa?
Kto może zdecydować się na ubezpieczenie samochodu firmowego?
Dla towarzystw ubezpieczeniowych samochodami firmowymi nie są wszystkie auta, których właściciele prowadzą działalność gospodarczą. Nie zmienia tego nawet fakt odliczania kosztów ich utrzymania od podatku. To stwarza swego rodzaju problemy, gdyż nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z ubezpieczeń firmowych. Zanim więc udasz się do wybranego towarzystwa w celu podpisania umowy, sprawdź, czy w ogóle możesz to zrobić.
Za samochody firmowe ubezpieczyciele uznają pojazdy, które:
-
są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej i służą do celów zarobkowych,
-
są używane nie tylko przez właściciela biznesu, ale również przez zatrudnionych pracowników,
-
zostały zakupione na firmę i to jej dane są wpisane w dowodzie rejestracyjnym.
Bardzo często niezbędne jest udowodnienie, że Twoje auto faktycznie spełnia powyższe wymagania. Zupełnie inaczej są traktowane samochody pełniące funkcję taksówek. Ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku jest w ich przypadku zdecydowanie wyższe ze względu na intensywną eksploatację. Takie auta mają także jednego konkretnego kierowcę, który się nim porusza w celach zarobkowych. Ma on więc swoją historię ubezpieczenia, co ułatwia ustalenie wysokości składki.
Ubezpieczenie samochodu na firmę przewożącą ludzi – czy jest drogie?
Jak już wiesz, taksówki są traktowane jako samochody, które stwarzają większe ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego ze względu na to, że bardzo często są w ruchu. Wiąże się to ze zdecydowanie droższymi ubezpieczeniami niż w przypadku innych samochodów firmowych. Wyższa składki OC są spowodowane głównie:
-
korzystaniem z pojazdu w godzinach szczytu, gdy na ulicach panuje duży ruch,
-
wielogodzinnym użytkowaniem samochodu, które może wynosić nawet kilkanaście godzin dziennie,
-
intensywniejszą eksploatacją oraz dużym zużyciem różnych części, co może spowodować większe ryzyko wypadku czy kolizji,
-
przewożeniem pasażerów, którzy swoją obecnością mogą rozpraszać kierowcę.
Jest to tylko kilka przykładów sytuacji, które wpływają na to, że taksówki są zupełnie inaczej traktowane przez ubezpieczycieli niż inne auta wykorzystywane do celów zarobkowych.
Pamiętaj! Wyższe składki OC dotyczą nie tylko taksówkarzy, ale również instruktorów jazdy oraz kurierów. Oni także każdego dnia pokonują wiele kilometrów i są narażeni na ryzyko wypadków i stłuczek.
Czy prywatny samochód może służyć za pojazd służbowy?
Dość często zdarza się, że przedsiębiorca jest właścicielem tylko jednego samochodu, który wykorzystuje zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. W takiej sytuacji najprawdopodobniej ubezpieczyciel nie uzna auta za pojazd firmowy. Jeśli został kupiony na dane osoby prywatnej, a także korzysta z niego tylko jeden kierowca, to nie kwalifikuje się on do tego.
Musisz jednak pamiętać, że jako przedsiębiorca nie masz obowiązku kupowania ubezpieczenia na firmę. To od Ciebie zależy, czy zawrzesz umowę prywatnie czy ramach prowadzenia działalności. Musisz ocenić, co jest bardziej opłacalne w Twoim przypadku.
Warto wiedzieć, że nie ma żadnych wytycznych, które ustalałyby, że w ramach działalności można wykorzystywać wyłącznie samochody firmowe. Ze względu na to można wyróżnić pojazdy, które są:
-
własnością prywatną i nie ma ich wśród środków trwałych,
-
własnością firmową i są uwzględnione w ewidencji środków trwałych,
-
samochodami w leasingu operacyjnym niebędącymi własnością przedsiębiorcy i nieuwzględnionymi w ewidencji środków trwałych,
-
samochodami w leasingu finansowym, które są własnością przedsiębiorcy oraz zalicza się je do środków trwałych.
Jak widzisz, wyróżnia się różne typy aut firmowych, które mogą być wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jak kupić OC samochodu na firmę?
Poszukiwania najlepszego OC samochodu firmowego zacznij przede wszystkim od znalezienia towarzystw, które mają takie ubezpieczenia w swojej ofercie. Pamiętaj, że firmy samodzielnie ustalają wewnętrzne regulaminy. Zakres oraz sumy gwarancyjne OC są narzucane odgórnie przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Natomiast wysokość składek czy zasady kwalifikowania pojazdów są ustalane indywidualnie. Oznacza to, że jeśli w jednym towarzystwie Twoje auto nie spełnia warunków pojazdu firmowego, to w innym sytuacja może już wyglądać zupełnie inaczej.
Dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie są pracodawcami, składki są obliczane tak samo jak w przypadku klientów indywidualnych. Oznacza to, że pod uwagę brane są takie czynniki, jak:
-
marka i model pojazdu,
-
rok produkcji,
-
pojemności i moc silnika,
-
przebieg,
-
sposób użytkowania,
-
wiek właściciela,
-
straż w prowadzeniu pojazdów,
-
miejsce zamieszkania,
-
historia ubezpieczeniowa.
Jeśli jeździsz bezpiecznie i bezszkodowo, będziesz mógł liczyć na korzystne zniżki. Dzięki nim Twoje OC będzie zdecydowanie tańsze.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy przedsiębiorca chce ubezpieczyć więcej niż jeden pojazd lub samochód ma być użytkowany również przez jego pracowników. W zależności od tego, ile aut ma zostać objętych polisą, towarzystwo zaproponuje ubezpieczenie indywidualne lub flotowe.
Kiedy można mówić, że w firmie jest flota pojazdów? Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń towarzystw. Dla jednych flotą jest już 5 aut, a dla innych musi ich być co najmniej 20. Należy więc zapoznać się dokładnie z regulaminem, aby mieć pewność, że możesz skorzystać z takiej opcji. Bardzo często towarzystwa umożliwiają negocjowanie warunków ubezpieczenia flotowego, co pozwala uzyskać najlepsze warunki.
Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać ubezpieczenie flotowe, gdy liczba pojazdów w Twojej firmie na to pozwala? Do najważniejszych zalet takiej polisy trzeba zaliczyć:
-
niższe ceny ubezpieczenia pojedynczych pojazdów,
-
uproszczone formalności,
-
bonusy przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorców,
-
możliwość utrzymania stałej składki przez określony czas.
Dla przedsiębiorców tego rodzaju ubezpieczenie bardzo często jest o wiele korzystniejsze, niż kupowanie polisy dla każdego pojazdu osobno.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu firmowego?
Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie Twojego samochodu firmowego, to samo obowiązkowe OC może nie być wystarczające. Ta polisa chroni bowiem przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, których sprawcą jest kierowca objętego nią pojazdu. Dzięki OC nie trzeba pokrywać z własnej kieszeni wyrządzonych szkód na osobach oraz mieniu.
Jeśli jednak Twój firmowy samochód jest intensywnie eksploatowany oraz często porusza się po drogach, to jest zdecydowanie bardziej narażony na udział w stłuczce lub kolizji. Jeśli sprawcą zdarzenia będzie inny kierowca, otrzymasz odszkodowanie na pokrycie strat. Jeśli jednak to Ty je spowodujesz, to OC nie uwzględni uszkodzeń Twojego samochodu. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się AC.
Wybierając to ubezpieczenie, uwzględnij sposób i intensywność użytkowania pojazdu. Pozwoli Ci to dopasować zakres AC do Twoich potrzeb. Sprawdź także w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, kiedy wypłata odszkodowania nie będzie Ci przysługiwać.
Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców jest to, że mogą oni wliczyć wydatki związane zakupem OC w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujesz się na zakup AC, możesz to zrobić jedynie z częścią składki. Jeśli prowadzisz własną firmę, możesz samodzielnie zdecydować, czy chcesz skorzystać z oferty dla klientów indywidualnych czy też dla przedsiębiorców. Sprawdź wcześniej, które z tych rozwiązań jest dla Ciebie korzystniejsze.