Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – polisa OC na 30 dni

ubezpieczenie samochodu na miesiac
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Standardowa polisa OC jest zawierana na 12 miesięcy. W niektórych przypadkach można jednak kupić ubezpieczenie na krótszy okres. OC krótkoterminowe zapewnia ochronę przez konkretny czas, a po upływie jego ważności należy zakupić standardową polisę. Jego zakres jest taki sam, jak w przypadku standardowego ubezpieczenia obowiązkowego. Dowiedz się, czym jest OC krótkoterminowe i kiedy można z niego skorzystać.

Czym jest krótkoterminowe ubezpieczenie OC? 

 
Jak sama nazwa wskazuje, jest to ubezpieczenie samochodu na miesiąc lub inny okres krótszy niż 12 miesięcy. Działa ono tak samo, jak standardowa polisa. Najważniejsza różnica dotyczy jednak tego, w jaki sposób jest przedłużane. Ubezpieczenie OC na miesiąc wygasa po upływie terminu wskazanego w polisie. Nie odnawia się więc automatycznie. Jest to zupełna odwrotność do tego, co dzieje się ze standardowym OC. Jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana przed końcem jej ważności, zostaje przedłużona automatycznie na kolejny okres. Ma to chronić przed karami związanymi z brakiem OC. 
 
Pamiętaj! Jeśli kupiłeś krótkoterminowe OC, musisz kupić kolejne ubezpieczenie przed wygaśnięciem ochrony. Inaczej narazisz się na wysokie kary finansowe.  
 

Ubezpieczenie OC na miesiąc – kto może z niego skorzystać? 

 
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jasno określa, że krótkoterminowe OC może być wykupione przez właścicieli pojazdów: 
 • sprowadzonych z zagranicy, 
 • zarejestrowanych czasowo, 
 • historycznych i zabytkowych, 
 • sprzedawanych  w komisach, 
 • wykorzystywanych do jazd testowych, 
 • wolnobieżnych. 
Jeśli więc jesteś właścicielem wymienionego wyżej pojazdu, to możesz skorzystać z opcji ubezpieczenia auta na miesiąc.  
 

OC na miesiąc dla samochodów z komisu – co trzeba wiedzieć? 

 
Przedsiębiorcy prowadzący komisy samochodowe mogą ubezpieczyć pojazdy przeznaczone na sprzedaż, wybierając polisy krótkoterminowe. Dzięki temu spełniają ustawowy obowiązek dotyczący tego, że wszystkie pojazdy mechaniczne muszą być objęte ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej OC. Oznacza to więc, że także samochody stojące na placu w komisie też muszą mieć ważne polisy.  
 
Takie rozwiązanie jest korzystne dla tego rodzaju przedsiębiorców także ze względu na niższe koszty. Polisa krótkoterminowa jest o wiele tańsza niż ubezpieczenie na cały rok.  
 
Ważne! Komisy samochodowe nie zawsze muszą kupować OC. Sprzedający przekazuje auto wraz ze wszystkimi dokumentami, czyli także polisą, jeśli jest jeszcze ważna. Do czasu jej zakończenia przedsiębiorca może więc z niej korzystać.  
 

OC na miesiąc samochodu z zagranicy – na czym polega?  

 
Jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy, także możesz skorzystać z krótkoterminowego OC. Bardzo często określa się je w takim przypadku jako „ubezpieczenie graniczne”. Pozwala bezpiecznie i legalnie wjechać do kraju i poruszać się po drogach przez określony czas. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy możesz kupić taką polisę tylko raz. Po jej zakończeniu konieczne jest więc zawarcie umowy na standardowe OC na rok. 
 

Koniec ubezpieczenia krótkoterminowego – o czym musisz wiedzieć? 

 
Brak ubezpieczenia OC wiąże się z wysokimi karami. Między okresami obowiązywania polisy nie może być ani jednego dnia przerwy. Warto więc z wyprzedzeniem zadbać o wybór najlepszej oferty. Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest regulowane przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W praktyce oznacza to, że jego zakres jest wszędzie taki sam. Towarzystwa mogą jednak samodzielnie ustalać ceny takiej polisy. Warto więc wybrać ofertę najkorzystniejszą cenową. 
 
Zastanawiasz się, z czego wynikają różnice w wysokościach składek? Towarzystwa biorą pod uwagę różnego rodzaju czynniki. Najważniejsze z nich to przede wszystkim: 
 • model i marka pojazdu, 
 • rok produkcji, 
 • moc i pojemność silnika, 
 • przebieg, 
 • wiek właściciela, 
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, 
 • historia ubezpieczenia, 
 • miejsce zamieszkania. 
Tych czynników jest zdecydowanie więcej. Każda firma samodzielnie ustala to, jakie parametry będą wpływały na wysokość składki.  
 

Brak ubezpieczenia – jakie kary obowiązują? 

 
Musisz pamiętać o tym, aby przedłużyć ubezpieczenie na miesiąc, które wygasło, gdyż w przeciwnym razie narażasz się na karę. Są one bardzo wysokie. Do końca czerwca obowiązują następujące stawki: 
 • opóźnienie do 3 dni  - 1400 zł, 
 • opóźnienie od 4 do 14 dni – 3490 zł, 
 • opóźnienie powyżej 14 dni  - 6980 zł. 
Pamiętaj! Przedstawione stawki dotyczą wyłącznie samochodów osobowych. W przypadku motocykli czy ciężarówek są one zupełnie inne. 
 
Od lipca 2023 roku kary za brak OC będą jeszcze wyższe. W drugiej połowie roku będą obowiązywały następujące stawki: 
 • opóźnienie do 3 dni  - 1440 zł, 
 • opóźnienie od 4 do 14 dni – 3600 zł, 
 • opóźnienie powyżej 14 dni  - 7200 zł. 
Zwlekając z zakupem ubezpieczenia OC, narażasz się więc na spore wydatki.  
 

OC krótkoterminowe dla pojazdów historycznych i zabytkowych – jakie zasady obowiązują? 

 
Jak już wiesz, ubezpieczenie krótkoterminowe można także kupić dla samochodów zabytkowych oraz historycznych. Właściciele takich pojazdów nie muszą ich ubezpieczać na cały rok, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeśli planują wyruszyć w podróż takim samochodem, mogą w dowolnej chwili kupić OC na miesiąc. Jest  to przydatna opcja dla osób, które poruszają się zabytkowymi lub historycznymi pojazdami sporadycznie, np. jadąc na zlot. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących liczby polis, które można kupić w ciągu jednego roku. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb. 
 

Jakie pojazdy wolnobieżne można ubezpieczyć? 

 
Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym za pojazdy wolnobieżne uznaje się takie, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością nieprzekraczająca 25 km/h. Do tej grupy zalicza się więc m.in.: 
 • prasy, 
 • sadzarki, 
 • kombajny,  
 • sieczkarnie, 
 • ładowarki, 
 • walce, 
 • koparki, 
 • rębaki.  
Lista pojazdów wolnobieżnych jest zdecydowanie dłuższa. Znajdują się na niej także inne maszyny rolnicze, budowlane oraz przeznaczone do wykonywania prac leśnych, które bardzo wolno się poruszają. 
 
Pamiętaj! Zasada ta nie dotyczy ciągników, nawet tych, które nie rozwijają dużych prędkości. Dodatkowo wszystkie maszyny rolnicze, które są regularnie wykorzystywane w gospodarstwie, muszą być objęte ubezpieczeniem całorocznym.  
 
Pojazdy wolnobieżne to jedyna grupa, która może być ubezpieczona na okres nie krótszy niż 3 miesiące. Trzeba o tym pamiętać przed zakupem polisy. 
 
Ubezpieczenie krótkoterminowe jest oferowane przez większość towarzystw działających na rynku. Nie można jednak kupić go zdalnie, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów polis. Jeśli więc chcesz z niego skorzystać, musisz skontaktować się z przedstawicielem lub odwiedzić oddział wybranej firmy. Podczas takiego spotkania będziesz mógł dowiedzieć się nieco więcej na temat takiej polisy oraz rozwiać swoje wątpliwości.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników