Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Ostatnie lata to zdecydowanie wzrost cen ubezpieczeń obowiązkowych OC. Na cenę ma wpływ wiele czynników, ale można ja obniżyć wykorzystując należne zniżki.

Jest to rabat przyznawany ostrożnym kierowcom (którzy nie spowodowali w okresie ubezpieczenia stłuczki, kolizji, wypadku) i przypisany jest on konkretnie do nich, a nie pojazdu. Zatem z chwila sprzedaży auta czy zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego zniżki (maksymalnie 60%) nie przepadają.

Wysokość zniżek OC ma wpływ na wyliczenie bardziej korzystnej wartości ubezpieczenia. Podawanie zniżek zbyt pochopnie nie ma sensu – może podwyższyć składkę. Gdzie sprawdzić zniżki OC? jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze informacja o obowiązujących zniżkach zawarta jest na dokumencie ubezpieczenia. Nie na odcinku służącym potwierdzaniu zawartego oc na wypadek kontroli drogowej a właściwej umowie w standardowym formacie.

Drugi sposób to uzyskanie ZOPUK, tj. zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego jakie może wystawić nam na nasz wniosek obecna firma ubezpieczeniowa. Zawiera ono wszelkie informacje dotyczące okresu ubezpieczenia, rodzaju ochrony, szkodach. Posiadając taka bazę danych spokojnie można policzyć zniżki samodzielnie. Jak to zrobić?

Za każdy rok ubezpieczenia bez szkody naliczanych jest 10% zniżki. Jeśli jednak szkoda miała miejsce należy te 10% odliczyć. Niewiele towarzystw ubezpieczeniowych przyjmuje takie wyliczenia, zatem łatwiej będzie skorzystać z innych możliwości uzyskania wiarygodnej informacji. Warto pamiętać, że w przypadku przerwy w ubezpieczeniu też można stracić wypracowane latami zniżki. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego okres ten wynosi 2 lata przerwy, w innych nawet 5 lat. Procent zniżek, jakie stracimy np. na skutek zarejestrowanej szkody, też bywa różny.

Najłatwiej, jeśli zależy nam na zniżkach uwzględnionych w ostatnim ubezpieczeniu, zapytać o nie bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym, w jakim posiadamy aktywne ubezpieczenie oc.

Tego typu informacje posiada też niewątpliwie UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Dokument obejmujący ostatnie 5 lat ubezpieczenia można wydrukować ze strony internetowej UFG po zalogowaniu się w serwisie i założeniu konta. Oczywiście ma to na celu weryfikacje użytkownika i ochronę danych ubezpieczonych.

Zniżki można „wypracować” będąc współmałżonkiem kierowcy posiadającego dobrą historię ubezpieczeniową albo współwłaścicielem pojazdu (umowa ubezpieczenia winna być spisana wówczas na wszystkich właścicieli pojazdu). Trzeba jednak wiedzieć, że można je także stracić, gdy sprawca kolizji będzie inna osoba będącą dopisana do polisy – wówczas zniżki OC tracą wszyscy właściciele samochodu. Przeczytaj to: Nowe paliwo E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw!

 

« Powrót do listy porad eksperta