Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kary za brak OC - ile wynoszą w 2023?

Samochody na drodze
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kary za brak OC wzrosły na początku stycznia 2023 roku. Właścicieli pojazdów czeka jednak kolejna podwyżka w lipcu. Jest to związane ze wzrostem płacy minimalnej, od której poziomu są uzależnione kary za brak polisy. Przekonaj się, ile zapłacisz, jeśli zapomnisz o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest niezwykle ważną polisą. Dzięki niej nie musisz pokrywać szkód z własnej kieszeni, jeśli spowodujesz wypadek – odszkodowanie wypłaci poszkodowanemu ubezpieczyciel. Brak OC jest zatem poważnym problemem w takiej sytuacji.

Kary za brak OC w 2023 roku – ile wynoszą?


Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, co grozi za brak OC. Jeśli nie kupisz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej we wskazanym terminie, to musisz liczyć się nie tylko z wysokimi karami. Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję samochodem bez ważnej polisy, to narażasz się na ogromne koszty. Szkody mogą zostać pokryte ze środków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale będziesz musiał je zwrócić w ramach regresu ubezpieczeniowego. Jeśli uszkodzenia okażą się poważne, może się to wiązać z poważnymi kłopotami finansowymi.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku obowiązują następujące stawki za brak ubezpieczenia OC samochodu osobowego:
 • opóźnienie do 3 dni – 1400 zł,
 • od 4 do 14 dni – 3490 zł,
 • powyżej 14 dni – 6980 zł.
Od 1 lipca kara nałożona przez UFG będzie wynosić:
 • za opóźnienie do 3 dni – 1440 zł,
 • od 4 do 14 dni – 3600 zł,
 • powyżej 14 dni – 7200 zł.
Jak widzisz, konsekwencje zapominalstwa mogą być dotkliwe finansowo.

Kara za brak OC – jak jej uniknąć?


Jeśli kara za brak OC została nałożona słusznie, to zwykle nie ma możliwości odwołania się od tej decyzji. Oznacza to, że jeśli zostaniesz ukarany, będziesz musiał zapłacić określoną kwotę. Może jednak się zdarzyć, że zostaniesz obciążony karą niesłusznie. W takiej sytuacji masz możliwość udowodnienia, że została ona nałożona niezgodnie z prawem. W ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty musisz udowodnić, że Twoje auto miało ważną polisę, a towarzystwo ubezpieczeniowe przekazało błędną informację.

Inną sytuacją, w której możliwe jest złożenie odwołania, jest kradzież samochodu. Jeśli Twoje auto padło łupem złodziei, a w tym czasie UFG nałożyło na Ciebie karę za brak OC, to możesz udowodnić, że nie musiałeś mieć ubezpieczenia właśnie ze względu na fakt utraty pojazdu.

W przypadku sprzedaży samochodu, gdy UFG domaga się zapłaty polisy OC, musisz przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że sprzedałeś samochód, a w dniu dokonania transakcji miał on ważne ubezpieczenie.

Brak ubezpieczenia OC – kara a odwołanie


W szczególnych przypadkach UFG może przeanalizować przypadek osoby, na którą została nałożona kara. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy właściciel nieubezpieczonego pojazdu znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zmniejszyć karę, rozłożyć ją na raty lub przesunąć termin płatności. W ostateczności może zdecydować o jej anulowaniu.

Kara nałożona przez UFG może zostać cofnięta przede wszystkim w przypadku, gdy ukarany:
 • ma dzieci do 25 r.ż., które nie osiągają dochodów,
 • jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna,
 • w ostatnim roku osiągał niski dochód na każdego członka rodziny,
 • jest przewlekle chory,
 • utrzymuje osobę niezdolną do pracy,
 • utracił majątek na skutek działania żywiołów.
Osoba, która chciałaby skorzystać z możliwości anulowania kary za brak OC ze względu na złą sytuację finansową, musi przedstawić dokumenty, które to potwierdzą. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:
 • zaświadczenie lekarskie o leczeniu i hospitalizacji,
 • informacja z ośrodka pomocy społecznej,
 • zaświadczenie o niepełnosprawności,
 • zaświadczenie o osiąganych dochodach,
 • informacja o innych długach.

Kto może skontrolować ważność polisy OC?


Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jasno określa, jakie organy mogą przeprowadzić kontrolę ważności polisy OC. Takie uprawnienie ma:
 • Policja,
 • Straż Graniczna,
 • Służba Celna,
 • Inspekcja Transportu Drogowego,
 • Inspekcja Ochrony Środowiska.
Takie uprawnienia mają także wszelkie organy uprawnione do przeprowadzenia kontroli drogowej. W razie stwierdzenia, że pojazd nie ma ważnego OC, ta informacja w ciągu 14 dni zostaje przekazana do UFG.

Kary za brak OC – z jakich powodów są najczęściej nakładane?


Powodów, przez które właściciele pojazdów nie kupują polisy OC, może być wiele. W większości przypadków wynika to jednak z braku znajomości obowiązujących przepisów. Nakładana przez UFG kara bardzo często dotyczy nowych właścicieli, którzy kupili samochód „z drugiej ręki”.

Nabywając auto, można korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia, ale po upływie ważności polisy nie odnawia się ona automatycznie. To na nowym właścicielu auta ciąży obowiązek zakupu kolejnej polisy.

Innym powodem braku ubezpieczenia OC jest także przekonanie, że samochody niesprawne lub nieużywane nie muszą mieć polisy. Jest to błąd, gdyż przepisy prawa jasno wskazują, że obowiązek ubezpieczenia dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych. Jeśli więc samochód nie zostanie sprzedany lub wyrejestrowany, to trzeba kupić dla niego polisę OC. Nie ma więc znaczenia, w jakim stanie technicznym jest Twoje auto oraz to, jak często się nim poruszasz.

Może się zdarzyć, że kara za brak OC zostanie na Ciebie nałożona również wtedy, gdy zapomnisz o opłaceniu raty za składkę. W takim przypadku nie przedłuży się ona automatycznie. Będzie to oznaczało, że musisz podpisać nową umowę na ubezpieczenie OC.

Przedawnienie kary za brak OC – czy to możliwe?


Jeśli już wiesz, co grozi za brak OC, to powinieneś dowiedzieć się także, czy nałożona kara ulega przedawnieniu. Jest to możliwe po upływie 3 lat od dnia przeprowadzenia kontroli. Przedawnienie nie może jednak nastąpić później niż 3 lata od chwili, gdy poprzednia polisa straciła ważność, a właściciel pojazdu nie kupił nowej.

Nie jest to jednak sposób na uniknięcie kary. Termin przedawnienia może bowiem znacząco się wydłużyć, a nawet zostać przerwany. W międzyczasie UFG ma prawo do naliczenia odsetek. Na modyfikację okresu przedawnienia wpływa przede wszystkim:
 • prowadzone postępowanie komornicze,
 • przyznanie się właściciela do niewykupienia OC,
 • wszczęcie postępowania sądowego, które ma określić, czy auto było ubezpieczone.
Może więc się okazać, że koszty znacząco przewyższą wysokość składki za polisę OC, dlatego nie warto sięgać po to rozwiązanie.

Jak  nie narażać się na kary za brak OC?


Najlepszym sposobem na uniknięcie kar za obowiązkowe OC jest przede wszystkim pilnowanie ciągłości ubezpieczenia. Jeśli składkę opłacasz w całości w terminie, to polisa przedłuży się automatycznie. W przypadku, gdy kupiłeś samochód od innej osoby, to możesz swobodnie korzystać z jej polisy. Przed upływem okresu ubezpieczenia musisz jednak pamiętać o tym, aby przedłużyć umowę lub skorzystać z oferty innego towarzystwa.

Zanim wybierzesz najlepszą ofertę ubezpieczenia OC, skorzystaj z kalkulatora ofert, który znajdziesz w Internecie. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu porównasz propozycję wielu towarzystw. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu znajdziesz OC w najlepszej cenie.

Jak zapłacić karę za brak OC?


Od chwili otrzymania wezwania do zapłaty kary za brak OC należy ją zapłacić w ciągu kolejnych 30 dni. Na takim dokumencie znajduje się indywidualny numer konta, na które trzeba wykonać przelew. Innym sposobem na zapłatę kary jest wysłanie pieniędzy na ogólne konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W takim przypadku niezbędne jest zawarcie w tytule przelewu numeru sprawy. Jeśli kara nie zostanie opłacona w terminie, to UFG może rozpocząć postępowanie windykacyjne.

Brak ważnej polisy OC niesie ze sobą wiele problemów. Przede wszystkim naraża właściciela nieubezpieczonego pojazdu na poważne konsekwencje finansowe. Musisz pamiętać o zakupie polisy OC nawet wtedy, gdy Twój samochód jest w złym stanie technicznym lub z niego nie korzystasz. Kierowca auta bez ważnego OC, który spowoduje wypadek, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w takim samym stopniu, jak jego właściciel.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników