Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czerwone tablice rejestracyjne – co oznaczają? Jak je wyrobić?

czerwone tablice rejestracyjne
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czerwone tablice rejestracyjne w Polsce oznaczają, że pojazd jest zarejestrowany tymczasowo. Takie blachy są wydawane na określony czas, na przykład dla pojazdów importowanych. Dzięki nim wiele spraw urzędowych stało się znacznie łatwiejszych dla kierowców. Jak wyglądają czerwone tablice rejestracyjne i w jakich sytuacjach można się o nie ubiegać?

Czerwone tablice rejestracyjne – jak wyglądają? 

 
Czerwone tablice rejestracyjne mają znaki w tym kolorze umieszczone na białym tle. Barwa liter jest najważniejszą cechą, która odróżnia je od standardowych blach. Kolejna różnica dotyczy symbolu województwa. 
 
 Podobnie jak w indywidualnej wersji tablic samochodowych, w tym przypadku również jest to tylko jedna litera (na przykład W dla mazowieckiego, K dla małopolskiego). Dalej znajduje się kombinacja znaków, czyli systemowo losowane litery i cyfry, które zawsze są unikalnym kodem danego pojazdu. Każda tymczasowa tablica rejestracyjna ma inny ciąg znaków – nie ma dwóch takich samych.  
 

Do czego służą czerwone blachy? 

 
Czerwone tablice rejestracyjne są wydawane przez wydział komunikacji – tak samo jak standardowe. Można je otrzymać wyłącznie na określony czas na określony czas, ponieważ służą do tymczasowego zarejestrowania pojazdu. Taką procedurę przeprowadza się, jeśli z różnych przyczyn nie ma możliwości zarejestrowania samochodu od razu na stałe lub nie ma on obecnie tablic rejestracyjnych, na których mógłby „poczekać” na stałą rejestrację.   
 
Wprowadzenie czerwonych tablic rejestracyjnych rozwiązało sporo problemów formalnych, z jakimi mierzyli się właściciele aut. Są one ułatwieniem przede wszystkim dla osób, które sprowadzają pojazd  z zagranicy i nie ma on aktualnych tablic rejestracyjnych. Taki samochód może wjechać do Polski wyłącznie na lawecie. Nie może poruszać się po drogach „na kołach”. Po przyjeździe do kraju powinien zostać niezwłocznie zarejestrowany w wydziale komunikacji.  
 
Problem pojawia się jednak już w momencie chęci poddania samochodu badaniu technicznemu. Jest to niezbędne do jego stałego zarejestrowania. Zgodnie z prawem, aby zrobić tak zwany przegląd, trzeba udać się do stacji diagnostycznej autem z tablicami rejestracyjnymi. Jak zatem to zrobić, jeśli samochód z zagranicy ich nie ma, a nie może ich otrzymać bez ważnego badania technicznego? Rozwiązaniem tej patowej sytuacji są właśnie czerwone tablice rejestracyjne.  
 
Tymczasowe blachy przydadzą się także w wielu innych sytuacjach. Będą potrzebne jeśli: 
  • chcesz wykonać przegląd techniczny auta bez stałej rejestracji (jak opisano powyżej), 
  • planujesz wywóz auta za granicę. 
  • chcesz przywieźć samochód bez tablic z miejsca zakupu na kołach, 
  • czekasz na tablice indywidualne. 
  • czekasz na wtórnik zniszczonych tablic zwyczajnych. 
Tymczasowe tablice rejestracyjne znacząco ułatwiają przeprowadzenie wiele mniej typowych spraw związanych z zakupem, sprzedażą czy rejestracją pojazdu. Przydają się głównie w razie konieczności przewozu pojazdu przez granicę, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że można z nich skorzystać i jest to opcja dostępna dla każdego, kto spełnia określone warunki.  
 

Jak otrzymać czerwone tablice rejestracyjne? 

 
Aby ubiegać się o tymczasowe tablice rejestracyjne, postępuj zgodnie z opisanymi poniżej krokami.  
 
Pierwszym z nich jest wypełnienie wniosku o tymczasową rejestrację pojazdu, wydrukowanie go i podpisanie. Następnie musisz skompletować dokumenty, których lista różni się od tego, czy sprowadzasz samochód z zagranicy czy pochodzi on z Polski. 
 

Pojazd sprowadzony z zagranicy 

 
Przygotuj następujące dokumenty: 
  • wszystkie pisma potwierdzające, że jesteś właścicielem pojazdu (umowa sprzedaży, faktura VAT itp.); 
  • zagraniczny dowód rejestracyjny; 
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku pojazdów zakupionych w Unii Europejskiej – wydrukuj go ze strony e-ZEFIR. Akcyzie podlegają samochody osobowe, ale także czterokołowe – na przykład quady. 
  • dokument potwierdzający odprawę celną lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej dla pojazdu zakupionego spoza Unii Europejskiej. Takie dane mogą się znaleźć na fakturze wystawionej przez przedsiębiorcę zajmującego się handlem pojazdami – to wystarczy urzędnikowi do rejestracji; 
  • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku; 
  • dowód osobisty lub paszport; 
  • jeśli reprezentujesz firmę – wyciąg z KRS – to może być wydruk ze strony internetowej; 
  • dowód opłaty; 
  • opłata recyklingowa lub w przypadku pojazdu zakupionego i sprowadzonego po 1 stycznia 2016 r. oświadczenie od osoby, która sprowadziła auto do Polski. Wystarczy przedstawić zagraniczną umowę. 
Ważne! Dokumenty muszą być w oryginale, a te w języku obcym musi przetłumaczyć tłumacz przysięgły. 
 

Pojazd zarejestrowany w Polsce 

 
W tym przypadku otrzymanie tymczasowych tablic rejestracyjnych jest nieco łatwiejsze. Zobacz, jakie dane przygotować. Są to: 
  • wszystkie dokumenty potwierdzające, że pojazd należy do Ciebie (umowa sprzedaży, faktura VAT) jeśli pojazd nie jest zarejestrowany na Ciebie; 
  • dowód rejestracyjny; 
  • aktualne tablice rejestracyjne; 
  • dowód osobisty lub paszport; 
  • gdy kupiłeś pojazd na firmę – wyciąg z KRS lub zaświadczenie z CEIDG – może być wydruk ze strony www; 
  • aktualne ubezpieczenie OC; 
  • dowód opłaty urzędowej 
Wszystkie dokumenty muszą być w oryginale. 
 

Gdzie zarejestrować samochód? 

 
Należy to zrobić w lokalnym wydziale komunikacji odpowiednim do miejsca zamieszkania (niekoniecznie zameldowania). Zwykle jest to jednostka mieszcząca się w urzędzie miasta, starostwie powiatowym lub urzędzie dzielnicy (tylko w Warszawie). 
 
Pamiętaj, że wszyscy współwłaściciele pojazdu muszą przyjść do urzędu, aby dokonać rejestracji. Jeśli nie jest to możliwe, nieobecni powinni sporządzić pełnomocnictwo, które uprawnia jednego ze współwłaścicieli do tymczasowej rejestracji pojazdu. Można także upoważnić do tego inną osobę – członka rodziny, ale nie tylko. W roli pełnomocnika może wystąpić każdy.  
 

Ile kosztują czerwone tablice rejestracyjne i jak za nie zapłacić? 

 
Za wydanie tablic czasowych należy wnieść opłatę. Należy ją uiścić zgodnie z wytycznymi danego urzędu. Wcześniej warto sprawdzić taką informację na stronie www konkretnej instytucji.  
 
Zwykle można to zrobić: 
  • kartą płatniczą przy stanowisku, w którym załatwiasz sprawę, 
  • przelewem na konto – w tytule przelewu wpisz dane właściciela i VIN (znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pod literą E),  
  • gotówką w kasie urzędu. 
Wysokość opłat za wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych kształtuje się następująco: 
  • samochody, autobusy, ciągniki samochodowe - 61,50 zł; 
  • przyczepy i naczepy - 39,75 zł; 
  • motocykle, motorowery i ciągniki rolnicze - 36,75 zł; 
Dodatkowo płatne może być pełnomocnictwo. Koszt wynosi 17 zł od każdej osoby, za którą pełnomocnik załatwia sprawę. Jeśli są to członkowie rodziny, opłata nie obowiązuje.  
 

Jak wygląda procedura? 

 
W dniu rejestracji otrzymasz czerwone tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe. Po upływie 30 dni muszą one zostać zwrócone do urzędu, który je wydał.  Możliwe jest jednorazowe przedłużenie ważności czerwonych blach o 14 dni. Po tym czasie należy je oddać do wydziału komunikacji. Nie dotyczy to wywozu pojazdu za granicę. 
 
Wszelkie informacje na temat tymczasowej rejestracji pojazdów można znaleźć w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym wraz z przepisami wykonawczymi. 
 
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędnika, na przykład odmową tymczasowej rejestracji, możesz odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie składa się w urzędzie, w którym załatwiałeś sprawę. Masz na to 14 dni. 
 

Tymczasowe tablice rejestracyjne a ubezpieczenie 

 
Właściciel auta z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi również ma obowiązek objęcia pojazdu ubezpieczeniem OC. Działa to tak samo, jak w przypadku każdego innego samochodu. Nie ma znaczenia, że jest on zarejestrowany tylko czasowo.  
 
Możesz w takiej sytuacji zdecydować się na miesięczne ubezpieczenie albo standardową roczną polisę OC. Po zmianie tablic na właściwe (stałe) wystarczy tylko zmienić numer rejestracyjny w dokumentach ubezpieczeniowych. Nie wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych opłat. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników