Choć zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem importu aut do Polski są kraje zachodniej Europy, przede wszystkim Niemcy i Francja, coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z USA. Jeżeli również rozważasz to rozwiązanie, sprawdź jego zalety i wady, o których piszemy w poniższym artykule.
Choć zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem importu aut do Polski są kraje zachodniej Europy, przede wszystkim Niemcy i Francja, coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z USA. Jeżeli również rozważasz to rozwiązanie, sprawdź jego zalety i wady, o których piszemy w poniższym artykule.
Zalety
Zacznijmy wobec tego od potencjalnych korzyści, jakie przynosi import aut z USA.
Atrakcyjne ceny
Podstawowym czynnikiem zachęcającym do kupna samochodu w Stanach Zjednoczonych są atrakcyjne ceny. Co interesujące, nawet modele producentów z Europy są wyraźnie tańsze, a wynika to m.in. z mniejszych obciążeń fiskalnych, którymi obejmuje się pojazdy mechaniczne i transakcje z ich udziałem, a także z dużego popytu wynikającego z wysoko rozwiniętej kultury motoryzacyjnej w USA. Sprowadzenie do Polski auta ze Stanów Zjednoczonych jest szczególnie opłacalne w przypadku drogich egzemplarzy, których wartość przekracza 100 tys. zł, nawet jeśli doliczy się wydatki na transport, rejestrację czy
ubezpieczenie OC.
Dostępność modeli nieosiągalnych w Europie
Rynek motoryzacyjny w USA jest wyjątkowo bogaty i różnorodny, a mniejsze ograniczenia i restrykcje np. ekologiczne sprawiają, że za Oceanem sprzedaje się znacznie więcej modeli niedostępnych w Europie. To szansa na kupno niepowtarzalnego auta, którego nikt inny w Twoim otoczeniu nie posiada.
Lepsze wyposażenie
Nie jest tajemnicą, że Amerykanie lubią wygodę, gadżety i nowinki technologiczne. Dotyczy to również samochodów, które często mają znacznie bogatsze wyposażenie niż ich europejskie odpowiedniki.
Możliwość dokładnego sprawdzenia historii pojazdu
Dostępne przez Internet bazy danych Carfax i Autocheck pozwalają na dokładne sprawdzenie historii pojazdu. Informacje na temat szkód, napraw, serwisu czy zmian właściciela są łatwo i szybko dostępne dla każdego. W zależności od potrzeb można zamówić raport podstawowy, który jest darmowy, a także rozszerzony, za który trzeba zapłacić kilka dolarów.
Wady
Korzyści wynikające z kupna auta w USA są niewątpliwe, jednak trzeba pamiętać również o potencjalnych wadach, o których piszemy poniżej.
Skomplikowany proces formalny
Konieczność załatwienia licznych formalności związanych np. z transportem, ocleniem czy rejestracją sprawia, że wiele osób rezygnuje z możliwości sprowadzenia samochodu z USA. Nie chcąc zajmować się nimi we własnym zakresie, można jednak skorzystać z usług pośredników, którzy wezmą procedury na siebie. Pamiętaj też o wykupieniu obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej dla sprowadzonego auta – w znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci
kalkulator ubezpieczenia OC.
Nieopłacalność sprowadzania tanich aut
O ile drogie, luksusowe, zabytkowe, sportowe czy rzadkie auta o wysokiej wartości zdecydowanie opłaca się sprowadzać z USA, o tyle w przypadku tańszych pojazdów opłacalność staje się wątpliwa. Wynika to z faktu, że koszty związane z transportem czy ocleniem przewyższają różnicę w cenie pomiędzy modelem kupionym w Europie a Stanach Zjednoczonych.
Trudność z osobistymi oględzinami
Gdy kupujesz auto, z pewnością zależy Ci na jego oględzinach. Jak to zrobić, kiedy decydujesz się na sprowadzenie egzemplarza z USA? I tu pojawia się problem, bo choć oczywiście możesz wybrać się w osobistą podróż za Ocean, koszty z tym związane i poświęcony w tym celu czas poddają w wątpliwość opłacalność całej transakcji. Dlatego warto korzystać z usług pośredników, którym można zaufać.
Konieczność wykonania przeróbek pojazdu
Na szczęście są to niewielkie przeróbki, które z reguły obejmują światła i przeznaczone do nich klosze. Również prędkościomierz musi zostać wymieniony, jeżeli braku w nim wartości wyrażonych w kilometrac