Należy zacząć od wyjaśnienia tego prostego skrótu OC. Odpowiedzialność Cywilna zobowiązuje nas do ponoszenia kosztów szkód, które sami spowodowaliśmy. Ubezpieczenie komunikacyjne OC będzie nas zatem obowiązywać w sytuacji gdy to my spowodujemy wypadek czy stłuczkę. Po orzeczeniu winy przez właściwy organ (np. policję) lub spisaniu obustronnego oświadczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody, które wyrządziliśmy. Drugi kierowca naturalnie też posiada ubezpieczenie jednak koszty pokrywane są przez ubezpieczyciela strony odpowiedzialnej za zdarzenie.
Powodując kolizję, ubezpieczyciel przejmie koszty naprawy szkód (lub nawet leczenia) poszkodowanego kierowcy, jednak nie obędzie się to bez konsekwencji dla nas. W związku z wypłatą, towarzystwo zwiększy koszt naszego OC, co będzie oznaczało pomniejszenie wypracowanych zniżek no i zwiększoną składkę. Spowodowanie wypadku i ponoszenie zobowiązań niekoniecznie będzie więc przyjemne. Należy do tego dodać fakt, że szkody jakie sami ponieśliśmy w wyniku zdarzenia będziemy musieli pokryć samodzielnie. Będąc odpowiedzialnym, ubezpieczenie OC pokrywa straty wyłącznie poszkodowanej strony. Jeżeli chcemy sami liczyć na pomoc musimy wykupić dodatkowe AC.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej działa oczywiście także w drugą stronę. Podczas kolizji, w której to nie my zawiniliśmy, odpowiedzialność przejmuje drugi kierowca oraz jego agencja ubezpieczeniowa. W tej sytuacji szkody są pokrywane przez innych, a składka naszego OC pozostaje niezmienna. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i pozwala na nieuchylanie się od odpowiedzialności winnej strony. Prywatne osoby, nie zawsze byłyby w stanie pokryć koszty napraw, podczas gdy obowiązek ten przejmuje towarzystwo, możemy być pewni wypłaty. Jest to udogodnienie zarówno dla osób, które musiały by płacić jak i dla tych, którzy odszkodowania oczekują.