Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czy samo OC wystarczy w razie wypadku?

Na wypadek - autocasco
Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Koszty życia w Polsce rosną. W związku z tym, na każdym kroku staramy się szukać oszczędności. Prowadzi to do tego, że kierowcy niechętnie wybierają dobrowolne ubezpieczenie AC, ograniczając się do obowiązkowej ochrony od odpowiedzialności cywilnej. Czy jednak w razie wypadku samo OC wystarczy?

Przy zakupie jedynie obowiązkowego OC, niewielu kierowców myśli o tym, że w razie wypadku lub kolizji, nie będą mogli liczyć na żadną pomoc, czy też odszkodowania. Warto jednak abyś zastanowił się nad tym zanim będziesz uczestnikiem zdarzenia na drodze.

 

Najczęściej kupowanym ubezpieczeniem jest oczywiście polisa OC, ponieważ musi ją posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Po podwyżkach wielu kierowców szuka oszczędności, więc zakup dodatkowego ubezpieczenie nie jest priorytetem i coraz częściej się z niego rezygnuje. Na drodze zdarza się jednak wiele sytuacji, w których posiadanie rozszerzonej ochrony, może być nie do przecenienia.

 

Dodatkowe autocasco

W razie spowodowania kolizji, w wyniku której zostaje uszkodzony również samochód sprawcy, jeśli posiada on jedynie polisę odpowiedzialności cywilnej, pozostanie co prawda bez konieczności wypłacanie odszkodowania dla osób pokrzywdzonych, ale także z dodatkowym problemem – uszkodzonym samochodem.

 

Niekiedy uszkodzenia mogą okazać się tak poważne, że nieopłacalna będzie naprawa auta, w wyniku czego sprawca kolizji traci swój środek transportu. Posiadając dodatkowe ubezpieczenie AC można uniknąć takiej sytuacji. Autocasco chroni pojazd, na który została wykupiona polisa. Nie ma znaczenia fakt, czy właściciel ubezpieczonego samochodu do uszkodzenia auta doprowadził sam, czy też doszło do niego w wyniku działania innych osób. Odpowiednio dobrana polisa może nie tylko w całości pokryć wszelkie koszty naprawy auta, ale też zagwarantować jego właścicielowi, że w przypadku, gdy auta nie opłaca się naprawiać, otrzyma on odszkodowanie w wysokości równej wartości samochodu. Dzięki temu ma on środki na zakup nowego samochodu.

 

Szeroka pomoc ASS

ASS, czyli polisa assistance, to nic innego jak zorganizowanie i pokrycie przez towarzystwo kosztów udzielenia swojemu klientowi pomocy na drodze. Już podstawowa wersja polisy, która ogranicza się jedynie do zagwarantowania holowania auta po kolizji lub wypadku, jest wielką pomocą dla kierowcy. Nie zostaje on bowiem sam, z niezdolnym do jazdy autem na środku drogi.

 

ASS to ubezpieczenie bardzo niedoceniane, ale szalenie przydatne. Zwłaszcza w przypadku kierowców, którzy podróżują często i daleko. Samo OC nie zapewnia żadnej dodatkowej ochrony w razie jakiejkolwiek awarii pojazdu, czy też jego uszkodzenia. Ubezpieczenie assistance tymczasem zapewni nie tylko odholowanie auta po szkodzie do warsztatu, ale także cały szereg usług, które zapewnią kierowcy oraz pasażerom takie auta schronienie, opiekę bądź też transport do domu lub celu podróży.

 

Bardzo ważne jest jednak odpowiednie dobranie polisy. Zbyt mały zakres może nie być wystarczający, z kolei za szeroki, będzie jedynie niepotrzebnym wydatkiem. Warto kierować się zasadą, że im częściej i dalej wyjeżdża się od domu, tym wariant ASS powinien być lepszy. Przykładowo, osoba jeżdżąca samochodem jedynie do pracy, będzie zadowolona z assistance podstawowego. Z kolei kierowca często wyjeżdżający w zagraniczne delegacje, z pewnością będzie spokojniejszy mając zapewnioną wszechstronną pomoc.

 

NNW dla kierowcy i pasażerów

NNW, czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie, które zapewnia odszkodowanie dla osób poruszających się danym autem, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku związanego z poruszaniem się danym pojazdem.

Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, jeśli do urazu ciała dojdzie w wyniku wypadku, który powstał podczas:

  • załadunku i rozładunku samochodu,

  • dokonywania napraw samochodu na trasie podróży,

  • przerwy w podróży,

  • wypadku na drodze, także jeśli to kierujący autem jest sprawcą.

W każdym z tych przypadków, jeśli coś stanie któremukolwiek z podróżujących ubezpieczonym pojazdem, zostanie mu wypłacone odszkodowanie. Jego wysokość będzie uzależnione od rodzaju urazu oraz wysokości sumy ubezpieczenia na jaką opiewa polisa.

NNW jest szczególnie istotne w przypadku kierowców. Jeśli spowodują oni zdarzenie na drodze, w wyniku którego sami zostaną ranni, polisa OC nie zapewnia im żadnej ochrony. Zostaną więc sami z kosztami leczenia i koniecznością zakupu niezbędnych leków lub pomocy medycznych. Jednak jeśli pojazd, którym kierowali ma NNW, otrzymają oni odszkodowanie, które będą mogli przeznaczyć na szybszy powrót do zdrowia.

 

Warto pamiętać, że choć OC jest ważną polisą i pozwala kierującemu autem uniknąć odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody, nie chroni ani jego samego, ani jego samochodu. Dobrze więc zastanowić się czasem, czy zakup dodatkowego ubezpieczenia, pomimo swojej ceny, nie będzie dobrą inwestycją. Najlepszym sposobem by znaleźć kompleksowe i komfortowe ubezpieczenie jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń OC AC. Pomoże on znaleźć idealne ubezpieczenie komunikacyjne w atrakcyjnej cenie.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników