Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zabrane prawo jazdy – jak je odzyskać?

zabrane prawo jazdy
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zabrane prawo jazdy może być poważnym problemem, szczególnie jeśli jazda samochodem stanowi ważny element Twojego codziennego życia. Nie da się jednak ukryć, że uprawnień nie traci się „za nic”. Odebranie prawa jazdy jest niemal zawsze następstwem poważnych wykroczeń drogowych. Jak odzyskać dokument po jego utracie?

Zabrane prawo jazdy – jakie są przyczyny? 

 
Obecnie prawo jazdy można stracić w wyniku popełnienia jednego, ale poważnego wykroczenia lub w efekcie „uzbierania” określonej liczby punktów karnych za mniejsze przewinienia drogowe. Uprawnienia mogą zostać zatrzymane na: 
 • 3 miesiące,  
 • 6 miesięcy,  
 • rok, 
 • 3 lata, 
 • dożywotnio. 
To rozróżnienie wynika z wagi popełnionego wykroczenia lub przestępstwa. Przykładowo za jazdę w terenie zabudowanym 50km/h szybciej, niż wskazują znaki lub przepisy, prawo jazdy jest zatrzymywane na 3 miesiące. Z kolei ucieczka z miejsca wypadku pod wpływem alkoholu oznacza dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.  
 
Zobacz, za jakie wykroczenia i na jak długo można stracić prawko oraz jak je odzyskać.  
 

Odebranie prawa jazdy na 3 miesiące 

 
To „najłagodniejsza” kara związana z zatrzymaniem uprawnień. Dowiedz się, za co można ją dostać. 
 
1. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h 
 
To najczęstszy powód odebrania prawa jazdy na 3 miesiące. Jeśli w określonym okresie sytuacja się powtórzy, czas ten zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Trzecie zdarzenie prowadzi natomiast do permanentnej utraty prawa jazdy. Dotyczy to nie tylko kontroli drogowej, ale także stwierdzenia nadmiernej prędkości przy użyciu fotoradaru. 
 
Ważne! Zabranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości dotyczy wyłącznie terenu zabudowanego. Poza nim nie można stracić uprawnień niezależnie od wartości na liczniku. Wynika to bezpośrednio z 3 rozdziału Prawa o ruchu drogowym pt. „Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami.” Poza terenem zabudowanym można otrzymać za zbyt szybką jazdę wysoki mandat, ale odebranie prawa jazdy nie grozi kierowcy 
 

2. Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie 

 
W dowodzie rejestracyjnym pojazdu zawsze jest określona maksymalna liczba pasażerów mogących podróżować danym pojazdem. Jeżeli będzie ich więcej, kierowca dostanie mandat w wysokości 300 zł i 1 punkt karny za każdą nadmiarową osobę (maksymalnie 3000 zł i 10 punktów karnych). Dodatkowo zostanie mu odebrane prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli będzie przewozić co najmniej trzech nadmiarowych pasażerów. 
 

Zabranie prawa jazdy na rok 

 
Można się na nie narazić, przede wszystkim prowadząc po spożyciu alkoholu.  
 
Jeśli stężenie tej substancji we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat (jest  to wykroczenie). Z kolei osoby, które jadą w stanie nietrzeźwości, czyli mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniają przestępstwo. Mogą trafić do więzienia na okres 3 lat, a także utracić prawo jazdy na co najmniej 3 i maksymalnie na 15 lat. Wysokość kary zależy od zagrożenia, które wywołał nietrzeźwy kierujący.  
 

Utrata uprawnień na 3 lata 

 
Dotyczy przede wszystkim ucieczki z miejsca zdarzenia drogowego, które spowodował kierowca. W takie sytuacji stosuje się odebranie prawa jazdy na minimum 3 lata. Sąd może również zakazać sprawcy prowadzenia wszelkich pojazdów lub tych konkretnego rodzaju.  
 
Co ważne, jeśli osoba, która uciekła z miejsca zdarzenia, a dodatkowo jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to traci uprawnienia na zawsze.  
 

Odebranie prawa jazdy a punkty karne 

 
Zabrane prawo jazdy dotyczy nie tylko poważnych wykroczeń, w których przypadku od razu traci się uprawnienia na określony czas. Tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów może być także nałożony w wyniku przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych. 
 
Ważne! Inne zasady dotyczą młodych kierowców, a inne osób z dłuższym stażem za kierownicą.  
 
Co warto wiedzieć o odebraniu prawa jazdy w tym przypadku? 
 
1. Kierujący, który ma prawo jazdy krócej niż rok, może zebrać maksymalnie 20 punktów karnych. Jeśli je przekroczy, traci uprawnienia i może je odzyskać jedynie po powtórnym zdaniu egzaminów: praktycznego i teoretycznego. 
 
2. Bardziej doświadczeni kierowcy tracą prawo jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych (art. 135a ust. 1 pkt 1 lit. g Kodeksu drogowego). Wówczas zostają skierowani na badanie psychologiczne i kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. 
 
Obecnie maksymalna liczba punktów karnych, którą można otrzymać jednorazowo, wynosi 15. Taką karę otrzymają m.in. kierowcy, którzy wyprzedzają na pasach lub tuż przed nimi. Dodatkowo muszą się oni liczyć z mandatem, w wysokości 1500 zł. Jeśli w ciągu roku znów złamią ten sam przepis, mandat wzrośnie do 3000 zł zgodnie z zasadami recydywy.  
 
Ponadto kierowca może być skierowany na badanie lekarskie, jeżeli: 
 • prowadził w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, 
 • są uzasadnione podejrzenia co do stanu zdrowia kierowcy, na przykład podejrzewa się u niego problemy ze wzrokiem lub psychiczne.  
Kierowca prowadzący „na podwójnym gazie” może również zostać skierowany na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. 
 

Czy można uniknąć odebrania prawa jazdy? 

 
Niektórzy zastanawiają się, czy można uniknąć odebrania prawa jazdy, jeśli zostanie się przyłapanym na wykroczeniu. W sieci można znaleźć porady, zgodnie z którymi w takiej sytuacji wystarczy powiedzieć, że nie ma się przy sobie dokumentu.  
 
Trzeba mieć świadomość, że absolutnie nie jest to prawdą. Odebranie prawa jazdy nie polega na fizycznym „przejęciu” od kierowcy plastikowego dokumentu. Informacja o zatrzymaniu uprawnień natychmiast trafia do systemu. Jeśli nawet powiesz policjantowi, że nie masz przy sobie prawa jazdy (obecnie nie trzeba go ze sobą wozić), to nic nie zmieni w Twojej sytuacji. 
 
Twoje prawo jazdy zostanie zablokowane w systemie. Przy każdej kolejnej kontroli służby zobaczą taką informację, nawet jeśli okażesz im plastikowy dokument. Będzie on po prostu nieważny, a Ty narazisz się na dodatkowe kłopoty.  
 
Czy można prowadzić po odebraniu prawa jazdy? Zdecydowanie nie. Może to skutkować konsekwencjami prawnymi, a dodatkowo możesz mieć poważne problemy związane z wypłatą OC, jeśli spowodujesz wypadek. 
 

Jak odzyskać prawo jazdy? 

 
Zastanawiasz się, jak odzyskać prawo jazdy? Najważniejszą zasadą jest to, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji. Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami. Co jednak, jeśli przytrafiło Ci się odebranie prawa jazdy? Zobacz, jak je otrzymać z powrotem. 
 

Odzyskanie prawa jazdy zatrzymanego na krócej niż rok 

 
W takiej sytuacji odzyskanie uprawnień nie jest trudne. Po upływie czasu wstrzymania prawa jazdy musisz spełnić kilka formalności.  
 • Sprawdź ważność swoich badań lekarskich i psychologicznych. 
 • Jeśli badania są nieważne, wykonaj je ponownie. 
 • Wypełnij wniosek o zwrot prawa jazdy. 
 • Przelej na konto urzędu kwotę w wysokości 100,50 zł za zwrot prawa jazdy lub ureguluj ją w kasie placówki.  
 • Złóż w urzędzie komplet dokumentów lub wyślij je elektronicznie za pomocą platformy ePUAP. 
 • Odbierz prawo jazdy w swoim lokalnym urzędzie. 
Procedura jest zbliżona do ubiegania się o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy.  
 

Odzyskanie prawa jazdy zatrzymanego na dłużej niż rok 

 
Jeśli straciłeś prawo jazdy na dłużej niż rok, to musisz ponownie podejść do państwowego egzaminu – teoretycznego i praktycznego.  
 
Najpierw trzeba udać się do wydziału komunikacji po skierowanie na ponowny egzamin. Następnie z tym dokumentem udaj się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. 
 
Ustal terminy egzaminu teoretycznego i praktycznego. Jeśli je zdasz, możesz ubiegać się o zwrócenie prawa jazdy zgodnie z opisaną wyżej procedurą urzędową.  
 
Wiesz już, jak odzyskać prawo jazdy. Przede wszystkim jednak staraj się nigdy nie doprowadzić do sytuacji, w której taka wiedza będzie Ci potrzebna. Zatrzymanie uprawnień dotyczy bardzo poważnych, a przede wszystkim niebezpiecznych wykroczeń i przestępstw drogowych. Jest również stosowane, jeśli nie są one wyjątkowo ryzykowne, jednak jest ich dużo w krótkim czasie (wówczas możesz stracić prawo jazdy za punkty karne).  
 
Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu jest wartością nadrzędną. Łamiąc przepisy, ryzykujesz nie tylko utratę uprawnień, ale znacznie więcej. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników