Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie skutera

piggy bank
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wszystkie pojazdy, w tym również skutery, mieć ważną polisę OC. Jeśli jesteś właścicielem jednośladu, to pamiętaj o zakupie tego ubezpieczenia. W przeciwnym razie narażasz się na karę, którą nałoży na Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet jeśli korzystasz z pojazdu sporadycznie, to ten obowiązek również Cię dotyczy. Dowiedz się, od czego zależy wysokość składki i jak znaleźć najtańsze OC.

Czy ubezpieczenie skutera jest konieczne?


Skutery to niepozorne maszyny, które jednak mogą osiągać spore prędkości. Zarówno modele wyposażone w silniki o pojemności do 50 m3, jak i te zdecydowanie mocniejsze muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Jest to polisa odpowiedzialności cywilnej chroniąca w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego. Dzięki niej sprawca nie pokrywa wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanym odszkodowanie w określonej kwocie.

Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wykupienie OC dotyczy każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Nie ma możliwości zakupu polisy tylko na sezon wiosenny i letni, czyli na miesiące, w których faktycznie korzystasz z jednośladu. OC na skuter kupujesz na okres 12 miesięcy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują co prawda OC krótkoterminowe, ale można je nabyć jedynie w określonych przypadkach, np. gdy jesteś właścicielem zabytkowego pojazdu.

Ubezpieczenie OC na skuter – jak oblicza się składkę?


Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany wspomnianą już ustawą. Zgodnie z nią każde towarzystwo musi zapewniać taką samą ochronę. Poszczególne oferty różnią się jednak od siebie cenami. Poszukując ubezpieczenia OC skutera, trzeba więc porównać ze sobą kilka ofert i wybrać najtańszą z nich. W przypadku tej polisy nie warto przepłacać.

Podczas obliczania składki są brane pod uwagę następujące parametry jednośladu:
 • model i marka,
 • rok produkcji,
 • pojemność i moc silnika,
 • przebieg,
 • sposób użytkowania,
 • miejsce parkowania.
Na cenę OC wpływają także konkretne cechy właściciela pojazdu, a w szczególności:
 • wiek,
 • rok uzyskania uprawnień,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • miejsce zamieszkania.
Jest to tylko kilka czynników, które mogą wpływać na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie skutera. Każde towarzystwo może stosować własne wytyczne.

Ile kosztuje OC na skuter?


To, jak na wysokość składki OC na skuter wpływają poszczególne parametry, doskonale obrazują poniższe przykłady. Zapoznaj się z nimi i przekonaj, ile może kosztować ubezpieczenie skutera w Twoim przypadku.

Przykład 1.

33- letni mieszkaniec Łomży, który ma prawo jazdy od 10 lat i jeździ bezszkodowo, szuka OC dla swojego skutera. Jest właścicielem Hondy z 2016 roku, z silnikiem o pojemności 49 m3. Najtańsza oferta, z której może skorzystać, to polisa w cenie 108 zł.

W przypadku, gdyby chciał kupić OC dla pojazdu marki Romet z 2016 roku z silnikiem o pojemności 49 cm3, to musiałby zapłacić za ubezpieczenie jeszcze mniej, bo 80 zł. Przykład ten świetnie obrazuje, jak marka skutera wpływa na koszt zakupu ubezpieczenia.

Przykład 2.

45-letni mieszkaniec Oławy zdał egzamin na prawo jazdy 20 lat temu. Chce ubezpieczyć skuter marki Suzuki z 2019 roku wyposażony w silnik o pojemności 125 cm3. Najtańsza oferta, z której może skorzystać to 110 zł.

Jeśli jednak taki sam skuter będzie chciał ubezpieczyć 20-letni kierowca z Oławy, to cena polisy wzrośnie do 506 zł. Przykład ten jednoznacznie wskazuje na to, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy muszą zapłacić za OC na skuter zdecydowanie więcej niż osoby starsze.

Jakie są kary za nieubezpieczenie skutera?


Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów kary za brak OC. Do końca czerwca 2023 roku w przypadku skuterów wynoszą one:
 • 230 zł – jeśli zwłoka wynosi maksymalnie 3 dni,
 • 580 zł – za opóźnienie od 4 do 14 dni,
 • 1160 zł – w przypadku braku OC przez ponad 14 dni.
Kary te wzrosną od 1 lipca 2023 roku. Za brak ważnego ubezpieczenia OC właściciele skuterów będą musieli zapłacić:
 • 240 zł  - za opóźnienie do 3 dni,
 • 600 zł – jeśli zwłoka wyniesie między 4 a 14 dni,
 • 1200 zł – za brak OC przez ponad 14 dni.
Kary nakładane przez UFG to nie jedyne konsekwencje finansowe, z którymi muszą się liczyć zapominalscy właściciele jednośladów. Jeśli poruszając się skuterem bez OC, spowodujesz wypadek, to będziesz zobowiązany do pokrycia wszelkich wyrządzonych szkód. Co prawda wypłatą odszkodowania zajmie się UFG, ale Ty zostaniesz zobowiązany do zwrotu poniesionych kosztów w ramach regresu ubezpieczeniowego. Kwoty te mogą być bardzo wysokie. Warto więc pamiętać o zakupie OC we wskazanym terminie, aby nie narażać się na poważne kłopoty.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie skutera?


Znalezienie najkorzystniejszej oferty na OC skutera pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków. Jak już doskonale wiesz, towarzystwa nie mogą samodzielnie zmieniać zakresu ochrony, ale to wyłącznie od nich zależy, ile zapłacisz za ubezpieczenie.

Świetnym rozwiązaniem jest więc porównanie co najmniej kilku ofert. Możesz to zrobić, korzystając z kalkulatora dostępnego w sieci. Wystarczy, że uzupełnisz w nim niezbędne dane, a porównywarka przeszuka dla Ciebie oferty poszczególnych ubezpieczycieli i przedstawi Ci je w wygodnej formie. W ten sposób będziesz mógł wybrać najtańsze OC bez wychodzenia z domu.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zakupu polisy online. Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię opcję i dokonasz płatności za ubezpieczenie. Na podany adres mailowy otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty.

Pamiętaj, aby przed zawarciem umowy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o Twojej polisie. Szczególnie wnikliwie zapoznaj się z częścią dotyczącą wyłączenia odpowiedzialności.

Jakie ubezpieczenie skutera warto wybrać oprócz OC?


Oprócz obowiązkowego OC możesz także wybrać dobrowolne ubezpieczenie skutera. Taka dodatkowa ochrona może Ci się przydać w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Szczególnie warto rozważyć zakup AC, czyli autocasco. Jest to polisa zapewniająca pomoc w przypadku:
 • kradzieży skutera,
 • jego uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia przez siły natury lub w wyniku kolizji czy wypadku.
Co ważne, odszkodowanie w ramach AC zostanie Ci wypłacone także wtedy, gdy to Ty będziesz sprawcą zdarzenia drogowego.

Ceny AC są najczęściej dość wysokie. Jednak decydując się na zakup tego ubezpieczenia razem z OC, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki.

Innym nieobligatoryjnym ubezpieczeniem, którego zakup warto rozważyć, jest assistance. Taka polisa zapewni Ci pomoc, gdy Twój skuter ulegnie awarii lub uszkodzeniu i kontynuowanie podróży będzie niemożliwe. Jej zakres może być różny, ale najczęściej gwarantuje ona holowanie do warsztatu lub miejsca zamieszkania, przeprowadzenie drobnych napraw, dowiezienie paliwa lub zakwaterowanie w hotelu. Wielu ubezpieczycieli oferuje assistance jako rozszerzenie do OC. Dzięki temu już za niewielką kwotę możesz zapewnić sobie kompleksową ochronę.

Kolejną dobrowolną polisą, na której zakup możesz się zdecydować, jest NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. W jego ramach otrzymasz odszkodowanie np. wtedy, gdy ktoś Cię potrąci lub uszkodzisz ciało w wyniku upadku ze skutera. Pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, rehabilitacji czy zakup leków. Nigdy nie wiesz, co może przytrafić Ci się podczas jazdy na jednośladzie, dlatego warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Poruszanie się skuterem to świetna alternatywa dla jazdy samochodem. Ten jednoślad może bez problemu pokonać zatłoczone ulice, a także zmieści się nawet na małym miejscu parkingowym. Jeśli jesteś właścicielem nawet niewielkiego skutera, musisz pamiętać o jego ubezpieczeniu. Najlepszym wyborem jest zakup pakietu zawierającego zarówno obowiązkowe OC, jak i dodatkowe rozszerzenia. Dzięki takiej polisie będziesz mógł podróżować bezpiecznie i ze spokojną głową.

 

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników