Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie samochodu od gradu - ile kosztuje? Dlaczego warto?

Pojazdy samochodowe
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Gradobicie może poważnie uszkodzić samochód, a przede wszystkim jego karoserię. Wiele towarzystw umożliwia właścicielom pojazdów wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które chroni przed skutkami tego zjawiska pogodowego. Przekonaj się, czy warto je mieć oraz ile kosztuje taka polisa.
Gradobicie może poważnie uszkodzić samochód, a przede wszystkim jego karoserię. Wiele towarzystw umożliwia właścicielom pojazdów wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które chroni przed skutkami tego zjawiska pogodowego. Przekonaj się, czy warto je mieć oraz ile kosztuje taka polisa.
Przed skutkami gradobicia może Cię ochronić polisa AC. Nie każda ma jednak taki sam zakres, dlatego zawsze trzeba dokładnie się zapoznać z warunkami konkretnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie samochodu od gradu – co to za polisa?


Spadające z nieba bryłki lodu, czyli grad, mogą przyczyniać się do powstawania zagnieceń w karoserii samochodu. Ich usunięcie bardzo często jest nie tylko problematyczne, ale i kosztowne. W przypadku tego rodzaju uszkodzeń nie można liczyć na wypłatę odszkodowania z OC, gdyż sprawcą ich pojawienia się nie jest inny kierowca.
Ubezpieczenie auta od gradu umożliwia usunięcie powstałych szkód z odszkodowania wypłacanego w ramach zakupionej polisy. Decydując się na to rozwiązanie, unikniesz wysokich kosztów naprawy.

Ubezpieczenie AC a gradobicie – co musisz wiedzieć?


Wiele osób zastanawia się, czy AC obejmuje gradobicie. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż to zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia. Decydując się na AC standardowe lub all risk, masz pewność, że otrzymasz odszkodowanie, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone na skutek gradobicia.
Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają również zakup mini AC, czyli polisy autocasco z ograniczonym zakresem ochrony. Zanim się na nią zdecydujesz, to koniecznie zapoznaj się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Znajdziesz w nich informacje dotyczące sytuacji, w których obowiązuje ubezpieczenie i sprawdzisz, czy obejmuje także uszkodzenie auta w wyniku gradobicia.

Ubezpieczenie auta od gradu w pakiecie AC mini – gdzie je znaleźć?


Zanim kupisz standardowe AC lub w wersji all risk, które są najczęściej dość kosztowne, sprawdź, gdzie możesz wybrać AC mini zawierające ochronę przed gradobiciem. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze towarzystwa oraz informację, czy oferowane ubezpieczenie obejmuje także to zjawisko pogodowe:
·       PZU – AC mini z ochroną od gradobicia dla pojazdów powyżej 3 roku eksploatacji,
·       Generali – obejmuje szkody wyrządzone przez zjawiska pogodowe, ale ubezpieczyciel stosuje wyłączenie odpowiedzialności w przypadku normalnych warunków atmosferycznych,
·       Beesafe – zapewnia ochronę przed skutkami działania intensywnych zjawisk pogodowych m.in. gradobicia oraz nawalnego deszczu,
·       Proama – polisa obejmuje zniszczenia samochodu, które pojawiły się w wyniku działania sił natury,
·       Uniqa – AC mini nie chroni przed skutkami gradobicia.
To tylko kilku najpopularniejszych ubezpieczycieli na rynku – jest ich znacznie więcej.  Przed zakupem polisy AC warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty, co pozwoli wybrać najlepiej dopasowaną ochronę.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie samochodu od gradu?
W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC autocasco nie jest obowiązkową polisą. Oznacza to, że każde towarzystwo może samodzielnie określać jej zakres. Jeśli planujesz jej zakup, to musisz wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Najważniejsze kwestie, które powinieneś zweryfikować, to:
·       wiek pojazdu – towarzystwa najczęściej określają maksymalny wiek samochodu, dla którego można kupić AC,
·       zakres terytorialny –  jeśli planujesz wyjazd za granicę, to sprawdź, czy AC obowiązuje w kraju, do którego podróżujesz,
·       sposób likwidacji szkody – wariant kosztorysowy polega na wycenie szkody, na podstawie której wypłacane jest odszkodowanie, natomiast warsztatowy to bezgotówkowa forma rozliczenia ubezpieczyciela z warsztatem,
·       udział własny – to kwota, którą będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni za naprawę auta.
Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się także ze wspomnianym już dokumentem, jakim są OWU. Szczególnie istotna jest część zawierająca wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jest to opis sytuacji, w których przypadku wypłata odszkodowania nie jest możliwa.
W przypadku autocasco gradobicie to tylko jedno z wielu zjawisk, od którego skutków może ono chronić. Im szerszy zakres ochrony, tym możesz czuć się pewniej.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od gradu?


Cena ubezpieczenia AC zależy najczęściej od wartości pojazdu oraz zakresu ochrony. Zdecydowanie najtańszy jest wariant mini, czyli podstawowa polisa. Z kolei najbardziej kosztownym ubezpieczeniem jest AC all risk. Wyższa cena wiąże się jednak ze znacznie lepszą ochroną.
W porównaniu różnic w wysokości składki między różnymi wariantami pomogą Ci poniższe przykłady. Dzięki nim możesz sprawdzić, jak kształtują się ceny w trzech popularnych firmach ubezpieczeniowych. Kalkulacja została przygotowana dla 35-letniego kierowcy mieszkającego w Koninie, który ma prawo jazdy od 15 lat i do tej pory jeździł bezszkodowo. Ubezpiecza samochód Opel Astra z 2015 roku z silnikiem benzynowym 1.4 o mocy 100 KM.
 
 
 
 
Uniqa
OC + AC + Assistance
938 zł
 
AC: suma ubezpieczenia 31 700 zł, likwidacja szkody na podstawie kosztorysu, minimalna wysokość szkody - 0 zł, udział własny – 1000 zł
OC + AC + Assistance
1078 zł
 
AC: suma ubezpieczenia 31 700 zł, likwidacja szkody w formie warsztatowej, minimalna wysokość szkody - 0 zł, udział własny – 500 zł
Link4 OC + AC mini + Assistance
827,92 zł
 
AC mini: ochrona przed żywiołami, suma ubezpieczenia – wartość pojazdu na dzień zawarcia umowy, likwidacja szkody na podstawie kosztorysu, minimalna wysokość szkody - 0 zł, udział własny – 500 zł
OC + AC + Assistance + NNW
1013,82 zł
 
AC mini: ochrona przed żywiołami i kradzieżą – wartość pojazdu na dzień zawarcia umowy, likwidacja szkody na podstawie kosztorysu, minimalna wysokość szkody - 0 zł, udział własny – 500 zł
 
 
 
 
Beesafe
OC + AC mini + Assistance
895,84 zł
 
AC mini: ochrona przed żywiołami, kradzieżą i zderzeniem ze zwierzyną,  suma ubezpieczenia – 29000 zł, likwidacja szkody na podstawie kosztorysu, minimalna wysokość szkody - 500 zł, udział własny – 500 zł
OC + AC mini + Assistance + NNW
925,84 zł
 
AC mini: ochrona przed wypadkiem, kradzieżą i zderzeniem ze zwierzyną,  suma ubezpieczenia – 29000 zł, likwidacja szkody na podstawie kosztorysu, minimalna wysokość szkody - 500 zł, udział własny – 500 zł
 

Jak skorzystać z AC po gradobiciu?


Gradobicie jest intensywnym zjawiskiem pogodowym, które może zdarzyć się przede wszystkim wiosną oraz latem. Jeśli kupiłeś ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w takiej sytuacji, to musisz także wiedzieć, jak zgłosić szkodę. Zdecydowanie przyspieszy to wypłatę środków na pokrycie szkód wyrządzonych przed grad.
Musisz mieć na uwadze to, że towarzystwa wymagają od swoich klientów podejmowania wszelkich środków mających na celu zminimalizowanie strat. Chodzi tu głównie o podjęcie prób zabezpieczenia pojazdu przed opadem atmosferycznym. Jeśli podczas oględzin uszkodzonego pojazdu rzeczoznawca stwierdzi, że szkody powstały w wyniku rażącego niedbalstwa lub celowego działania, to może obniżyć kwotę odszkodowania lub całkowicie odmówić jego wypłaty.
Pamiętaj więc, aby przed prognozowanymi opadami gradu schować samochód pod dach lub przykryć go np. kocem. Jeśli zjawisko to pojawiło się nagle, to na pierwszym miejscu musisz postawić swoje bezpieczeństwo. Dopiero gdy nawałnica się skończy, zabezpiecz auto, aby nie doszło do kolejnych zniszczeń.
Warto także wykonać zdjęcia uszkodzonego pojazdu. Mogą one pomóc podczas oględzin rzeczoznawcy. Dobrym pomysłem jest wykonanie telefonu do ubezpieczyciela, który poinstruuje, jakie dalsze kroki należy wykonać. Pamiętaj, że każde towarzystwo może przewidywać inny termin zgłaszania szkody. Najlepiej jest to zrobić niezwłocznie po gradobiciu lub od razu po odkryciu zniszczeń, gdy wydarzyło się to pod Twoją nieobecność. Nie naprawiaj szkód na własną rękę, gdyż jest to podstawa do odmowy wypłaty odszkodowania.
Gradobicie może wyrządzić wiele szkód i poważnie uszkodzić Twój samochód. Jest to zjawisko, które najczęściej trudno przewidzieć. Możesz jednak zabezpieczyć się przed tego rodzaju szkodami oraz związanymi z nich kosztami. Kupując AC, które zawiera ochronę przed skutkami gradobicia, unikniesz dużych wydatków i będziesz mógł spać spokojnie.
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników