Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla właścicieli zarejestrowanych pojazdów. Każdy kierowca raz do roku musi je kupić w dowolnie wybranej firmie ubezpieczeniowej. Masz samochód? Przeczytaj dlaczego ubezpieczenie OC jest takie ważne i w jakim zakresie chroni Cię od konsekwencji zdarzeń spowodowanych na drodze.
Ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na dwie kategorie: ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Ubezpieczenie OC należy do pierwszej kategorii. Wszelkie regulacje prawne z nim związane (m. in. zakres ochrony ubezpieczeniowej, zasady zawierania i wypowiadania umowy, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela) określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).
Zakres ubezpieczenia OC
Po zawarciu umowy ubezpieczenia OC odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania osobom trzecim, poszkodowanym w wypadku drogowym przez ubezpieczonego kierowcę przechodzi na firmę ubezpieczeniową (do określonych w ustawie sum gwarancyjnych oraz pod warunkiem że okoliczności nie wskazują na możliwość wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.) Ubezpieczenie OC zawierane jest na okres 12 miesięcy.
Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC
Po ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (2012) sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC wynoszą:
-
5 mln euro za szkody na osobie,
-
1 mln euro za szkody w mieniu.
Powyższe kwoty dotyczą jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych osób.
Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w ubezpieczeniu OC
Firma ubezpieczeniowa nie odpowiada za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego w pojeździe którego jest właścicielem (sprawca nie otrzyma z ubezpieczenia OC odszkodowania za straty jakich sam doznał na skutek spowodowanego zdarzenia). Ponadto, zakład ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mają prawo zażądać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania jeżeli sprawca:
-
wyrządził szkodę umyślnie, był w stanie po użyciu alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych,
-
wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
-
nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem (z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie ludzkiego życia lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa),
-
zbiegł z miejsca wypadku.