Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie nowego auta z salonu

autocasco dla Mercedesa
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Decydując się na zakup nowego auta z salonu, musisz uwzględnić nie tylko wydatki związane z jego nabyciem, ale także koszty zakupu ubezpieczenia. Obowiązkowe jest OC, za którego brak grozi kara finansowa. Jednak w przypadku nowego samochodu warto także przemyśleć zakup dodatkowych polis, które zapewnią Ci kompleksową ochronę. Przekonaj się, które z nich szczególnie powinieneś wziąć pod uwagę.

O czym musisz pamiętać, kupując auto z salonu?


Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jednoznacznie określa, że zakup polisy OC w przypadku samochodu z salonu musi nastąpić najpóźniej w dniu jego rejestracji. Zanim wybierzesz się do wydziału komunikacji, wybierz i opłać ubezpieczenie. Ważną polisę będziesz musiał przedstawić w urzędzie razem z  innymi niezbędnymi dokumentami.

Rejestracji musisz dokonać w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj także o tym, aby uzupełnić niezbędne wyposażenie w swoim nowym aucie. W Polsce jest to obowiązkowo gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.

Od czego zależy ubezpieczenie nowego samochodu?


Podczas obliczania składki na OC towarzystwa biorą pod uwagę różne czynniki. W przypadku nowego auta najistotniejsze parametry to przede wszystkim:
 • marka,
 • model,
 • moc i pojemność silnika.
Kluczowe znaczenie mają także cechy właściciela pojazdu. Na to, ile zapłaci on za ubezpieczenie OC, wpływa m.in.:
 • wiek,
 • doświadczenie za kierownicą,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dotychczasowa historia ubezpieczeniowa.
Przed wyborem konkretnej polisy warto rozważyć propozycje kilku towarzystw i wybrać taką, która jest najkorzystniejsza cenowo.

Pamiętaj, że OC to ubezpieczenie obowiązkowe, dlatego firmy nie mogą ingerować w jego zakres. Od nich zależy jednak cena, jaką będziesz musiał zapłacić za polisę. W przypadku OC warto kierować się więc najniższymi kosztami jej zakupu.


Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu – ile kosztuje?


Jak wiesz, to ile zapłacisz za ubezpieczenie nowego samochodu, zależy od wielu czynników. Trudno więc jednoznacznie określić konkretną cenę. Jest ona wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Poniższe przykłady obrazują, w jaki sposób mogą kształtować się szacunkowe koszty zakupu ubezpieczenia OC.

Przykład 1.

Dane właściciela: 20-letni mieszkaniec Krosna, prawo jazdy otrzymał rok temu, jest to jego pierwsza polisa.

Parametry samochodu: Peugeot 308 z 2023 roku, benzynowy silnik 1.2.

Taki klient za ubezpieczenie nowego samochodu musiałby zapłacić co najmniej 1351 zł. Jeśli jego auto byłoby starsze (rocznik 2010), to cena wzrosłaby do 1604 zł.

 
Przykład 2.

Dane właściciela: 40-letni mieszkaniec Sosnowca, prawo jazdy otrzymał 20 lat temu, jest to jego kolejna polisa.

Parametry samochodu: Opel Corsa z 2023 roku, benzynowy silnik 1.2.

Najniższa składka w przypadku potencjalnego właściciela samochodu o podanych parametrach wynosi 354 zł. Cena OC dla takiego samego auta, ale z 2010 roku wyniosłaby natomiast 411 zł.

Jak widzisz, ubezpieczenie nowego samochodu jest tańsze niż takiego, który jest obecny na rynku od dłuższego czasu. Jest to związane przede wszystkim z tym, że auta z salonu są uważane za mniej awaryjne.

Ubezpieczenie nowego samochodu – jaką polisę wziąć pod uwagę?


Ubezpieczeniem dobrowolnym, którego zakup warto rozważyć, jest assistance, czyli AC. Polisa ta zapewnia ochronę w postaci pokrycia szkód, które nastąpiły m.in. w wyniku:
 • kradzieży lub usiłowania kradzieży,
 • wypadku lub kolizji z innymi uczestnikami ruchu,
 • działania zjawisk atmosferycznych.
AC chroni właściciela pojazdu także wtedy, gdy to on jest sprawcą zdarzenia drogowego. Odszkodowanie z OC wypłacane jest wyłącznie osobom poszkodowanym. Sprawca w takiej sytuacji nie otrzymuje więc z tego ubezpieczenia żadnych środków. AC pozwala uniknąć poważnych kłopotów finansowych dzięki możliwości wypłaty odszkodowania na pokrycie poniesionych strat.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup OC oraz AC w pakiecie. Jego cena jest bowiem najczęściej zdecydowanie niższa niż w przypadku nabywania tych dwóch ubezpieczeń osobno. Sprawdź, jak kształtują się ceny przykładowych pakietów.

Przykład 1.

Dane właściciela: 48-letni mieszkaniec Gdyni, prawo jazdy ma od 28 lat temu, jest to jego kolejna polisa.

Parametry samochodu: Ford Focus z 2023 roku, benzynowy silnik 1.0 125 KM.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Najniższa cena samego OC Najniższa cena pakietu OC + AC
Mtu24.pl 831,00 zł 936,00 zł
Wiener 1077,00 zł 1117,00 zł
Uniqa 923,00 zł 1137,00 zł
TUZ 473,00 zł 1291,00 zł
 
Jak widzisz, cena pakietu OC razem z AC w większości przypadków jest niewiele droższa od samej obowiązkowej polisy. Warto więc pomyśleć nad jego zakupem.

O czym musisz pamiętać, kupując ubezpieczenie AC nowego samochodu?


AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego każde towarzystwo może samodzielnie modyfikować jego zakres, a także cenę. Wybierając ten rodzaj polisy, zwróć szczególną uwagę na:
 • rodzaj AC – możesz spotkać oferty o zróżnicowanym zakresie ochrony. Mini AC zagwarantuje Ci ochronę w okrojonym wymiarze. Obejmuje ono tylko wybrane ryzyka np. pożar lub powódź. Najlepszą ochronę daje AC all risk. Jego zakres obejmuje wszystkie sytuacje, które nie zostały ujęte jako wyłączenia odpowiedzialności w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia;
 • sposób naprawy – towarzystwo może zaproponować Ci dwie metody naprawy Twojego samochodu. Pierwsza z nich – bezgotówkowa – polega na tym, że za wykonane naprawy ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem, który je przeprowadził. Drugi sposób, czyli kosztorysowy, wiąże się z oględzinami rzeczoznawcy, na których podstawie dokonuje on wyceny. To od tego dokumentu zależy, jak wysokie odszkodowanie otrzymasz;
 • rodzaj części użytych do naprawy – w zależności od oferty wycena szkody może obejmować wyłącznie ceny części zamiennych o podobnej jakości lub wartość oryginalnych elementów;
 • wysokość udziału własnego w szkodzie – ubezpieczyciel może wymagać, abyś pokrył określoną część kosztów związanych z usuwaniem szkody. Drugim rozwiązaniem stosowanym przez towarzystwa jest natomiast brak udziału własnego. Oznacza to, że ubezpieczyciel sfinansuje w całości usuwanie szkody;
 • amortyzacja części – w opcji z amortyzacją towarzystwo wypłaci odszkodowanie pomniejszone o wartość zużytych części. Jeśli wybierzesz ofertę bez amortyzacji, to firma ubezpieczeniowa pokryje w całości zakup nowych elementów.
AC może dać Ci gwarancję, że w razie potrzeby naprawa Twojego auta zostanie sfinansowana z odszkodowania. Jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku samochodów o dużej wartości.

Ubezpieczenie nowego samochodu a pakiet dealerski – czy warto się na niego zdecydować?

 
Salony oferują swoim klientom możliwość zakupu pakietu dealerskiego. Jest to zestaw ubezpieczeń, który najczęściej oprócz polisy OC zawiera także AC, NNW oraz assistance. Zaletą korzystania z takiego rozwiązania jest z pewnością wygoda, gdyż kwestię ubezpieczenia możesz załatwić już przy okazji zakupu samochodu.

Klienci jednak nie mają wpływu na to, które towarzystwo zostanie im zaproponowane. Salony najczęściej współpracują z konkretnymi ubezpieczycielami, dlatego oferta pakietów dealerskich może być mniej atrakcyjna w porównaniu z tym, co możesz otrzymać bezpośrednio od danej firmy.

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest samodzielne znalezienie interesujących ofert za pomocą wygodnego kalkulatora online. Dzięki niemu możesz wybrać najlepszą polisę bez wychodzenia z domu. Może się okazać, że uda Ci się znaleźć zestaw ubezpieczeń o takim samym zakresie ochrony, jak ten w pakiecie dealerskim, ale w dużo niższej cenie.

Jako właściciel nowego samochodu z salonu masz obowiązek zarejestrować go, a wcześniej wykupić ubezpieczenie OC. To, czy zdecydujesz się na dodatkowe rozszerzenia, takie jak AC, NNW czy autocasco, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz wsparcie finansowe w nieprzewidzianej sytuacji, wybierz kompleksową ochronę swojego samochodu.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników