Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Rejestracja motocykla z zagranicy — jak to zrobić? Poradnik

rejestracja motocykla z zagranicy
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Sprowadzenie motocykla z zagranicy to świetny sposób na to, aby zrealizować swoje marzenia o jednośladzie. Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu kilku formalności niezbędnych do tego, aby móc nim legalnie jeździć. Proces rejestracji przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku samochodów osobowych. Jeśli planujesz sprawdzić motocykl z zagranicy, powinieneś wiedzieć, jakie dokumenty musisz przygotować przed wizytą w wydziale komunikacji.

Sprowadzanie motocykla z zagranicy – o czym trzeba wiedzieć? 

 
Zakup motocykla sprowadzanego z zagranicy jest bardzo często o wiele korzystniejszy niż nabycie egzemplarza dostępnego na polskim rynku motoryzacyjnym. Może więc okazać się, że jego ściągnięcie do kraju będzie tańszym rozwiązaniem. Na zagranicznych serwisach można znaleźć wiele atrakcyjnych ogłoszeń, które warto wziąć pod uwagę. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i bardzo dokładnie zweryfikować taki motocykl, aby uniknąć rozczarowań. 
 
Rozpocznij od sprawdzenia historii jednośladu. Możesz to zrobić wygodnie, korzystając z darmowego raportu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. Aby go wygenerować, musisz wprowadzić następujące dane: 
 • datę pierwszej rejestracji, 
 • numer rejestracyjny, 
 • numer VIN. 
Dane gromadzone przez CEPiK pochodzą z zewnętrznych serwisów, dlatego raport można uzyskać także w przypadku jednośladów pochodzących z niektórych krajów europejskich, a także z Kanady oraz USA. Dzięki niemu można uzyskać wiele cennych informacji na temat motocykla dotyczących m.in. tego, czy nie jest kradziony oraz czy przeszedł badania techniczne. 
 
Jeśli uda Ci się już znaleźć wymarzony jednoślad, którego parametry techniczne Cię zadowalają, musisz sprowadzić go do kraju. Masz dwa rozwiązania: skorzystanie z usług firmy zajmującej się organizacją przewozów lub zrobienie tego na własną rękę. 
 
Pamiętaj! Jeśli chcesz samodzielnie sprowadzić jednoślad do kraju, musisz wykupić krótkoterminową polisę OC. Znajdziesz ją w ofercie większości firm ubezpieczeniowych.  
 

Z jakimi opłatami wiąże się sprowadzenie motocykla z zagranicy? 

 
Oprócz kosztów związanych z zakupem jednośladu, a także jego ściągnięcia do kraju, musisz wziąć pod uwagę także dodatkowe wydatki związane z obowiązkowymi opłatami. Jeśli sprowadzasz motocykl z jednego z krajów członkowskich Unii oraz EFTA, nie musisz płacić akcyzy oraz opłaty recyklingowej. Jeśli otrzymasz dokument EUR1, czyli świadectwo pochodzenia towaru, będziesz zwolniony również z zapłaty cła i podatku VAT. 
 
Nieco droższe jest sprowadzenie jednośladu z kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej oraz EFTA. W takim przypadku niezbędne jest opłacenie cła oraz załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Trzeba także opłacić podatek VAT w wysokości 23%. 
 

Rejestracja motocykla z Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej – jakich dokumentów potrzebujesz? 

 
Sprowadzając jednoślad do kraju, musisz go zarejestrować. Zanim jednak udasz się do wydziału komunikacji, skompletuj niezbędne dokumenty. Jeśli ściągasz go z Niemiec, sprzedawca powinien Ci udostępnić Fahrzeugbrief, czyli odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego oraz Fahrzeugschein – kartę pojazdu. Jest to obowiązkowe tylko w przypadku jednośladów z silnikami o pojemności powyżej 125 cm3.  
 
Pamiętaj! Warto sporządzić umowę kupna-sprzedaży w dwóch językach, dzięki czemu unikniesz wydatków związanych z jej tłumaczeniem na polski. 
 
Do tego, aby rejestracja motocykla z Niemiec czy innego kraju przebiegła pomyślnie, potrzebujesz następujących dokumentów: 
 • wypełnionego wniosku o rejestrację pojazdu, 
 • potwierdzenia wyrejestrowania jednośladu w kraju, z którego jest ściągany, 
 • dowodu własności (umowy kupna-sprzedaży, rachunku lub faktury), 
 • zaświadczenia ze stacji diagnostycznej, 
 • dowodu tożsamości, 
 • zagranicznych tablic rejestracyjnych lub oświadczenia o ich braku, 
 • potwierdzenia dokonania opłat. 
Po złożeniu tych dokumentów w wydziale komunikacji otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tablice. Będą one ważne przez okres 30 dni. W tym czasie urząd przygotuje tzw. twardy dowód.  
 

Ile kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy? 

 
Rejestracja motocykla z zagranicy nie jest darmowa i kosztuje 196,50 zł. Na tę sumę składają się następujące elementy: 
 • 54,50 zł – za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, 
 • 40,50 zł – za wydanie nowych tablic rejestracyjnych, 
 • 14 zł – za pozwolenie czasowe, 
 • 75 zł – za wydanie karty pojazdu, 
 • 12,50 zł – za nalepkę legalizacyjną.  
Trzeba pamiętać także o tym, że konieczne jest opłacenie podatku PCC od czynności cywilnoprawnych.  Aktualnie wynosi on 2% wartości pojazdu i należy opłacić go w ciągu 14 dni od zakupu.  
 
Pamiętaj! Podatek PCC jest obowiązkowy tylko w przypadku zakupu jednośladów droższych niż 1000 zł. 
 
Koszt rejestracji motocykla z zagranicy może być wyższy, jeśli zdecydujesz się na założenie spersonalizowanych tablic rejestracyjnych. Ich koszt to 500,50 zł. 
 

Rejestracja motocykla z Niemiec lub innego kraju – o czym jeszcze trzeba pamiętać? 

 
Najpóźniej w dniu rejestracji musisz także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest to polisa, której zakres regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z nimi każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zakupu polisy odpowiedzialności cywilnej. Wypłacane w jej ramach odszkodowanie ma pokryć szkody wyrządzone przez ubezpieczonego. Ze względu na to, że jest ona obowiązkowa, kupując motocykl, także musisz o niej pamiętać. 
 
Standardowe ubezpieczenie OC obejmuje ochroną jednoślad na okres 12 miesięcy. Znajdziesz je w ofercie wszystkich dużych towarzystw. Ze względu na to, że jest to obowiązkowa polisa, to jej zakres regulują przepisy. W praktyce oznacza to, że każde towarzystwo musi gwarantować taką samą ochronę. Poszczególne oferty różnią się więc od siebie tylko ceną. Wybierając OC, warto więc kierować się głównie najniższą ceną.  
 

Z czym wiąże się brak ważnego OC? 

 
Jeśli nie kupisz ubezpieczenia OC w wymaganym terminie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie karę finansową. Obecnie do końca czerwca wynosi ona: 
 • 230 zł – za spóźnienie do 3 dni, 
 • 580 zł – za spóźnienie od 4 do 14 dni, 
 • 1160 zł – za spóźnienie powyżej 14 dni. 
Natomiast od 1 lipca 2023 r. jest planowana podwyżka tych kar. Mają one wtedy wynosić: 
 • 240 zł – za spóźnienie do 3 dni, 
 • 600 zł – za spóźnienie od 4 do 14 dni, 
 • 1200 zł – za spóźnienie powyżej 14 dni. 
Jednak kary to nie jedyne konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć, nie kupując ubezpieczenia OC w terminie. Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, poruszając się takim jednośladem, będziesz musiał się liczyć z koniecznością pokrycia z własnej kieszeni wyrządzonych szkód. Jeśli było to poważne zdarzenie drogowe, wydatki mogą być naprawdę duże. Warto więc pamiętać o tym obowiązku i kupić OC w terminie. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty może pomóc sprawdzona porównywarka, którą znajdziesz w sieci. Wystarczy, że wprowadzisz do niej niezbędne dane, a przedstawi Ci najkorzystniejsze oferty różnych towarzystw. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników