Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Przegląd motocykla - ile kosztuje? Jak wygląda?

przeglad motocykla
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Motocykle, tak samo jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne, muszą przechodzić regularne badania techniczne. Są one niezbędne do tego, aby ocenić ich stan oraz stwierdzić, czy można poruszać się nimi bezpiecznie po drogach. Jeśli jesteś właścicielem jednośladu, to koniecznie dowiedz się, jak wykonuje się taki przegląd oraz jak często musisz się na niego zgłaszać.


W jaki sposób przeprowadza się badanie techniczne motocykla?


Przepisy prawa regulują zakres obowiązkowych przeglądów technicznych. Jest to zespół czynności, które przeprowadza się po to, aby:
 • sprawdzić stan techniczny pojazdu,
 • zidentyfikować jednoślad oraz zweryfikować jego legalność,
 • wprowadzić informacje o motocyklu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Cała procedura jest zbliżona do tej wykonywanej w przypadku samochodów osobowych. Jednak ze względu na różnice konstrukcyjne samo badanie przebiega nieco inaczej, gdyż sprawdzane są inne podzespoły.
Obowiązkowy przegląd motocykla obejmuje przede wszystkim:
 • sprawdzenie numerów seryjnych umieszczonych na ramie i porównanie ich z tymi zawartymi w dokumentacji,
 • weryfikację poprawności działania silnika,
 • sprawdzenie układu hamulcowego, kierowniczego, a także oświetlenia,
 • stan opon i bieżników oraz amortyzatorów,
 • weryfikację wskazań prędkościomierza,
 • poziom emisji szkodliwych spalin oraz głośności pracy wydechu.
Jeśli którykolwiek z tych elementów jest niesprawny, a awaria zagraża bezpieczeństwu kierowcy jednośladu oraz pozostałych uczestników ruchu, to właściciel motocykla jest zobowiązany do usunięcia usterki. Gdy to zrobi, musi ponownie zgłosić się do stacji kontroli w celu przeprowadzenia kolejnego badania technicznego.

Przegląd motocykla – co ile trzeba go wykonywać?


W przypadku nowych jednośladów pierwsze badanie techniczne musi zostać wykonane, zanim upłyną 3 lata od jego rejestracji. Kolejny przegląd zgodnie z prawem należy przeprowadzić w ciągu kolejnych 2 lat, a każdy następny co roku.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup używanego jednośladu, który był już wcześniej zarejestrowany, to musisz pamiętać o odwiedzaniu stacji diagnostycznej raz w roku. W przypadku jednośladów zabytkowych nie obowiązuje wymóg corocznych przeglądów. Wystarczy zrobić to tylko raz, przed pierwszą rejestracją.

Pamiętaj! Zwolnienie z obowiązku wykonywania badań technicznych co 12 miesięcy nie dotyczy motocykli zabytkowych wykorzystywanych do zarobkowego transportu. W takiej sytuacji musisz pamiętać o corocznym przeglądzie.

Na badanie techniczne możesz zgłosić się już nawet 30 dni przed ustalonym terminem.

Co jeszcze musisz wiedzieć o badaniu technicznym motocykla?


Tak samo jak w przypadku samochodów osobowych, aby wykonać obowiązkowy, przegląd trzeba zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). Musisz jednak mieć na uwadze to, że nie każda z nich zajmuje się przeglądami motocykli. Stosowne uprawnienia mają wyłącznie stacje z zezwoleniem „A”. To właśnie do nich musisz zgłosić się w celu przeprowadzenia badania swojego jednośladu.

Ile kosztuje przegląd motocykla?


To, ile kosztuje przegląd motocykla, regulują aktualne przepisy prawa. Ze względu na to, że koszty utrzymania jednośladu są zdecydowanie niższe niż w przypadku samochodów osobowych, to także cena wykonania badania technicznego jest proporcjonalnie mniejsza. Aktualnie wynosi ona:
 • 62 zł – przegląd motocykla,
 • 1 zł – opłata ewidencyjna za wpis do CEPiK.
Odgórnie ustalona cena sprawia, że bez względu na to, w jakim mieście zgłosisz się do Stacji Kontroli Pojazdów, wszędzie zapłacisz tyle samo. Opłata jest pobierana przed rozpoczęciem badania.

Jak dokładnie przebiega przegląd motocykla?


Jeśli już wiesz, ile kosztuje przegląd motocykla oraz z jaką częstotliwością musisz go wykonywać, warto także zapoznać się z jego poszczególnymi etapami.

Pierwszym z nich jest identyfikacja pojazdu. Diagnosta sprawdza przede wszystkim, czy zgadzają się numery rejestracyjne, a także oznaczenia ramy. Weryfikuje również, czy naklejki legalizacyjne umieszczone są w odpowiednich miejscach, a także sprawdza aktualny przebieg pojazdu. Jeśli którekolwiek dane wymagają aktualizacji lub modyfikacji, to są one wprowadzane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Najważniejszym etapem jest bez wątpienia dokładna ocena stanu technicznego jednośladu. To od niej zależy, czy będziesz mógł się nim legalnie przemieszczać. Przegląd zajmuje najczęściej około 30 minut. Czas ten może się znacząco wydłużyć, jeśli specjalista zauważy nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub wyglądzie poszczególnych elementów czy układów.

Brak ważnego przeglądu – co za to grozi?


Brak ważnego przeglądu, a także jazda motocyklem, który nie przeszedł pozytywnie badania, skutkuje poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim w przypadku kontroli drogowej kierowca takiego jednośladu może zostać ukarany mandatem w wysokości od 1500 do 3000 zł. Funkcjonariusze mają także prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, a jeśli stwierdzą, że stan techniczny pojazdu pozostawia wiele do życzenia, to zostanie on odholowany. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego w ciągu 7 dni należy odwiedzić SKP i zlecić badanie techniczne. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, to z zaświadczeniem trzeba się zgłosić do wydziału komunikacji.
Jadąc motocyklem bez OC, trzeba także liczyć się z konsekwencjami, które wiążą się ze spowodowaniem kolizji lub wypadku. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może nie tylko obniżyć wysokość odszkodowania, ale i odmówić jego wypłaty. Jeśli to zrobi, to będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni szkody, które wyrządziłeś.

Przegląd techniczny to, zaraz obok zakupu OC, obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Dotyczy więc również osób, które zakupiły motocykl. Jest on obligatoryjny, a celowe lub nieświadome unikanie przeglądu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, które mogą być bardzo kosztowne. Jeśli chcesz uniknąć problemów, to pamiętać, aby zgłaszać się w wyznaczonym terminie do Stacji Kontroli Pojazdów mającej odpowiednie uprawnienia.
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników