Osoby, które ukończyły 16 lat, mogą ubiegać się o prawo jazdy B1. Czym można jeździć, mając takie uprawnienia? Do grupy pojazdów B1 zalicza się 4-kołowe samochody osobowe o masie nieprzekraczającej 400 kg. W przypadku przewozu towarów limit ten wynosi 550 kg. Tego rodzaju czterokołowce mogą one mieć maksymalną moc 15 kW (20,4 KM).
Co więcej, prawo jazdy B1 upoważnia także do jazdy pojazdami z kategorii AM, czyli:
Oznacza to, że lista maszyn, które może prowadzić osoba z takimi uprawnieniami, jest dość ograniczona. Jednak dla wielu młodych osób to świetne rozwiązanie, które pozwala zdobyć upragnione prawo jazdy oraz nabyć doświadczenie za kierownicą, które przyda się w przyszłości.
O ten rodzaj uprawnień mogą starać się osoby, które ukończyły 16 lat. Niezbędne jest odbycie kursu oraz zdanie egzaminu państwowego. Jednak do szkolenia można podejść wcześniej, bo już w wieku 15 lat i 9 miesięcy. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. Przed rozpoczęciem kursu należy:
Przebieg badania wygląda tak samo, jak w przypadku osób ubiegających się o inne kategorie uprawnień. Lekarz orzecznik sprawdza przede wszystkim ogólny stan zdrowia oraz predyspozycje do kierowania pojazdami. Po badaniu wystawia zaświadczenie. Jeśli ma wątpliwości odnośnie do stanu pacjenta, może zlecić dodatkową kontrolę. Najczęściej jednak, jeśli kandydat nie ma poważnych schorzeń, uzyskuje pozytywną decyzję.
Kolejnym krokiem do tego, aby uzyskać prawo jazdy od 16 lat, jest założenie Profilu Kandydata na Kierowcę. Można to zrobić osobiście w wydziale komunikacji lub za pośrednictwem Internetu. W pierwszym przypadku niezbędna jest wizyta w urzędzie i złożenie stosownego wniosku. W zależności od miejsca zamieszkania będzie to starostwo powiatowe, urząd miasta lub, w przypadku Warszawy, urząd dzielnicy.
Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest założenie PKK przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą. Wniosek należy podpisać certyfikatem lub profilem zaufanym ePUAP. Następnie trafi on do odpowiedniego urzędu, w którym zostanie zweryfikowany. Dopiero po wygenerowaniu numeru PKK można zapisać się na kurs prawa jazdy.
Jak już wiesz, aby uzyskać prawo jazdy od 16 lat, musisz ukończyć kurs. Standardowo trwa on 60 godzin, z czego jedną połowę stanowią zajęcia teoretyczne, a drugą praktyczne. W pierwszym przypadku każda godzina szkolenia trwa 45 minut, a w drugim – 60 minut.
Kandydat na kierowcę zapoznaje się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego oraz uczy się prowadzić pojazdy. Jeśli chce, może samodzielnie przygotowywać się do egzaminu teoretycznego, dzięki czemu nie ma obowiązku uczestniczenia w pierwszej części kursu.
W takim przypadku od razu po uzyskaniu numeru PKK może zapisać się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Do części praktycznej przystąpi dopiero po ukończeniu szkolenia oraz zaliczeniu wewnętrznego egzaminu organizowanego przez ośrodek szkoleniowy.
Pamiętaj! Jeśli zdecydowałeś się na uczestnictwo w kursie teoretycznym i praktycznym, będziesz mógł zapisać się na egzamin państwowy dopiero po zakończeniu szkolenia oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z wewnętrznych egzaminów.
Test teoretyczny składa się z 32 pytań, a na jego rozwiązanie kandydat ma 25 minut. Łącznie z egzaminu teoretycznego można uzyskać 74 punkty, a do jego zaliczenia potrzeba minimum 68. 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej z zakresu ruchu drogowego. Z kolei 12 odnosi się do wiedzy specjalistycznej np. związanej z budową pojazdów.
W przypadku części teoretycznej przyszły kandydat musi wykazać się umiejętnościami:
Jeśli kandydat na kierowcę zaliczy egzamin, może od razu wsiąść za kierownicę pojazdu. Jeszcze do niedawna niezbędne było oczekiwanie na wydanie fizycznego dokumentu. Jednak dzięki zmianom w przepisach prawa, które weszły w życie 7 sierpnia 2023 roku, możliwe jest prowadzenie pojazdów od razu po zdaniu egzaminu. Aby skorzystać z tej opcji, niezbędna jest aplikacja mObywatel 2.0, w której pojawiła się usługa Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy. Na jego podstawie można legalnie prowadzić samochód przez 30 dni na terytorium Polski. Po tym czasie w wydziale komunikacji powinien już czekać do odbioru fizyczny dokument.
Wybór pojazdów, którymi mogą kierować osoby z prawem jazdy kat. B1, jest dość ograniczony. Jednak na rynku znajdziesz ciekawe modele spełniające wymogi, które jednocześnie zapewniają komfortową i bezpieczną jazdę. Poniżej znajdziesz zestawienie kilku małych samochodów, które powinieneś wziąć pod uwagę.
AIXAM Coupe GTI
Jest to samochód wyróżniający się ciekawym wyglądem oraz sportowym charakterem sylwetki nadwozia. Również jego wnętrze zasługuje na szczególną uwagę. Można w nim znaleźć m.in. kubełkowe fotele, nowoczesny komputer pokładowy czy chromowane dodatki. Za wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy odpowiada kamera cofania.
Ten model jest wyposażony w silnik Diesla o pojemności 476 cm3 o mocy 6 kW. Wygodna zmiana biegów jest możliwa dzięki automatycznej skrzyni z systemem Ultra Soft. To auto jest w stanie pomieścić kierowcę oraz jednego pasażera. Przestrzeń bagażnika jest w stanie przewieźć 1000 l ładunków. AIXAM Coupe GTI rozwija maksymalną prędkość do 45 km/h, a w zbiorniku mieści się 16 l paliwa.
AIXAM Crossover
To kolejne nieduże i kompaktowe auto, którym mogą jeździć osoby z prawem jazdy kategorii B1. Jest wyposażone w benzynowy silnik o pojemności 400 cm3 oraz mocy wynoszącej 5,4 KM. Zdecydowanie najważniejszą zaletą tego modelu jest niskie spalanie na poziomie niecałych 3 l/100 km. Ma także dużą przestrzeń bagażnika o pojemności 1200 l.
Za wygodną jazdę odpowiada przede wszystkim bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów. Ten model został wyposażony także m.in. w światła do jazdy dziennej, system ABS oraz radio z wejściem AUX.
Romet 6E
To wygodne i kompaktowe auto elektryczne o mocy 4 kW. Może rozwinąć maksymalną prędkość 45 km/h, a na jednym ładowaniu jest w stanie pokonać dystans około 100 km. Silnik elektryczny można ładować ze zwykłego gniazdka domowego, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ten samochód jest wyposażony w 5 baterii o pojemności 120 Ah każda. Ich pełne naładowanie zgodnie z deklaracją producenta zajmuje około 8 godzin.
Jest to auto o bogatym wyposażeniu obejmującym m.in. elektrycznie sterowane szyby, 2 głośniki audio oraz cyfrowo-analogiczny licznik. Pomieści kierowcę oraz jednego pasażera.
Prawo jazdy kategorii B1 dla osób poniżej 18 lat to rozwiązanie przede wszystkim dla odpowiedzialnych nastolatków, którzy ukończyli 16 lat i chcą prowadzić pojazdy. Dokument ten uprawnia do poruszania się ograniczoną grupą maszyn, jednak wśród nich można znaleźć ciekawe modele o dobrych parametrach. Właściciele takich pojazdów muszą pamiętać o wykupieniu polisy OC, która jest obowiązkowa, a jej brak wiążę się z wysokimi karami finansowymi.