Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu?

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ustanowienie współwłaściciela samochodu daje wiele korzyści, gdyż pozwala m.in. korzystać z jego zniżek za bezszkodową jazdę. To rozwiązanie wiąże się jednak także z pewnymi obowiązkami i wymaganiami. Dowiedz się, w jaki sposób dopisać współwłaściciela do Twojego samochodu oraz jakie prawa przysługują każdemu z was

 

Co musisz wiedzieć na temat współwłasności samochodu?

O współwłasności samochodu można mówić w przypadku, gdy ma on więcej niż jednego właściciela. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają młode i niedoświadczone osoby, które muszą liczyć się z wysokimi składkami na ubezpieczenie OC. Aby nieco je obniżyć, mogą dopisać współwłaściciela. Najlepiej zdecydować się na kierowcę, który ma zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki nim polisa OC będzie nieco tańsza.

Musisz jednak wiedzieć, że współwłaścicielem pojazdu może zostać praktycznie każdy. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba z rodziny, czy też z grona bliskich znajomych. Co ważne, współwłaściciel nie musi być pełnoletni ani też mieć uprawnień do kierowania pojazdami.

Jak dodać współwłaściciela do auta?

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego może odbyć się na dwa sposoby:

 • poprzez podpisanie umowy kupna-sprzedaży, w której są zawarte dane wszystkich nowych właścicieli pojazdu,
 • przez przekazanie części własności w ramach darowizny.

Zakup samochodu wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych PCC w wysokości 2%. Jest to wymagane wyłącznie w przypadku aut używanych nabywanych od osoby prywatnej na terenie Polski. Jeśli zdecydujesz się na darowiznę, to być może nie będziesz musiał ponosić kosztów związanych z zapłatą podatku. Zwolnione są z niego umowy, w których osoby o najwyższym stopniu pokrewieństwa przekazują część własności, a łączna suma wszystkich darowizn w ciągu ostatnich 5 lat nie przekroczyła 36 120 zł.

W przypadku darowizny od dalszych krewnych np. rodzeństwa rodziców, małżonków rodzeństwa czy zstępnych rodzeństwa kwota zwalniająca z konieczności zapłaty podatku PCC wynosi 27 090 zł, a pozostałych osób – 5 733 zł.

Aby dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego zakończyło się sukcesem, przed wizytą w wydziale komunikacji trzeba zgromadzić niezbędne dokumenty, takie jak:

 • umowę kupna – sprzedaży lub przekazania darowizny,
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie aktualnych badań technicznych,
 • dowody osobiste obu współwłaścicieli,
 • polisę OC,
 • kartę pojazdu (jeśli była wydana).

Po ich skompletowaniu przychodzi czas na wizytę w urzędzie. Wymagana jest obecność obu współwłaścicieli. Jeśli jeden z nich nie może osobiście stawić się w wydziale komunikacji, niezbędne jest sporządzenie pełnomocnictwa. Koszt wydania takiego dokumentu to 17 zł. Jednak z tej opłaty są zwolnieni członkowie najbliższej rodziny. Po złożeniu dokumentów należy oczekiwać na nowy dowód rejestracyjny z wpisanym współwłaścicielem pojazdu.

Jak dopisać współwłaściciela do auta – ubezpieczenie OC

Dodanie współwłaściciela samochodu wiąże się także z koniecznością poinformowania o tym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Pojazd będzie bowiem użytkowany przez więcej uprawnionych osób niż w momencie zawierania umowy OC. Z punktu ubezpieczyciela może się to przełożyć na zmianę ryzyka spowodowania zdarzenia drogowego. Jeśli współwłaścicielem jest osoba z dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów oraz dobrą historią ubezpieczenia, to składka może się obniżyć. Musisz jednak pamiętać o tym, że na jej wysokość wpływa wiele innych rozmaitych czynników, takich jak miejsce zamieszkania, czy model i marka pojazdu.

W przypadku spowodowania kolizji czy wypadku odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC głównego właściciela. Spowoduje to utratę zniżek obu osób.

Jak ustanowienie współwłaściciela wpływa na wysokość składki OC?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób ustanowienie współwłaściciela wpływa na wysokość składki OC, zapoznaj się z poniższymi przykładami.

Przykład 1.

20-letni mieszkaniec Radymna ubezpiecza samochód Opla Astrę z 2018 roku. Prawo jazdy ma od 2 lat i jest to jego pierwsza polisa. Ubezpieczając pojazd samodzielnie, w poszczególnych towarzystwach musiałby zapłacić:
 


 

Jeśli ustanowiłby współwłaściciela, którym byłby doświadczony 56-letni kierowca, który ma zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę, składki kształtowałyby się w następujący sposób:


Jak widzisz, takie rozwiązanie w większości przypadków pozwala znacząco obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie OC.

Zniesienie współwłasności – w jaki sposób to zrobić?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest rozwiązanie umowy współwłasności samochodu przez wszystkich właścicieli. Aby to zrobić, konieczne jest zrzeczenie się praw do ustalonych części pojazdu. W tym celu niezbędne jest przedstawienie odpowiedniej umowy zawierającej następujące dane:

 • imiona i nazwiska wszystkich współwłaścicieli,
 • numery PESEL,
 • adresy zamieszkania,
 • model i markę pojazdu,
 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • wysokość udziałów,
 • wartość udziałów,
 • podpisy współwłaścicieli.

Konieczne jest także złożenie w wydziale komunikacji wniosku o zniesienie współwłasności w ciągu 30 dni. Należy dołączyć także dowód rejestracyjny pojazdu oraz polisę OC i kartę pojazdu, jeśli była ona wydana.

Współwłasność samochodu a obciążenia finansowe

Najczęściej ustanowienie współwłaściciela samochodu wiąże się z korzyściami w postaci niższych kosztów ubezpieczenia. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy jedna z osób zaczyna mieć problemy finansowe. Jeśli dojdzie do windykacji komorniczej, to może ona objąć także pojazd, ale jedynie w części, której właścicielem jest dłużnik. Dla drugiego współwłaściciela jest to poważny problem, gdyż w takim przypadku dochodzi do licytacji udziałów. Oznacza to, że może być zmuszony korzystać z auta razem z nowym nabywcą.

W sytuacji, gdy jedna z osób jest zagrożona licytacją komorniczą, najlepszym sposobem jest sprzedaż pojazdu oraz podzielenie otrzymanej kwoty między współwłaścicieli lub wykupienie części samochodu, która jest obciążona długami.

Śmierć współwłaściciela – jak postępować w takiej sytuacji?

Może się zdarzyć, że współwłaściciel umrze. Wbrew pozorom nie oznacza to, że druga ze stron będzie miała prawo przejąć jego część własności. Udziały są bowiem częścią majątku. W praktyce oznacza to, że jeśli nie pozostawił po sobie spadku, to sąd ustala, który ze spadkobierców ma do nich prawo. Sytuacja jest o wiele łatwiejsza, gdy przed śmiercią sporządził on testament, w którym wskazał, kto ma przejąć jego udziały w pojeździe.

Współwłasność a sprzedaż samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Współwłasność wiąże się z pewnymi ograniczeniami, o których trzeba pamiętać zanim się na to zdecydujesz. Dotyczy to głównie sprzedaży samochodu, na którą muszą wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele. Na umowie niezbędne są dane oraz podpisy każdego z nich. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży ma być cały samochód. Współwłaściciele mają bowiem prawo do zbycia swoich części udziałów bez uzyskiwania zgody na takie działanie.

Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Jeśli współwłaścicielami są małżonkowie, to do sprzedaży pojazdu wystarczy podpis wyłącznie jednego z nich.

Współwłasność to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla początkujących kierowców. Może ich uchronić przed bardzo wysokimi cenami ubezpieczeń OC. Aby ustanowić współwłasność, należy sprzedać część udziałów w samochodzie lub przekazać je w formie darowizny. Jeśli jej wartość przekracza określone progi, to niezbędne jest opłacenie podatku PCC. Współwłaściciele muszą także być wpisani do dowodu rejestracyjnego oraz zgłoszeni do ubezpieczyciela.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników