Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie AC - ochrona na którą Cię stać!

Przy zakupie ubezpieczenia AC dowiedz się za jaką ochronę płacisz. Kupując polisę AC, wybierz zakres który Cię interesuje.

Ubezpieczenia autocasco zapewni ci pokrycie kosztów naprawy twojego samochodu lub wypłatę jego wartości, jeśli zostanie całkowicie zniszczone. Musisz jednak pamiętać, aby dobrze wybrać zakres polisy.

 

Czym jest ubezpieczenie AC?

AC, czyli inaczej autocasco, jest polisą która zapewnia ochronę danego samochodu wraz z jego wyposażeniem fabrycznym. Po opłaceniu dodatkowej składki możliwe jest także rozszerzenie ochrony także o elementy, które zostały w pojeździe zamontowane już po jego zakupie w salonie.

 

Dzięki posiadaniu autocasco towarzystwo, w którym ubezpieczyłeś auto, pokryje koszty jego naprawy, jeśli zostanie ono uszkodzone, bądź też wypłaci ci odszkodowanie równe jego wartości, jeśli zostanie całkowicie zniszczone.

 

Podstawowe rodzaje AC

Polisa autocasco jest ubezpieczeniem, które możesz kupić w wielu różnych wersjach i z różnymi zakresami. Począwszy od tych, które zapewniają ochronę jedynie w razie kradzieży lub zniszczenia, a na opłaceniu wszelkich kosztów nawet najmniejszej naprawy kończąc.

Polisy AC można więc podzielić na 2 rodzaje:

  • ACmini
    jest to tzw. minicasco. Polisa ta zapewnia ochronę auta tylko w razie jego kradzieży lub całkowitego zniszczenia. W razie jedynie częściowego uszkodzenia auta, koszty jego naprawy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

    Ubezpieczenie to jest kierowane przede wszystkim do właścicieli starszych pojazdów, o stosunkowo niewielkiej wartości, którzy najbardziej boją się ich utraty;

 
  • AC
    pełna wersja ubezpieczenia AC, która zapewnia wypłatę odszkodowania zarówno w razie utraty auta w wyniku zniszczenia oraz kradzieży, jak i uszkodzenia, np. w wyniku kolizji lub wypadku.

 

Musisz jednak pamiętać, że w większości towarzystw to ubezpieczenie można kupić dla samochodów, które nie przekroczyły określonego wieku. Nie każdy samochód może posiadać tego rodzaju ochronę.

 

Jaki jest zakres polisy AC?

Ubezpieczenie autocasco nie posiada jednego określonego wariantu. Każdy właściciel samochodu w zależności o towarzystwa, może w pewnych granicach zmieniać zakres polisy, którą chce kupić. AC składa się bowiem z wielu różnych elementów, które możesz ze sobą łączyć i zestawiać w taki sposób, aby ubezpieczenie spełniało wszystkie twoje oczekiwania.

 

Możesz np. zobowiązać się do pokrycia części kosztów naprawy auta i dzięki temu obniżyć wysokość składki lub też zaznaczyć, że w razie całkowitej utraty auta, odszkodowanie ma być równe wartości auta z dnia podpisania ubezpieczenia AC. Możesz także dokupić cały szereg polis dodatkowych, które dodatkowo rozszerzą ochronę auta oraz jego pasażerów, jak np. ASS czy też NNW.

 

Wybór AC

Aby wybrać dobre ubezpieczenie AC musisz pamiętać, że uwagę powinieneś zwracać przede wszystkim na zakres polisy, a dopiero w drugiej kolejności na cenę. Każde towarzystwo samo określa zakres swoich ubezpieczeń oraz to, w jakiej cenie będą oferowane. W związku z tym nie będzie niczym niezwykłym, jeśli w jednej firmie zaoferują ci bardzo ubogą ofertę AC za np. 2000 zł, a w innej niezwykle bogate autocasco za 1500 zł.

Dlatego właśnie szczególnie w przypadku ubezpieczenia AC ważne jest, abyś w pierwszej kolejności patrzył na zakres, a dopiero później na cenę.

 

« Powrót do listy porad eksperta