Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zwyżki OC - sprawdź jak temu zaradzić!

Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

O podwyżkach w zakresie składek na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, głośno jest w prasie i wśród samych kierowców od wielu miesięcy. Już w 2016 roku mogliśmy zaobserwować wzrost cen o 46 proc. W roku bieżącym nie można oczekiwać przecen polis OC. Bardziej prawdopodobne są kolejne podwyżki. Są jednak sposoby na to, aby obniżyć wysokość składki na OC. Jak tego dokonać?

Przez wiele lat w Polsce trwała wojna cenowa, jeśli chodzi o ustalanie wysokości składek na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Niskie ceny OC były korzystne dla kierowców, ale ubezpieczyciele z roku na rok ponosili w związku z tym coraz większe straty. W końcu zostali wezwani przez Komisję Nadzoru Finansowego do racjonalnego ustalania wysokości składek, aby polisy nie były sprzedawane ze stratą. Wysokość składki wzrasta także z powodu coraz wyższych wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań i zadośćuczynień w Polsce i za granicą.
 

Sprawdź sprawdzone sposoby na obniżenie cen OC!



1. Porównywanie ofert

Różnice pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą ubezpieczenia OC dla tego samego samochodu i ubezpieczającego go kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. W niektórych przypadkach będzie to dwukrotnie wyższa kwota u najdroższego ubezpieczyciela względem firmy, która jest w stanie zaoferować klientowi najniższą składkę na OC.

Warto zatem porównywać ceny ubezpieczeń OC i wybierać taką ofertę, która będzie najkorzystniejsza cenowo. Wszystkie polisy posiadają bowiem ten sam zakres ubezpieczenia i wysokość sum ubezpieczeniowych w OC, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

2. Bezwypadkowość kierowcy

Zniżki na ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy pozwalają na obniżenie maksymalnie o 80 proc. podstawowej kwoty składki na taką polisę. Np.: 70% zniżek oferuje Proama. W zdecydowanej większości przypadków firmy ubezpieczeniowe są w stanie zaoferować zniżki dla bezszkodowych kierowców w wysokości 60 proc. Kierowca gromadzi je dzięki kolejnym latom jazdy bez spowodowania jakiejkolwiek szkody. Każda firma ubezpieczeniowa może mieć własne warunki naliczania zniżek. Na przykład za każdy rok bezszkodowej jazdy udzielać kierowcy kolejne 10 proc. zniżki na OC.

3. Współwłaściciel pojazdu

Z problemem wysokich cen ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zmagają się przede wszystkim młodzi kierowcy i ci, którzy dopiero po raz pierwszy mają swój samochód. Dla osób w wieku do 26. roku życia wielu ubezpieczycieli przygotowało zwyżki ubezpieczeniowe, z uwagi na młody wiek i większe ryzyko spowodowania szkody z ubezpieczenia OC, która pociągnie za sobą konieczność wypłaty odszkodowania.

W celu uniknięcia zwyżki i maksymalnego obniżenia wysokości składki na OC warto rozważyć możliwość dopisania w dowodzie rejestracyjnym pojazdu współwłaściciela, który posiada wysokie zniżki. Zostaną one wzięte pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki.

4. Wybór samochodu z niewielkim silnikiem

Na wysokość ceny ubezpieczenia OC wpływa m.in. pojemność silnika pojazdu i jego moc. Samochody o dużej pojemności silnika, które mogą jeździć bardzo szybko, są automatycznie bardziej ryzykowne dla ubezpieczycieli niż te, które wyposażono w niskolitrażowy silnik.

5. Wiek auta ma znaczenie

Właściciele nowych lub kilkuletnich aut płacą za OC stosunkowo mniej niż posiadacze kilkunastoletnich samochodów. Wraz z wiekiem auta zwiększa się prawdopodobieństwo spowodowania kolizji ze względu na usterkę techniczną, dlatego ubezpieczyciel więcej ryzykuje je ubezpieczając.

Tanie ubezpieczenie OC nadal jest w zasięgu polskich kierowców, którzy porównują różne oferty ubezpieczeniowe przed podpisaniem umowy, mają stosunkowo nowe samochody z niewielkim silnikiem oraz mogą pochwalić się bardzo dobrym przebiegiem historii ubezpieczeniowej.

Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do aktualności