Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

OC bez prawa jazdy - czy jest możliwe?

Auto z autocasco
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Obowiązek zakupu ubezpieczenia OC dotyczy każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Polisa ta jest przypisywana do konkretnego samochodu, a nie do kierowcy. Oznacza to, że brak prawa jazdy nie jest przeszkodą do zakupu OC. Jednak osoby bez uprawnień powinny poświęcić nieco więcej czasu na to, aby znaleźć najlepszą ofertę. Dowiedz się, jak to zrobić, aby nie przepłacić.

Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy – co musisz wiedzieć?


Kupując samochód, motocykl czy każdy inny pojazd mechaniczny, Twoim obowiązkiem jest jego zarejestrowanie, a także ubezpieczenie. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych obligatoryjne jest jedynie OC. Oznacza to, że musisz kupić tę polisę, nawet jeśli nie masz prawa jazdy.

Ubezpieczyciele nie mają prawa do weryfikowania tego, czy właściciel pojazdu ma uprawnienia do kierowania nim. Jednak bardzo często, aby poznać oferty OC, konieczne jest podanie danych głównego użytkownika, a więc kierowcy z prawem jazdy. Na ich podstawie obliczana jest wysokość składki.

Towarzystwa, które umożliwiają zakup OC bez podawania informacji o głównym kierowcy, to przede wszystkim:
 • Link4,
 • Trasti,
 • BeeSafe,
 • Ergo Hestia,
 • You Can Drive,
 • Mtu24,
 • Generali.
Jeśli szukasz oferty na ubezpieczenie i z różnych względów nie chcesz podawać, kto będzie kierował samochodem, w pierwszej kolejności zapoznaj się z propozycjami wspomnianych firm.

OC bez prawa jazdy – jak obliczana jest składka?


Jednym z głównych czynników analizowanych przez towarzystwa podczas obliczania składki, jest doświadczenie kierowcy. Na tej podstawie oceniane jest ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku. Ze względu na brak uprawnień, pod uwagę są więc brane inne parametry, takie jak:
 • model i marka samochodu,
 • rok produkcji,
 • przebieg,
 • pojemność i moc silnika,
 • miejsce parkowania.
Towarzystwa zwracają dużą uwagę także na wiek właściciela pojazdu oraz jego miejsce zamieszkania.

Jak wiek właściciela bez prawa jazdy wpływa na cenę OC?


Aby dowiedzieć się, jak wiek właściciela pojazdu wpływa na cenę OC, warto zapoznać się z poniższymi kalkulacjami. Dzięki nim sprawdzisz, jak ta cecha kształtuje wysokość składek za obowiązkową polisę.

Parametry pojazdu: Opel Astra z 2013 roku z silnikiem benzynowym 1.4,

Dane właściciela pojazdu: mężczyzna mieszkający w Rzeszowie.

Wiek właściciela auta Najniższa cena OC
18 lat 1640 zł
25 lat 1165 zł
35 lat 849 zł
45 lat 868 zł
55 lat 876 zł
 
Kalkulacja ta jasno przedstawia, że wiek ma znaczący wpływ na składkę OC, nawet jeśli właściciel nie będzie samodzielnie kierował pojazdem. Na najniższe ceny mogą liczyć osoby w przedziale wiekowym 30-40 lat.

A jak będą prezentowały się oferty OC, gdy w kalkulacji zostanie uwzględniony kierowca z uprawnieniami? Sprawdź to na poniższym przykładzie.

Parametry pojazdu: Opel Astra z 2013 roku z silnikiem benzynowym 1.4.

Dane właściciela pojazdu: mężczyzna mieszkający w Rzeszowie.

Dane głównego kierowcy: 38–letni mężczyzna mieszkający w Rzeszowie, który prawo jazdy ma od 20 lat i jeździ bezszkodowo.

Wiek właściciela auta Najniższa cena OC Najniższa cena OC z kierowcą
18 lat 1640 zł 529 zł
25 lat 1165 zł 515 zł
35 lat 849 zł 400 zł
45 lat 868 zł 400 zł
55 lat 876 zł 425 zł
 
Jak widzisz, wiek oraz doświadczenie głównego kierowcy mają ogromny wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Jeśli uwzględnisz taką osobę w kalkulacji, możesz liczyć na zdecydowanie korzystniejszą ofertę.

OC bez prawa jazdy a miejsce zamieszkania właściciela – jak wpływa na wysokość składki?


Miejsce zamieszkania to kolejny parametr, który może znacząco wpływać na cenę ubezpieczenia OC. Nawet jeśli właściciel samochodu nie ma prawa jazdy i nie będzie nim jeździł, nie oznacza to, że inna osoba nie będzie korzystała z auta. Przekonaj się, jak miejsce zamieszkania wpływa na wysokość składki za OC, analizując poniższą kalkulację.

Parametry samochodu: Renault Clio z 2015 roku, z silnikiem benzynowym 1.6 111 KM.

Dane właściciela: 23-letnia kobieta, która nie ma prawa jazdy, ale już po raz trzeci kupuje OC.

Miejsce zamieszkania Najtańsze OC
Rzeszów 917,76 zł
Dynów 872,48 zł
Pińczów 904,44 zł
Kraków 1215,77 zł
 
Im większe miasto, tym droższa polisa OC. Jest to związane przede wszystkim ze wzmożonym ruchem na drogach, a więc większym prawdopodobieństwem spowodowania kolizji czy wypadku.
 


Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy a marka samochodu


Kolejną kwestią, która bardzo często zastanawia właścicieli samochodów, jest to, czy marka pojazdu wpływa na cenę ubezpieczenia. Okazuje się, że to, jakie masz auto, warunkuje wysokość składki. Zdecydowanie najwięcej zapłacą osoby, które są właścicielami samochodów sportowych, a więc takich, które mogą rozwinąć duże prędkości. Możesz to sprawdzić dzięki poniższej kalkulacji.

Dane właściciela: 33-letni mieszkaniec Żor, bez prawa jazdy, jest to jego kolejna polisa.

Marka samochodu Najniższa cena OC
Audi A3 (2013 rok, benzyna 1.4) 545,41 zł
Ford Fiesta (2013 rok, benzyna 1.3) 474,19 zł
BMW seria 1 (2013 rok, benzyna 1.6) 579,62 zł
Fiat Punto (2013 rok, benzyna 1.4) 480,00 zł
Subaru Impreza (2013 rok, benzyna 1.5) 596,36 zł
 
Jak widzisz, model samochodu ma duży wpływ na cenę OC. Jeśli chcesz płacić jak najmniej, wybieraj auta uważane powszechnie za bezpieczne.

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy z doświadczonym współwłaścicielem?


Ustanowienie współwłaścicielem auta osoby z dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów to świetny sposób na to, aby znacząco obniżyć wysokość składki OC. Towarzystwa podczas jej obliczania uwzględniają bowiem zgromadzone zniżki, które przyznawane są za bezszkodową jazdę. Jeśli więc jesteś młodym właścicielem auta i nie masz prawa jazdy, to pomyśl o skorzystaniu z takiego rozwiązania. Wcześniej sprawdź, ile możesz na tym zaoszczędzić.

Parametry samochodu: Renault Megane z 2018 roku, z silnikiem benzynowym 1.6.

Dane właściciela samochodu: 18-letni mieszkaniec Przemyśla, bez prawa jazdy, po raz pierwszy kupujący ubezpieczenie.

Dane współwłaściciela: 45-letnia kobieta, mieszkanka Przemyśla, z uprawnieniami od 20 lat, kupująca polisy OC od ponad 10 lat.

Ubezpieczyciel Najniższa cena bez współwłaściciela Najniższa cena ze współwłaścicielem
Benefia 1723,00 zł 1723,00 zł
Wiener 1962,00 zł 1335,00 zł
BeeSafe 2189,22 zł 845,01 zł
TUZ brak oferty 1588,00 zł
 
Przykład ten świetnie pokazuje, że wpisanie do doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela może obniżyć cenę OC. Nie jest to jednak regułą. Niektóre towarzystwa, takie jak np. Benefia, nie uwzględniło mniejszego ryzyka spowodowania wypadku. Z kolei inni ubezpieczyciele, tacy jak np. TUZ pozwalają na zakup ubezpieczenia młodej osobie bez prawa jazdy dopiero wtedy, gdy ustanowią one współwłaściciela. Jest to więc bardzo indywidualna kwestia.

OC bez prawa jazdy – kto gromadzi zniżki?


Bezszkodowa jazda umożliwia gromadzenie zniżek, które następnie wpływają na obniżenie składki OC. Kto ma do nich prawo, jeśli właściciel pojazdu nie ma prawa jazdy, a w ubezpieczeniu wpisany jest inny kierowca? Okazuje się, że zbieranie zniżek jest możliwe tylko wtedy, gdy taka osoba jest wpisana do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel. W innym przypadku nawet jeśli kierowca jeździ bezszkodowo, to gdy będzie chciał kupić swoje auto i je ubezpieczyć, zacznie gromadzenie zniżek od początku.

Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc ustanowienie współwłaściciela. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron. Ty w większości przypadków będziesz mógł skorzystać z jego zniżek, nawet jeśli nie masz prawa jazdy. Współwłaściciel, czyli jednocześnie kierowca, będzie natomiast gromadził systematycznie zniżki za bezpieczną jazdę.

Obowiązek zakupu polisy OC dotyczy Cię nawet wtedy, gdy nie masz uprawnień, a jesteś właścicielem pojazdu mechanicznego. Przed wyborem konkretnej oferty porównaj propozycje kilku ubezpieczycieli, korzystając z wygodnego kalkulatora. Dzięki temu znajdziesz najtańszą polisę OC.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników