Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kupiłem auto — co dalej? Najważniejsze obowiązki i formalności

kupno samochodu
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zakup samochodu to poważna decyzja. Jednak wybór odpowiedniego egzemplarza nie są jedynymi zadaniami kupującego. Jeśli nabyłeś auto, to koniecznie musisz dowiedzieć się, o jakich formalnościach trzeba pamiętać. Są one niezbędne do tego, abyś mógł zarejestrować swój pojazd oraz legalnie nim jeździć. Zapoznaj się z krótkim poradnikiem, dzięki któremu dowiesz się, jakie masz obowiązki.

Kupiłem samochód – co dalej? Opłaty, które musisz uiścić 

 
Dokładna lista obowiązkowych opłat zależy przede wszystkim od tego, czy kupiłeś samochód, który był zarejestrowany w kraju, czy też został on sprowadzony z zagranicy. W pierwszym przypadku niezbędna jest zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Masz na to 14 dni od chwili zakupu pojazdu. Wynosi on 2% wartości samochodu. Podatek PCC dotyczy wyłącznie transakcji zawartej z osobą prywatną, która nie jest płatnikiem VAT. 
 
Pamiętaj! Nie musisz uiszczać tej opłaty, jeśli zbywca zobowiązał się do jej pokrycia. Z obowiązku zapłaty podatku PCC jesteś także zwolniony, jeśli kupiłeś auto z salonu lub wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł. 
 
W przypadku auta sprowadzanego z zagranicy musisz zapłacić akcyzę, którego wysokość zależy od wartości samochodu oraz pojemności silnika. Stawki kształtują się w następujący sposób: 
 
 • 3,1 % wartości – w przypadku samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3, 
 • 18,6% wartości – w przypadku samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3, 
 • 9,3% wartości – w przypadku samochodów hybrydowych HEV, MHEV oraz PHEV z silnikami powyżej 2000 cm3, ale mniejszymi niż 3500 cm3, 
 • 1,55% wartości – w przypadku samochodów hybrydowych HEV i MHEV z silnikami mniejszymi niż 2000 cm3. 
Ważne! Auto sprowadzane z zagranicy może być objęte podatkiem PCC tylko wtedy, gdy do transakcji doszło na terenie Polski. W przeciwnym razie jesteś zwolniony z tego obowiązku.  
 

Jak poprawnie sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu? 

 
Umowa kupna-sprzedaży to dowód zawarcia transakcji. Musi być ona odpowiednio sporządzona, dlatego trzeba zadbać o to, aby znalazły się w niej odpowiednie informacje. Taki dokument powinien zawierać przede wszystkim: 
 • dokładne dane sprzedawcy oraz nabywcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego), 
 • datę i miejsce sporządzenia, 
 • dane współwłaściciela, jeśli istnieje, 
 • informacje związane z samochodem (marka, model, rodzaj i pojemność silnika, rok produkcji, numer VIN, kolor itd.), 
 • wartość pojazdu, 
 • oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym, 
 • data przekazania przedmiotu umowy. 
Warto także umieścić informację o tym, że sprzedawca jest faktycznym właścicielem pojazdu i nie zataił przed kupującym żadnych wad samochodu. W tym dokumencie powinien także znaleźć się zapis dotyczący tego, kto opłaci podatek od czynności cywilnoprawnych. Umowa musi być sporządzona w dwóch egzemplarzach, aby każda ze stron ją otrzymała. Aby była wiążąca, niezbędne jest złożenie własnoręcznych podpisów. 
 

Jak zarejestrować samochód? 

 
Po zakupie samochodu konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jest to niezbędne, abyś mógł legalnie poruszać się swoim nowym samochodem po drogach. Niezbędne są do tego następujące dokumenty: 
 • wniosek o rejestrację,  
 • dokument tożsamości, 
 • ważna polisa OC, 
 • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży, rachunek lub faktura), 
 • dowód rejestracyjny, 
 • karta pojazdu (jeśli była wydana), 
 • wyciąg ze świadectwa homologacji, 
 • dowód uiszczenia niezbędnych opłat. 
Jeśli kupiłeś używany pojazd, to musisz także przedstawić ważne badanie techniczne. Należy je zlecić w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.  
 

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu? 

 
Rejestrując samochód, musisz się liczyć z pewnymi kosztami. Aktualne opłaty wynoszą: 
 • 13,50 zł – za wydanie pozwolenia czasowego, 
 • 54 zł – za dowód rejestracyjny, 
 • 12,50 zł – za znaki legalizacyjne, 
 • 80 zł – za tablice rejestracyjne, 
 • 1,50 – opłaty ewidencyjnej. 
Te koszty mogą jednak być niższe, gdyż od 31 stycznia 2022 roku nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych po zmianie właściciela. Możesz więc bez obaw jeździć na tych, które są w samochodzie.  
 
Pamiętaj! Jeśli chcesz wybrać spersonalizowane tablice rejestracyjne, to zapłacisz więcej, bo kosztują one 1000 zł. 
 
Wydział komunikacji ma 30 dni na to, aby wydać stały dowód rejestracyjny oraz znaki legalizacyjne i tablice. Wcześniej można jeździć autem dzięki wydanemu pozwoleniu czasowemu.  
 

O czym jeszcze trzeba pamiętać po zakupie samochodu? 

 
Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne OC, aby można było się nim legalnie poruszać po drogach. Jeśli auto, które kupiłeś, ma to ubezpieczenie, to możesz z niego korzystać aż do momentu, gdy wygaśnie umowa. W takiej sytuacji dotychczasowy właściciel musi poinformować towarzystwo o tym fakcie. Musisz jednak liczyć się z możliwością rekalkulacji składki. Oznacza to, że ubezpieczyciel może ponownie ją obliczyć, biorąc pod uwagę nowe okoliczności.  
 
W przypadku, gdy składka będzie wyższa, warto rozważyć zmianę firmy. Najlepszym sposobem na znalezienie OC w najniższej cenie jest skorzystanie z kalkulatorów dostępnych w Internecie. Dzięki nim można szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzić, które towarzystwo oferuje najlepsze warunki. 
 
Pamiętaj! OC, które jest kontynuowane po poprzednim właścicielu, nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Musisz więc pamiętać o tym, aby kupić nową polisę. W przeciwnym razie narażasz się na kary, które są bardzo wysokie.  
 

Obowiązkowy przegląd samochodu – nie zapomnij o nim! 

 
Zakup ubezpieczenia OC to nie jedyny obowiązek właścicieli pojazdów mechanicznych. Musisz pamiętać także o regularnym wykonywaniu przeglądu swojego samochodu. Bez ważnego badania technicznego nie możesz legalnie poruszać się po drogach. Przegląd trzeba wykonywać co roku. W przypadku nowych samochodów pierwsza wizyta w stacji diagnostycznej musi się odbyć w ciągu pierwszych 3 lat, a kolejne trzeba wykonać w ciągu kolejnych 2 lat.  
 
Podczas badania specjalista sprawdza przede wszystkim poprawność danych z tabliczek znamionowych z dokumentacją samochodu. W trakcie oględzin sprawdza także takie elementy, jak: 
 • układ hamulcowy, 
 • zawieszenie, 
 • układ kierowniczy, 
 • silnik, 
 • nadwozie, w tym przede wszystkim części nośne i szyby, 
 • układ wydechowy, 
 • hamulce, 
 • oświetlenie, 
 • ogumienie. 
Jeśli diagnosta wykryje usterki, to nie może przedłużyć ważności przeglądu. W przypadku istotnych usterek, czyli takich, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo, wydawane jest zaświadczenie z informacją, że badanie zostało wykonane, ale jego wynik jest negatywny. Właściciel takiego pojazdu ma 14 dni na to, aby je usunąć i ponownie stawić się w stacji diagnostycznej. Jeśli w tym czasie zgłosi się na badanie, to zapłaci mniejszą kwotę obejmującą jedynie sprawdzenie elementów, które wymagały naprawy.  
 
W przypadku poważnych usterek, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany, aby niemożliwe było poruszanie się niesprawnym pojazdem. Właściciel takiego auta musi go odholować oraz usunąć usterki. Jeśli w kolejnym badaniu technicznym okaże się, że samochód jest już sprawny, to dowód można odebrać w wydziale komunikacji. 
 
Jeśli poruszasz się pojazdem bez ważnego badania technicznego, to musisz się liczyć z możliwością otrzymania kary. Wynosi ona od 1500 do 5000 zł. Funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę może także zdecydować o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi m.in. z odholowaniem pojazdu. Brak ważnego przeglądu uniemożliwia także wypłatę odszkodowania w ramach AC. Ubezpieczyciele zawierają bowiem w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zapisy wyłączające ich odpowiedzialność, gdy sprawca spowodował szkody samochodem bez przeglądu.  
 
Wybór samochodu to tylko pierwszy krok do tego, aby cieszyć się radością z jazdy. Trzeba pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych m.in. z opłaceniem podatku PCC czy rejestracją pojazdu. Nie można także zapomnieć o zakupie OC oraz systematycznych badaniach technicznych. 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników