Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie samochodu z Ukrainy w Polsce - co warto wiedzieć?

ubezpieczenie samochodu z Ukrainy
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Po wybuchu wojny w Ukrainie po polskich drogach porusza się wiele samochodów zza wschodniej granicy. Każdy z nich musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Właściciele aut z polisą zakupioną za wschodnią granicą muszą mieć Zieloną Kartę. W przeciwnym razie niezbędne jest nabycie ubezpieczenia granicznego, a następnie normalnej polisy OC na 12 miesięcy.


Ukraińskie OC w Polsce – co trzeba wiedzieć o tym ubezpieczeniu?


Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, a dokładniej z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu, Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wszystkie pojazdy poruszające się po drogach muszą mieć ważne OC. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono właściciela pojazdu przed kosztami związanymi z wyrządzonymi szkodami w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku.

Obywatele Ukrainy, którzy mają ważne OC zakupione w swoim kraju, muszą mieć przy sobie Zieloną Kartę. Jest to dokument, który potwierdza, że w przypadku zdarzenia drogowego, którego będą sprawcami, ukraińskie towarzystwo pokryje wszelkie wyrządzone szkody.

Pamiętaj! Zielona Karta jest wydawana przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym została zawarta umowa na OC na okres od 15 dni do 12 miesięcy. Każdy obywatel Ukrainy, który ma ten dokument, może legalnie poruszać się po polskich drogach bez konieczności kupowania OC.

Brak OC lub Zielonej Karty – co zrobić w takiej sytuacji?


Brak ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty jest związany z koniecznością ich zakupu w Polsce. Polisa graniczna jest ważna przez okres od 30 dni do 12 miesięcy. Można ją zakupić:
 • w placówkach towarzystw ubezpieczeniowych na granicy,
 • w placówkach firm, które znajdują się w całej Polsce,
 • za pośrednictwem infolinii.
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób uciekających przed wojną, tuż po jej wybuchu w lutym 2022 roku, niektóre towarzystwa udostępniły mieszkańcom Ukrainy nabycie darmowego OC granicznego na okres 30 dni. Dzięki niemu uchodźcy przybywający do naszego kraju własnymi samochodami mogli poruszać się nimi legalnie po polskich drogach.

Firmy, które dały taką możliwość, to:
 • Ergo Hestia – właściciele pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie mogą otrzymać polisę w placówkach towarzystwa na przejściach granicznych, a także za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem +48 58 766 34 04,
 • Allianz – można nabyć ubezpieczenie w dowolnej placówce w całej Polsce, firma uruchomiła również infolinię, na której można uzyskać pomoc prawną i psychologiczną, a funkcjonuje ona pod numerem: 22 564 06 61,
 • Warta – towarzystwo oferuje bezpłatne OC krótkoterminowe w swoich placówkach oraz u przedstawicieli firmy na przejściach granicznych,
 • PZU – polisę można nabyć zarówno w placówkach, jak i pod numerem +48 22 505 15 63.

Pamiętaj! Oferty poszczególnych firm zmieniają się bardzo dynamicznie. Zanim zgłosisz się po bezpłatne ubezpieczenie graniczne, dowiedz się wcześniej, czy nadal ono funkcjonuje.

OC graniczne – co zrobić po jego zakończeniu?


Bezpłatne OC działa jedynie przez 30 dni. Oznacza to, że po upływie tego czasu ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie i przestanie działać, a pojazd nie będzie objęty ochroną. Niezbędne jest więc zakupienie polisy jeszcze przed upływem wspomnianych 30 dni. W przeciwnym razie właściciel auta bez ważnego OC naraża się na poważne kary finansowe.

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, dlatego oferują je wszystkie firmy działające na rynku. Przed wyborem konkretnej oferty warto jednak zweryfikować je za pomocą wygodnego kalkulatora online. Takie rozwiązanie pozwala znaleźć najtańsze OC bez wychodzenia z domu.

Aby skorzystać z porównywarki, wystarczy wpisać do niej niezbędne dane, takie jak m.in.:
 • model i markę pojazdu,
 • rok produkcji,
 • przebieg,
 • moc i pojemność silnika,
 • wiek właściciela,
 • datę otrzymania prawa jazdy,
 • dotychczasową historię ubezpieczenia,
 • miejsce zamieszkania.
Na podstawie tych informacji kalkulator przedstawi propozycje poszczególnych towarzystw, a Ty będziesz mógł wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Ogromnym ułatwieniem jest możliwość zakupu wybranej polisy przez Internet. Wystarczy, że opłacisz składkę, a na podany adres e-mail otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty.

Brak OC – co za to grozi?


Jazda pojazdem mechanicznym bez ważnej polisy OC skutkuje wysokimi karami pieniężnymi. W przypadku samochodów osobowych aktualne stawki mandatów kształtują się w następujący sposób i obowiązują one do końca czerwca 2023 roku:
 • opóźnienie do 3 dni – 1400 zł,
 • opóźnienie od 4 do 14 dni – 3490 zł,
 • opóźnienie powyżej 14 dni  - 6980 zł.
Stawki te zależą od wysokości płacy minimalnej. W związku z tym, że jej podwyżka jest planowana na 1 lipca 2023 roku, to wiąże się to także ze wzrostem kar za brak OC. W drugiej połowie roku będą one wynosiły dla samochodów osobowych:
 • 1440 zł – za zwłokę do 3 dni,
 • 3600 zł  - za zwłokę od 4 do 14 dni,
 • 7200 zł – za zwłokę powyżej 14 dni.
Musisz jednak pamiętać, że jazda bez OC i Zielonej Karty wiąże się nie tylko z karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, to powstałe szkody zostaną pokryte przez UFG. Jednak Ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności, czyli oddania kwoty, która została wypłacona poszkodowanym. Jeśli było to poważne zdarzenie drogowe, to może to być naprawdę wysoka suma.

Pamiętaj! Jeśli będziesz uchylał się od zwrotu kwoty, której domaga się od Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to sprawa zostanie skierowana do sądu. Będziesz musiał wtedy ponieść także koszty odsetek.

OC graniczne a standardowa polisa – co je różni?


Główna różnica między polisą graniczną a standardowym ubezpieczeniem OC dotyczy przede wszystkim tego, że pierwsza z nich nie odnawia się automatycznie. Zakres ochrony, jaką gwarantuje, jest natomiast taki sam. Oba produkty chronią obywatela Ukrainy, który spowoduje wypadek w Polsce przed konsekwencjami finansowymi. Jeśli będzie on sprawcą zdarzenia drogowego, to ubezpieczyciel pokryje wyrządzone szkody zarówno na mieniu, jak i na osobach. W praktyce oznacza to, że wypłaci odszkodowanie na naprawdę samochodu, a także na leczenie poszkodowanych.

Musisz jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku obywateli Polski, również osoby z Ukrainy nie są objęte ochroną w przypadku, gdy:
 • zdarzenie drogowe spowodują pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • uciekną z miejsca wypadku,
 • będą prowadziły pojazd bez ważnych uprawnień.
Są to wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, po których zaistnieniu wypłata odszkodowania jest niemożliwa.

Każdy Ukrainiec, który chce legalnie poruszać się po polskich drogach, musi mieć ważne OC wykupione dla wszystkich pojazdów mechanicznych, których jest właścicielem. Jeśli jest to ubezpieczenie nabyte jeszcze za wschodnią granicą, to konieczne jest jego potwierdzenie w postaci Zielonej Karty. Najczęściej towarzystwa oferują jej wydanie całkowicie za darmo, ale nie jest to regułą. W przeciwnym razie konieczne jest zakupienie OC granicznego, a następnie standardowej polisy na rok.
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników