Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta

ubezpieczenie OC
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Rejestracja oraz zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. W przeciwnym razie nie może on legalnie poruszać się nim po drogach. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz kupić polisę wcześniej, zanim jeszcze odwiedzisz Wydział Komunikacji? Przekonaj się, czy ubezpieczenie niezarejestrowanego auta jest możliwe. Dowiedz się więcej na temat samej polisy OC i kar, które grożą za jej brak.

Ubezpieczenie OC – to musisz wiedzieć o tej polisie 

 
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC jest regulowane zapisami zawartymi w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to obowiązkowa polisa, a za jej brak grozi kara finansowa. OC pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim (także na ich mieniu), które powstały z winy ubezpieczonego podczas ruchu pojazdu, a także przy wsiadaniu, wysiadaniu, w trakcie załadunku, rozładunku, zatrzymania i postoju. 
 
Zakres tej polisy jest ustalany odgórnie i w każdym towarzystwie jest taki sam. Suma ubezpieczenia to: 
 • 5 000 000 euro – w przypadku szkód wyrządzonych na zdrowiu i życiu osób trzecich, 
 • 1 000 000 euro – w przypadku szkód wyrządzonych na mieniu. 
Ubezpieczenie OC jest przypisywane do konkretnego pojazdu. Chroni więc każdego kierowcę, który się nim porusza. Zgodnie z polskim prawem samochód musi zostać objęty polisą OC najpóźniej w dniu jego rejestracji. 
 

Ubezpieczenie niezarejestrowanego pojazdu – czy można je kupić? 

 
Zakup ubezpieczenia OC dla pojazdu, który nie został jeszcze zarejestrowany, jest możliwy. W takim przypadku niezbędny jest numer VIN. Chęć zakupu polisy dotyczy przede wszystkim właścicieli aut sprowadzonych z zagranicy. Zgodnie z polskim prawem wwóz pojazdu do kraju wiąże się z intencją jego rejestracji. Dopuszczalny jest więc zakup OC jeszcze przed rejestracją.  
 

Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta z zagranicy – jak kupić polisę? 

 
Samochody z zagranicy mogą być wyrejestrowane przez poprzedniego właściciela lub nadal mieć tablice innego kraju. Warto przyjrzeć się procedurom w każdym z tych przypadków. Dzięki temu będziesz wiedział, jak postępować w konkretnej sytuacji. 
 
Jeśli samochód, który kupiłeś za granicą, nadal jest zarejestrowany oraz ma ważne badania techniczne, to możesz go ubezpieczyć w kraju. Takie rozwiązanie jest wybierane zazwyczaj wtedy, gdy zagraniczne OC w międzyczasie wygasło. Wtedy warto kupić polisę krótkoterminową. Jest ona ważna przez 30 dni, a w tym czasie możesz na spokojnie zająć się wszystkimi formalnościami związanymi z rejestracją pojazdu.  
 
Pamiętaj! Jeśli auto sprowadzone z zagranicy nadal ma ważne OC, to możesz korzystać z niego aż do chwili, gdy je przerejestrujesz.  
 
Inaczej wygląda sytuacja, gdy samochód został wyrejestrowany za granicą przez dotychczasowego właściciela. Wtedy masz dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest wyrobienie tymczasowych tablic oraz zakup OC, abyś mógł przyjechać autem na kołach do kraju. Drugim rozwiązaniem jest przywiezienie samochodu na lawecie oraz zarejestrowanie go już w Polsce. Zanim zdecydujesz się na jedno z nich, uwzględnij koszty, które się z tym wiążą. 
 

Jakie są kary za brak OC w 2023 roku? 

 
Ze względu na to, że OC jest polisą obowiązkową, jej brak wiąże się z karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku stawki dla samochodów osobowych kształtują się w następujący sposób: 
 • 1 440 zł – za opóźnienie do 3 dni, 
 • 3 600 zł – za opóźnienie od 4 do 14 dni, 
 • 7 200 zł – za opóźnienie powyżej 14 dni. 
Jeśli spowodujesz zdarzenie drogowe samochodem bez ważnej polisy, UFG wypłaci poszkodowanym odszkodowania na pokrycie strat. Jednak będzie dochodził od Ciebie zwrotu poniesionych kosztów w ramach regresu ubezpieczeniowego. Oznacza to, że i tak nie unikniesz wydatków. Warto więc dotrzymywać terminów, aby uniknąć problemów. 
 

Jak wybrać ubezpieczenie OC? 

 
Jak już wiesz, zakres OC zawsze jest taki sam, dlatego wybierając tę polisę, warto kierować się przede wszystkim najniższą składką. Kupując droższe ubezpieczenie, wcale nie zapewnisz sobie lepszej ochrony. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ofert, która pozwoli wybrać najkorzystniejszą opcję. Możesz także zdecydować się na rozszerzenie ochrony poprzez wybór dodatkowego ubezpieczenia np. NNW. 
 
Porównując różne oferty towarzystw, z pewnością zauważysz, że bardzo różnią się one od siebie przede wszystkim ceną. Jest to związane z tym, że towarzystwa podczas ustalania składek biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Najczęściej jest to: 
 • wiek i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, 
 • marka i model samochodu, 
 • stan licznika, 
 • pojemność i moc silnika, 
 • miejsce zamieszkania, 
 • dotychczasowa historia ubezpieczenia. 
Każde towarzystwo w inny sposób podchodzi do konkretnych czynników, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić różne propozycje. Dzięki temu wybierzesz opcję, która jest najtańsza. 
 
Oprócz ceny najlepiej uwzględnić także inne czynniki, które pozwolą Ci znaleźć towarzystwo spełniające Twoje oczekiwania. Warto kierować się opiniami o danej firmie, które wystawiają inni klienci. Trzeba pamiętać jednak, że te, które można znaleźć w sieci, bardzo często nie są wiarygodne. Najlepiej sprawdzić rekomendacje znajomych korzystających z oferty konkretnego towarzystwa.  
 
Wybierając OC, uwzględnij także sposób likwidacji szkód oraz ogólną obsługę posprzedażową. Bezproblemowy kontakt oraz szybkie załatwienie sprawy jest bowiem bardzo ważne. Wiele firm oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkody. Jest to system umożliwiający zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela, który następnie kontaktuje się z firmą sprawcy w celu ustalenia wysokości odszkodowania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić cenny czas. 
 

Co musisz zrobić po zakupie samochodu? 

 
Formalności, których musisz przypilnować po zakupie samochodu, zależą przede wszystkim od tego, czy kupiłeś auto nowe czy używane. Istotne jest również to, czy jest to pojazd, który był już zarejestrowany w kraju, czy też sprowadzany z zagranicy. 
 
W przypadku aut kupionych w salonie możesz zająć się kwestiami formalnymi samodzielnie lub zlecić to dealerowi. Drugie rozwiązanie jest bardziej kosztowne, ale za to wygodne. Dla nowych samochodów możesz kupić OC jeszcze przed zarejestrowaniem pojazdu. Wystarczy do tego numer VIN. Po wizycie w wydziale komunikacji oraz ubezpieczeniu auta możesz nim legalnie wyjechać na drogi. 
 
Jeśli kupiłeś samochód używany, to niezbędne jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (w przypadku, gdy sprzedający jest osobą prywatną). Musisz także sprawdzić ważność badania technicznego. Z niezbędnymi dokumentami należy udać się do Wydziału Komunikacji oraz najpóźniej w dniu rejestracji kupić OC, o ile nie obowiązuje polisa wcześniejszego właściciela. 
 
Najbardziej skomplikowana sprawa dotyczy aut sprowadzanych z zagranicy. Musisz zadbać o to, aby przetłumaczyć wszystkie otrzymane dokumenty, gdyż będą one potrzebne do zarejestrowania auta. Niezbędne jest także opłacenie akcyzy, której wysokość zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Należy także odwiedzić stację kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego. Jeśli Twoje nowo zakupione auto ma ważny dokument, skontaktuj się z Wydziałem Komunikacji, aby ustalić, czy zakres wykonanego przeglądu jest wystarczający. Następne kroki są takie same, jak w przypadku aut kupionych w salonie oraz używanych, które były już wcześniej zarejestrowane w kraju. Niezbędna jest wizyta w Wydziale Komunikacji wraz z pakietem wszystkich dokumentów oraz wykupienie ubezpieczenia OC.  
 
Właściciele pojazdów mechanicznych mają pewne obowiązki, z których muszą się wywiązać, aby uniknąć kary. Po zakupie samochodu niezbędna jest jego rejestracja oraz zakup polisy OC. Niekiedy można zrobić to w odwrotnej kolejności. Jeśli chcesz ubezpieczyć pojazd, który jeszcze nie został zarejestrowany, to dowiedz się w konkretnym towarzystwie, czy jest to możliwe. Jeśli tak, to po zakupieniu polisy udaj się jak najszybciej do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. 
 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników