Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Smart casco - co to jest?

Drukuj

Średnia ocena: 3.83

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia własnego pojazdu lub jego kradzieży. I mimo, że każdy kierowca pewnie chciałby je mieć, to nie każdego na nie stać. Na szczęście ubezpieczyciele proponują ubezpieczenie smart casco o zmniejszonym zakresie, ale korzystniejszej cenie.

W przeciwieństwie do regulowanego ustawą obowiązku posiadania ubezpieczenia OC, zakup autocasco jest dobrowolny. Kierowcy, którzy chcą kupić polisę muszę jednak liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Ci, którym nie zależy na kompleksowej ochronie, a jedynie na podstawowym zabezpieczeniu swojego auta, np. od kradzieży, mogą zdecydować się na sporo tańszą wersję AC, czyli tzw. smart casco. Niektórzy ubezpieczyciele proponują je jako dodatek do obowiązkowego OC za niewielką opłatą.


Od czego chroni smart casco?

Smart casco to okrojona wersja standardowej polisy AC. Najczęściej obejmuje ochroną szkody całkowite, czyli takie, których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu, kradzieży, oraz szkody spowodowane niektórymi żywiołami (najczęściej pożarem). Oczywiście każde towarzystwo może samodzielnie ustalać zakres ochrony ubezpieczenia smart casco. Warto więc sprawdzić ofertę różnych towarzystw i wybrać tę, której najlepiej odpowiada potrzebom klienta.

 

Wyłączenia ochrony smart casco

 

Tak, jak w przypadku standardowej polisy AC, również podczas wyboru smart casco, należy zwrócić uwagę na wyłączenia ochrony wyszczególnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa gwarantują np. wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu, z wyjątkiem uszkodzenia powstałego w wyniku zderzenia z innym pojazdem, ruchomością lub nieruchomością. Właściciel auta nie otrzyma również odszkodowania, jeśli spowoduje szkodę umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa. Warto także zwrócić uwagę na zapisy, które co prawda mogą nieco obniżyć cenę polisy, ale jednocześnie przenoszą konieczność pokrycia części wartości szkody na właściciela auta. Są to tzw. udział własny i franszyza integralna.Dla kogo smart casco?


Ubezpieczenie smart casco jest z pewnością korzystnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie mają wypracowanych zniżek z tytułu AC. Smart casco wydaje się być szczególnie korzystnym rozwiązaniem w przypadku młodych kierowców. Ich składka na obowiązkowe OC jest zdecydowanie wyższa niż doświadczonych kierowców. Może się więc okazać, że po wykupieniu polisy OC, na standardowe autocasco nie jest ich zwyczajnie stać. Smart casco gwarantuje im choć częściową, dodatkową ochronę pojazdu, a jednocześnie kosztuje znacznie mniej.

 

Smart casco – same plusy?

 

Choć pozornie rozwiązanie smart casco wydaje się bardzo korzystne, to oczywiście jak każdy produkt, ma swoje wady. Przede wszystkim należy pamiętać, że polisa smart casco nie zapewni pełnej ochrony pojazdu. To jedynie tańsza alternatywa dla mniej wymagających klientów. Dostępność ofert typu smart casco jest dość ograniczona. Tylko część towarzystw posiada polisę jako osobny produkt. Większość ubezpieczycieli oferuje smart casco jako dodatek przy zakupie obowiązkowego OC. Ponadto, nie wszystkie

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników