Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kolizja z dzikim zwierzęciem - nie daj się zrobić w jelenia!

Jeleń
Drukuj

Średnia ocena: 3.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Doskonale nam wszystkim znany znak drogowy A-18b informuje o możliwości spotkania na swej drodze niepożądanego mieszkańca lasu. W tak oznakowanych miejscach, kierujący powinni zachować szczególną ostrożność z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwa. Jednak dzikie zwierzęta mają to do siebie, że są nieprzewidywalne – sarny, jelenie czy dziki potrafią znienacka wtargnąć na jezdnię i spowodować naprawdę bardzo poważną kolizję lub wypadek. To, kiedy i od kogo możemy ubiegać się o odszkodowanie zależy od tego, czy na danym odcinku drogi stoi znak informujący o możliwości spotkania zwierzyny, czy też nie.

Co jeśli do zdarzenia dojdzie na terenie nieoznakowanym? Jeśli dojdzie do wypadku w miejscu, w którym nie było znaku ostrzegawczego, to zarządca drogi albo nadleśnictwo rozpatruje wnioski o odszkodowanie. Zarówno zarządca jak i nadleśnictwo mogą, ale nie muszą być ubezpieczone przed przed skutkami odpowiedzialności cywilnej. Jednak nawet jeśli posiadają ubezpieczenie, to w praktyce jest bardzo ciężko wykazać, np. dokładne miejsce na drodze, w którym kończy się granica odpowiedzialności jednego nadleśnictwa, a zaczyna już drugiego. Sprawa udowodnienia przed sądem winy nadleśnictwu jest skomplikowana, jednak nie jest niewykonalna. Nie pozostaje nam nic innego, jak ściągnąć nogę z pedału gazu i zachować wzmożoną ostrożność jadąc leśną drogą, na którą mogą nieoczekiwanie wybiec zwierzęta.

Jeśli doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia na terenie odpowiednio oznakowanym i chcemy uzyskać odszkodowanie od ręki, to obowiązkowo powinniśmy mieć wykupioną polisę AC. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC nam nie wystarczy. Posiadając polisę AC możemy starać się o odszkodowanie z tego ubezpieczenia, które obejmuje uszkodzenie lub zniszczenie auta w razie zderzenia ze zwierzętami.

Nie daj się zrobić w jelenia i wykup ubezpieczenie AC!

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników