Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak wycenić samochód na sprzedaż?

jak wycenić samochód na sprzedaż
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wiele osób sprzedających swój samochód zastanawia się, w jaki sposób go wycenić, aby zaproponować odpowiednią stawkę. Nie może być ona zbyt wysoka, gdyż odstraszy potencjalnych kupujących. Z kolei za niska cena będzie niekorzystna dla sprzedającego. Warto więc dowiedzieć się, jak wycenić samochód, aby zaproponowana za niego kwota była zadowalająca dla obu stron.

Wycena samochodu używanego – co trzeba wziąć pod uwagę? 

 
Najczęściej wybieranym sposobem na ustalenie wartości samochodu przeznaczonego do sprzedaży jest porównanie ofert podobnych aut, które można znaleźć na różnych serwisach ogłoszeniowych. Jest to darmowa wycena auta, ale ma ona jednak sporo wad.  
 
Przede wszystkim musisz znaleźć ogłoszenia dotyczące nie tylko takiej samej marki i modelu, ale również rocznika czy zbliżonego przebiegu. O ile w przypadku bardzo popularnych samochodów może to nie być trudne, o tyle znalezienie anonsów o sprzedaży niektórych aut jest dość kłopotliwe. Jeśli sprzedajesz pojazd, który jest mało znany, to ta metoda może nie być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.  
 
Wycena samochodu poprzez porównanie ze sobą podobnych ofert musi uwzględniać także rodzaj wyposażenia oraz ewentualne stłuczki. Ta metoda może być jednak pomocna, aby określić ogólny zakres cen danego modelu samochodu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zupełnie nie orientują się, ile może być warte ich auto.  
 
Ustaloną cenę trzeba zmodyfikować, biorąc pod uwagę różne czynniki. Niektóre z nich, takie jak wymiana części na nowe czy bogate wyposażenie będą wpływały na zwiększenie wartości. Część z nich jednak spowoduje konieczność obniżenia ceny. Dotyczy to głównie przebytych stłuczek. 
 

Jak obliczyć wartość samochodu na podstawie umowy AC? 

 
Kolejny bezpłatny sposób, z którego możesz skorzystać, to sprawdzenie swojej umowy AC, jeśli w ostatnim czasie kupowałeś takie ubezpieczenie. Znajdziesz w niej informacje o szacowanej wartości Twojego samochodu. Możesz je porównać z ceną, którą ustaliłeś na podstawie podobnych ofert. Dzięki temu określisz realną wartość pojazdu, który chcesz sprzedać. 
 
Pamiętaj! Ubezpieczyciel podczas zawierania umowy na AC szacuje cenę auta na podstawie podanych danych. Może się więc okazać, że są one mocno zawyżone.  
 

Wycena samochodu przez wyspecjalizowany serwis internetowy 

 
Wycena samochodu jest możliwa także za pomocą serwisów internetowych, które się w tym specjalizują. W sieci znajdziesz kilka stron oferujących taką usługę: 
  • autouncle.pl, 
  • eurotax.pl, 
  • omnipret.com. 
Wystarczy, że wprowadzisz niezbędne dane dotyczące Twojego auta, a serwis przedstawi Ci średnią wartość pojazdu. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że takie strony bazują na ogólnych statystykach, a nie biorą pod uwagę takich parametrów, jak wyposażenie, stan techniczny czy przebyte kolizje. Mimo wszystko warto skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli chcesz dowiedzieć się, ile mniej więcej warty jest Twój samochód. 
 

Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę podczas wyceny samochodu? 

 
Na wartość samochodu wpływa wiele różnych czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć przede wszystkim: 
  • pierwotną cenę auta, 
  • markę i model, 
  • stan techniczny, 
  • przebieg, 
  • kraj, z którego pochodzi, 
  • liczba stłuczek i kolizji, w których uczestniczył, 
  • dodatkowe wyposażenie. 
Niestety najdroższe samochody najszybciej tracą swoją wartość. Szacuje się, że auto, które w salonie kosztuje około 300 000 – 350 000 zł już po pierwszych trzech latach może stracić nawet połowę swojej wartości. Po tym czasie cena, którą można za niego uzyskać podczas sprzedaży, to około 150 000 – 175 000 zł. Wszystko zależy oczywiście także od pozostałych czynników. Im tańsze auto, tym jego wartość spada wolniej. W ciągu trzech lat samochód, który kosztował w salonie 50 000 zł, traci około 20% swojej wartości, a więc zdecydowanie mniej w porównaniu z droższymi modelami. 
 
Niektóre marki samochodów tracą swoją wartość zdecydowanie wolniej niż pozostałe. Badania rynku motoryzacyjnego wskazują, że dotyczy to głównie samochodów Toyota, Porsche, Honda oraz Nissan. Musisz jednak pamiętać, że są to wyłącznie szacunkowe dane. 
 
W przypadku wyceny samochodu bardzo ważny jest jego stan techniczny. Im jest on lepszy, tym wyższą kwotę możesz za niego otrzymać. Wystawiając pojazd na sprzedaż, nie można zatajać faktycznego stanu. Jest to nieuczciwe zachowanie wobec kupującego, a i tak prędzej czy później usterka wyjdzie na jaw. 
 
 Jeśli sprzedajesz swoje auto i wiesz, że jest ono zadbane i nie ma ukrytych wad, warto zaznaczyć w ogłoszeniu, że potencjalni zainteresowani mogą sprawdzić jego stan techniczny w wybranym przez siebie warsztacie. Jest to bardzo dobrze postrzegana praktyka, która wzbudza zaufanie oraz zwiększa zainteresowanie konkretnym samochodem.  
 
Kolejnym parametrem, jaki należy uwzględnić przy wycenie auta, jest jego przebieg. Wskaźnik licznika jest wyznacznikiem dla potencjalnego kupującego, czy samochód jest mocno wyeksploatowany. Jeśli przebieg jest niewielki, to ryzyko konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw jest mniejsze.  
 
Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego kraju pochodzi samochód. Modele sprowadzane z zagranicy są z reguły tańsze niż takie same, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce. Trzeba uwzględnić także to, że w niektórych państwach kierowcy jeżdżą nierozważnie i nie przykładają tak dużej wagi do stanu swojego samochodu. 
 
Auta bezwypadkowe są o wiele droższe niż te, które uczestniczyły w kolizji czy wypadku. Wielu kupujących w ogóle nie zwraca uwagi na takie samochody, obawiając się, że prędzej czy później będą one wymagały przeprowadzenia kolejnych napraw. Jeśli Twój samochód brał udział w zdarzeniu drogowym, nie powinieneś tego zatajać przed potencjalnym kupującym.  
 
Samochody z bogatym wyposażeniem są zdecydowanie droższe od modeli, które nie mają dodatkowych udogodnień. Jeśli więc Twoje auto ma podgrzewaną kierownicę i fotele, czujnik cofania czy wysokiej jakości sprzęt audio, warto to wziąć pod uwagę przy ustalaniu ceny.  
 

Wycena samochodu przez profesjonalistę – czy warto się na to zdecydować? 

 
Na rynku działają firmy zajmujące się przeprowadzaniem specjalistycznej wyceny pojazdów. Ich usługa jest płatna, ale decydując się na nią, możesz liczyć, że ustalona cena będzie adekwatna do parametrów Twojego auta. Najlepiej skorzystać z usług niezależnych firm, które robią to w sposób w pełni profesjonalny. Trzeba uważać na wyceny przeprowadzane przez komisy, gdyż mogą one zaniżać wartość, aby odkupić samochód od dotychczasowego właściciela w korzystniejszej cenie. Warto więc znaleźć sprawdzoną firmę, która zajmie się tym w sposób profesjonalny. 
 
Samodzielna wycena auta jest jak najbardziej możliwa. Trzeba jednak wiedzieć, na które parametry samochodu należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcesz samodzielnie zająć się ustalaniem ceny, możesz porównać ogłoszenia dostępne w sieci. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z usług firm specjalizujących się w wycenie pojazdów. Zamieszczając ogłoszenie o sprzedaży auta w sieci, nie zapomnij uwzględnić marginesu ceny do negocjacji. Dzięki niemu kupujący będzie mógł otrzymać rabat, a Ty dostaniesz za swój pojazd tyle, ile planowałeś.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników