W przypadku polisy OC przepisy prawa nie wskazują konkretnego terminu, w którym trzeba zgłosić powstałą szkodę. Oznacza to, że nie musisz tego robić bezpośrednio po zdarzeniu. Jednak należy pamiętać o terminach przedawnienia. W przypadku szkody materialnej wynosi on 3 lata od momentu jej zauważenia oraz ustalenia sprawcy. Jednocześnie nie może to być później niż 10 lat od chwili powstania szkody. Przy wypadkach termin przedawnienia wynosi natomiast 20 lat.
Mimo tego, że na zgłoszenie szkody masz sporo czasu, to lepiej z tym nie zwlekać. Z biegiem czasu mogą pojawić się problemy ze zgromadzeniem dowodów czy relacji świadków, a więc towarzystwo może podważyć obowiązek wypłaty odszkodowania. Im wcześniej otrzymasz pieniądze na pokrycie szkód, tym szybciej będziesz mógł naprawić swój samochód lub pokryć inne wydatki.
Odszkodowanie osobom poszkodowanym jest wypłacane z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) sprawcy. Polisa ta jest obowiązkowa dla wszystkich pojazdów mechanicznych, a jej brak wiąże się z karami finansowymi. Ubezpieczenie OC jest przypisywane do konkretnego samochodu, a nie do kierowcy. Oznacza to, że odszkodowanie jest wypłacane bez względu na to, kto prowadził pojazd.
Polisa OC może zaspokajać roszczenia związane z powstaniem szkód osobowych oraz rzeczowych. W pierwszym przypadku jest to uszkodzenie mienia powstałe w wyniku zdarzenia drogowego. Z kolei szkody osobowe wiążą się z uszczerbkiem na zdrowiu uczestników wypadku.
Pamiętaj! Odszkodowanie wypłacane w ramach OC należy się nie tylko kierowcy drugiego pojazdu, ale również wszystkim jego pasażerom oraz pieszym i rowerzystom, którzy odnieśli obrażenia w wyniku zdarzenia.
Standardowa procedura likwidacji szkody przewiduje konieczność zgłoszenia zdarzenia do ubezpieczyciela sprawcy. Jest to bardzo ważna kwestia, którą należy ustalić bezpośrednio po kolizji lub wypadku. Jeśli nie ma konieczności wzywania policji, to sprawca i poszkodowany mogą sporządzić stosowne oświadczenie, w którym znajdzie się informacja o numerze polisy oraz nazwie firmy ubezpieczeniowej.
Niektóre firmy umożliwiają klientom skorzystanie z Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Jest to uproszczony tryb pozwalający na poinformowanie własnego ubezpieczyciela, który wypłaca odszkodowanie. Jest to zdecydowanie szybsze i bardziej komfortowe rozwiązanie. Towarzystwo następnie samodzielnie rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. Mimo zalet tego systemu ma on także pewne ograniczenia:
Oznacza to, że BLS stosuje się wyłącznie do niektórych kolizji, w których nie ucierpiał żaden z uczestników zdarzenia.
Jeśli już wiesz, ile czasu na zgłoszenie szkody ma poszkodowany, musisz także dowiedzieć się, jakie informacje powinno ono zawierać. Każde towarzystwo ustala własne zasady, jednak zawsze niezbędne jest podanie następujących danych:
Do zgłoszenia szkody należy także dołączyć dokumentację fotograficzną, na której zostaną uwiecznione uszkodzenia pojazdu. Większość ubezpieczycieli udostępnia na swoich stronach internetowych specjalne formularze ułatwiające całą procedurę. Zgłoszenia szkody z OC można także dokonać telefonicznie lub mailowo.
Z odszkodowania wypłacanego w ramach AC mogą skorzystać właściciele ubezpieczonych pojazdów, które uległy uszkodzeniu, zniszczeniu lub padły łupem złodziei. Nie ma znaczenia, czy to Ty spowodowałeś zdarzenie drogowe, w którego wyniku doszło do powstania szkody na Twoim samochodzie czy też został on np. porysowany przez nieznanego sprawcę. Jeśli masz autocasco, nie musisz naprawiać auta z własnych pieniędzy.
W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, aby możliwa była wypłata odszkodowania z polisy OC? Przede wszystkim powinno się to odbyć jak najszybciej. Jest to bardzo ważne, gdyż, gdy będziesz z tym zwlekać, towarzystwo może znacząco obniżyć wysokość świadczenia.
To, w jakim czasie należy zgłosić szkodę z AC, zależy od indywidualnych ustaleń każdej z firm. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Pamiętaj, że te terminy mogą się znacząco różnić w zależności od wewnętrznej polityki firmy. U największych ubezpieczycieli wynoszą one:
Musisz wiedzieć, że obowiązek niezwłocznego zgłoszenia szkody dotyczy momentu, gdy ją zauważyłeś.
Wysokość odszkodowania wypłacanego z polisy AC zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim:
Suma ubezpieczenia może być stała lub zmienna. W pierwszym przypadku podczas obliczania wysokości odszkodowania pod uwagę bierze się wartość pojazdu z dnia podpisywania umowy. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza w przypadku nowych i drogich samochodów. Z kolei zmienna suma ubezpieczenia uwzględnia wartość pojazdu z dnia wystąpienia szkody. Wiąże się z niższym odszkodowaniem, ale także z przystępniejszą składką.
Udział własny to najczęściej konkretna wartość szkody, poniżej której koszty usunięcia leżą po stronie ubezpieczonego. Dopiero gdy kwota ta zostanie przekroczona, towarzystwo pokryje różnicę.
Szkoda całkowita ma miejsce, gdy pojazd uległ zniszczeniu i nie nadaje się do naprawy lub gdy koszty usunięcia szkód przekraczają 70% wartości auta. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości równej wartości samochodu przed zdarzeniem, które jest pomniejszone o wartość tzw. pozostałości, czyli części nadających się do użytku. Z kolei szkoda częściowa umożliwia przeprowadzenie naprawy auta i nie przekracza ona 70% wartości pojazdu.
Ubezpieczyciel może zaproponować kosztorysową metodę likwidacji szkody. Polega ona na wycenie przeprowadzonej przez rzeczoznawcę oraz wypłacie odszkodowania, które ma pokryć koszty naprawy. Drugą opcją jest wariant warsztatowy. W takim przypadku towarzystwo wskaże współpracujący z nim warsztat, w którym zostanie naprawiony Twój samochód. Rozliczenie nastąpi bezpośrednio między ubezpieczycielem a mechanikiem.
Polisy OC oraz AC chronią przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych. Oba ubezpieczenia działają w inny sposób, jednak przydają się w wielu sytuacjach. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego powinien wiedzieć, jakie są terminy zgłaszania szkód. Dzięki temu uniknie niepotrzebnych problemów i będzie mógł skorzystać z odszkodowania.