Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zmiana ubezpieczyciela OC – to warto wiedzieć!!

Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Przez kilka lat uparcie trwałeś przy tym samym towarzystwie łudząc się, że jako stały klient kupujesz polisę na preferencyjnych warunkach. W tym roku znalazłeś znacznie tańszą ofertę cenową i podjąłeś słuszną decyzję - zmieniasz ubezpieczyciela OC. Do pełni sukcesu brakuje Ci już tylko wypełnienia i dostarczenia do towarzystwa jednego dokumentu.

Nie jesteś jedynym kierowcą, który wierzył w to, że jego ubezpieczyciel jest najtańszy i przez lata kupował polisę OC bez sprawdzenia ofert konkurencyjnych firm. Zresztą, powodów dla których właściciele pojazdów nie chcą emigrować do innego towarzystwa może być znacznie więcej. Na przykład sugerowanie się tym, że ich firma ma nienaganną opinię na rynku lub obawa przed skomplikowanymi formalnościami, związanymi ze zmianą ubezpieczyciela OC. Tymczasem na rynku OC wciąż trwa walka o klienta. Porzuć więc wszystkie wątpliwości i zdecyduj się na zmianę towarzystwa, gdy tylko uda Ci się znaleźć korzystniejszą ofertę. Podpowiemy Ci, jakich formalności musisz wtedy dopełnić i kiedy będziesz mógł emigrować do nowej firmy (więcej na temat zmiany ubezpieczyciela przeczytasz również na: https://najtaniejuagenta.pl/zmiana-ubezpieczyciela-oc/).


Wypowiedzenie umowy OC z pomocą jednego dokumentu


Zmiana ubezpieczyciela OC wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia na piśmie. Wystarczy w tym celu wypełnić jednostronicowy druk, który znajdziesz na stronie internetowej swojego towarzystwa. Możesz również posłużyć się generatorem wypowiedzenia OC lub napisać pismo odręcznie. Najważniejsze, aby dokument zawierał:

 • nazwę  i adres zakładu ubezpieczeń,   

  • Twoje dane: imię, nazwisko oraz adres (jeśli pojazd posiada współwłaściciela/ współwłaścicieli – również ich dane),   

  • numer     polisy OC, którą wypowiadasz,    

  • numer     rejestracyjny i markę pojazdu,   

  • informację o okresie obowiązywania polisy,   

  • podpisy właściciela lub właścicieli samochodu. Uwaga! Podpisy muszą być     własnoręczne. Jeżeli korzystasz z druku wypowiedzenia generowanego ze strony internetowej – wydrukuj go, podpisz i do towarzystwa wyślij zdjęcie lub scan dokumentu.    


  Wypowiedzenie umowy OC możesz dostarczyć do ubezpieczyciela na kilka sposobów:

 • drogą mailową,

 • za pomocą zgłoszenia online (jeśli zakład ubezpieczeń daje taką możliwość),    

 • składając wypełniony druk w oddziale firmy lub w biurze agenta Twojego towarzystwa,   

 • pocztą     (listem poleconym) – jeśli skorzystasz z usług Poczty Polskiej, liczyć się będzie data nadania, a nie dostarczenia dokumentu.    


Termin, czyli coś o czym nie możesz zapomnieć przy zmianie ubezpieczyciela OC


Koniecznie pamiętaj o tym, że wypowiedzenie umowy OC musi zostać dostarczone do towarzystwa najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. Wyjątek stanowi wspomniane wcześniej nadanie listu poleconego. Jeśli nie dostarczysz dokumentu w wymaganym terminie, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa OC zostanie automatycznie przedłużona o kolejny rok (dotyczy to tylko umów całorocznych).


Automatyczne przedłużenie umowy nie wymaga jej kontynuacji i opłacania składki w całości. Masz możliwość wypowiedzenia OC już nie w określonym sztywno terminie, ale w dowolnym momencie. Ustawodawca stawia jednak pewne warunki:   

 • powinieneś posiadać ubezpieczenie OC zawarte na ten sam okres w innym     towarzystwie,   

 • masz obowiązek opłacenia składki za czas pozostawania pod ochroną ubezpieczyciela (od dnia odnowienia polisy do dnia jej wypowiedzenia).    


Zmiana ubezpieczyciela OC w przypadku zakupu używanego samochodu


Rezygnacja z ubezpieczenia OC w danym towarzystwie nie dotyczy wyłącznie kierowców, którzy posiadają własną, całoroczną polisę. Równie dobrze możesz kupić pojazd i otrzymać od poprzedniego właściciela obowiązującą umowę OC. Będziesz mógł wówczas zdecydować się na jej kontynuację (uwaga! Może to wymagać dopłaty do składki) lub na zmianę ubezpieczyciela. Na podjęcie decyzji masz czas do końca obowiązywania umowy.


Oczywiście, przypominamy, że w przypadku wypowiedzenia umowy OC powinieneś zadbać o zakup nowej polisy (pomiędzy ubezpieczeniem w poprzedniej i nowej firmie nie może być ani jednego dnia przerwy). Najlepiej jeśli przed złożeniem druku wypowiedzenia porównasz oferty OC wielu towarzystw. W ten sposób będziesz mógł kupić możliwie najtańszą polisę, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inwestycję w samochód.

Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do aktualności