Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak i kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Auto w drodze - tylko ubezpieczone
Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Umowę należy zawrzeć w dniu zakupu lub rejestracji samochodu, aby nie jeździć autem bez ochrony ubezpieczeniowej. W jakich sytuacjach można wypowiedzieć ubezpieczenie OC i jak to zrobić?
W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC zasady dotyczące zawierania oraz wypowiadania umowy określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).

Kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC?


Gdy termin aktualnej umowy ubezpieczenia OC dobiega końca. Jeżeli właściciel nie jest zadowolony z obecnego ubezpieczyciela, znalazł tańszą polisę OC u innego ubezpieczyciela lub z innych powodów nie chce przedłużać umowy z obecną firmą, powinien złożyć wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu trwania umowy. W innym wypadku umowa zostanie z automatu kontynuowana na kolejne 12 miesięcy.
 
W momencie zakupu pojazdu. Kierowca, który sprzedaje samochód, sprzedaje go razem z ubezpieczeniem OC. O ile nie zastrzeże w umowie kupna-sprzedaży konieczności wypowiedzenia umowy, o tyle nowy właściciel będzie mógł korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy do końca okresu jego ważności. Umowa ubezpieczenia OC w takiej sytuacji nie będzie automatycznie przedłużana. Nowy posiadacz pojazdu ma prawo wypowiedzieć ubezpieczenie OC w dowolnym momencie trwania umowy (zobowiązany jest wówczas do zapłaty składki za okres udzielonej ochrony). Warto również pamietać, że wypowiedzenie takiej polisy wiąże się z brakiem ochrony w kolejnym dniu po złożeniu wypowiedzenia.
 
W sytuacji wyrejestrowania pojazdu. Z chwilą wyrejestrowania samochodu, wygasa obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. A kiedy można wyrejestrować auto? Na przykład gdy pojazd zostanie skradziony, właściciel chce sprzedać samochód za granicą lub przekazać auto do złomowania.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?


1. Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej, a następnie wysłać listem poleconym. W takim wypadku trzeba zachować dowód nadania przesyłki – data stempla pocztowego ma kluczowe znaczenie.

2. Inną możliwością jest pisemne wypowiedzenie złożone na ręce agenta ubezpieczeniowego, który pracuje dla firmy ubezpieczeniowej w jakiej kierowca był ubezpieczony.

3. Wypowiedzenia umowy OC należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu na jaki została zawarta.

To warto wiedzieć

Po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach w 2012 roku, znacząco zmalało ryzyko tzw. podwójnego ubezpieczenia OC (sytuacja gdy kierowca po zakupie używanego auta zawierał nową umowę ubezpieczenia OC nie zdając sobie sprawy, że stara polisa jest wciąż aktualna, bo nie została wypowiedziana. W efekcie ubezpieczony był zobowiązany do opłaty podwójnego ubezpieczenia OC). W tej chwili nowy właściciel pojazdu może korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela do końca okresu ważności na jaki umowa została zawarta. Umowa nie będzie automatycznie przedłużana.
 
Kierowca, który sprzedał pojazd, ma 14 dni na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży pojazdu.
Chcesz sprzedać swój samochód lub właśnie znalazłeś auto, którego zakupem jesteś zainteresowany? Sprawdź jak sporządzić dobrą umowę kupna/sprzedaży samochodu. Dokładne wskazówki przeczytasz tutaj https://rankomat.pl/samochod/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu



Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników