Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Jak kupić dobre autocasco na kilkunastoletnie auto?

Autocasco to przede wszystkim ubezpieczenie skierowane do pojazdów nowych lub takich które mają do 10 lat. W przypadku pojazdów kilkunastoletnich znalezienie dobrego AC jest trudne. Trudne, ale nie niemożliwe.

Dobre AC, czyli jakie?

Dobre AC dla każdego właściciela samochodu będzie z pewnością znaczyć coś innego. Można chyba jednak przyjąć, że to taka polisa, która nie tylko zapewni ochronę pojazdu na oczekiwanym przez właściciela poziomie, ale i nie zrujnuje całkowicie jego kieszeni. Należy też pamiętać, że ciężko spodziewać się ofert takich samych jak dla nowych samochodów, z tak samo szerokim zakresem i w dodatku z atrakcyjną ceną. Kiedy auto ma już swoje lata, w przypadku AC trzeba pójść na pewne kompromisy.

 

Na co zwracać uwagę?

Ponieważ polisy AC dla młodych i starszych aut mogą się od siebie znacznie różnić, dobrze aby właściciel takiego samochodu przy sprawdzaniu szczegółów polisy, zwrócił uwagę na:

 • udział własny w przypadku naprawy auta
  kilkunastoletnie pojazdy często posiadają wprowadzone tzw. udziały własne. Jest to zobowiązanie się posiadacza auta do częściowego pokrycia kosztów naprawy, w razie jego uszkodzenia. Im samochód jest starszy, tym te udziały będą wyższe. Nie będą jednak takie same w każdym towarzystwie.

 
 • amortyzacja
  jest to obniżenie wysokości ewentualnego odszkodowania o pewien określony procent. Aby ubezpieczenie możliwie jak najlepiej zabezpieczało auto, warto szukać oferty z możliwie jak najniższą amortyzacją.
   

 • sposób naprawy auta
  w przypadku samochodów starszych, często proponowanym sposobem jego naprawy będzie kosztorys. Jest to dobry wybór, jeśli właściciel pojazdy po jego uszkodzeniu nie zamierza go naprawiać, ponieważ przy tej opcji naprawy, wysokość odszkodowania obliczana jest na podstawie uśrednionych cen. Nie zawsze więc otrzymane środki wystarczą na naprawę. Dlatego lepiej zdecydować się na opcję warsztatową, która polega na bezgotówkowym rozliczeniu szkody między warsztatem, a ubezpieczycielem.

 

Porównanie i sprawdzanie szczegółów

Dobre ubezpieczenie autocasco samo się nie znajdzie. Trzeba jej dobrze poszukać, najlepiej za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. Jest to internetowe narzędzie, które pozwala na szybkie zestawienie ze sobą nawet kilkudziesięciu propozycji kilkunastu towarzystw. Potrzebny jest jedynie dostęp do internetu, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

 

Każda porównywarka posiada na swoich stronach specjalny formularz, który trzeba wypełnić, aby móc zobaczyć nadesłane od ubezpieczycieli oferty. Należy zrobić to rzetelnie, ponieważ każda podawana informacja ma wpływ na cenę składki. Po ukazaniu się ofert nie należy kupować pierwszej, najtańszej polisy, ale najpierw zapoznać się ogólnie ze wszystkimi propozycjami.

 

Następnie, po wybraniu tych szczególnie interesujących, należy dobrze zapoznać się z ich szczegółami. Najlepiej zestawiać je w taki sposób, aby na jednym ekranie widzieć szczegóły kilku wybranych ubezpieczeń.

Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby kierować się zawartością polisy, a nie jej ceną. W wielu przypadkach im jest ona niższa, tym polisa ma mniejszy zakres i gorzej chroni samochód.

 

AC dobre, ale drogie? Żaden problem

Przy kilkunastoletnich samochodach, kiedy w końcu znajdzie dobrą propozycję, często okazuje się ona zbyt kosztowna. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy:

 • nie można skorzystać z dodatkowego rabatu,

 • nie można kupić wraz z AC także OC (w zakupie pakietu w tym samym towarzystwie, często można liczyć na dodatkowe zniżki)

 • nie posiada się innego rodzaju ubezpieczenia (na życie lub nieruchomości), ponieważ w wielu przypadkach takie osoby otrzymują dodatkowe rabaty,

« Powrót do listy porad eksperta