Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zgubione kluczyki do auta - co robić?

Kluczyki
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zagubienie kluczyków do samochodu to duży problem dla właściciela samochodu. Nie tylko zwiększa ryzyko kradzieży auta, ale również wymaga podjęcia odpowiednich kroków w przypadku ważnej polisy AC.

Zagubienie kluczyków do samochodu to duży problem dla właściciela samochodu. Nie tylko zwiększa ryzyko kradzieży auta, ale również wymaga podjęcia odpowiednich kroków w przypadku ważnej polisy AC. Ubezpieczyciel musi zostać o tym niezwłocznie poinformowany. Dowiedz się, jak postępować w przypadku utraty kluczyków do samochodu.

Zgubione kluczyki do samochodu – jak postępować?

Bez względu na okoliczności, w których doszło do zagubienia kluczyków, niezbędna jest szybka reakcja. Przede wszystkim poinformuj o tej sytuacji ubezpieczyciela. Jest to konieczne, aby towarzystwo uznało, że dbasz o bezpieczeństwo swojego samochodu. W przeciwnym razie może odmówić Ci wypłaty odszkodowania w ramach autocasco.

Jak zgłosić ubezpieczycielowi utratę kluczyków do auta? Najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z infolinii. Możesz też udać się osobiście do oddziału towarzystwa. Jeśli istnieje ryzyko, że kluczyki zostały skradzione, poinformuj o tym fakcie także policję.

Pamiętaj o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć swój samochód. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że padnie on łupem złodziei. Jeśli nie masz własnego garażu, to najlepiej odstawić auto na strzeżony parking. Powinieneś także wymienić wkładki zamków w samochodzie oraz inne zabezpieczenia, które się w nim znajdują. Dotyczy to głównie immobilizera oraz alarmu. Nowoczesne samochody są wyposażone w systemy, które umożliwiają sterowanie tymi zabezpieczeniami właśnie za pomocą kluczyka.

Zgubione klucze od auta a brak drugiego kompletu

Producenci samochodów zawsze wyposażają je w dwa komplety kluczyków. Jest to niezbędne przede wszystkim na wypadek właśnie takich sytuacji. Jeśli jeden z nich się zgubi lub zostanie zniszczony, to właściciel pojazdu może skorzystać z zapasowego kompletu. Bardzo często zdarza się także, że samochodem jeździ więcej niż jeden kierowca. W takim przypadku dwa komplety kluczyków również są niezwykle przydatne.

Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy może zawrzeć umowę AC jeśli ma tylko jeden kluczyk. Najczęściej zdarza się to w przypadku aut używanych kupowanych z tzw. drugiej ręki. Musisz jednak pamiętać, że takie polisy są nieco droższe i mogą mieć dodatkowe wymagania, które trzeba spełnić. Podczas wypełniania wniosku AC trzeba wskazać, ile kompletów kluczyków masz. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku kradzieży pojazdu ubezpieczyciel będzie wymagał od Ciebie wskazania wszystkich kompletów, którymi dysponujesz. Takie działanie ma na celu udowodnienie, że pojazd nie został gdzieś ukryty lub zabrany przez znajomą osobę w celu wyłudzenia odszkodowania.

Pamiętaj! Jeśli masz jeden komplet kluczyków do auta i planujesz dorobić kolejny, to nie powinieneś tego robić bez poinformowania o tym ubezpieczyciela, z którym masz zawartą umowę na AC. Dzięki temu unikniesz problemów z wypłatą ewentualnego odszkodowania w przyszłości.

Zagubione kluczyki do auta – czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za kradzież samochodu?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i towarzystwa samodzielnie mogą ustalać jego warunki. Dotyczy to także warunków wypłaty odszkodowania. Każda polisa AC ma swoje wyłączenia odpowiedzialności oraz ograniczenia. Oznacza to, że w niektórych sytuacjach towarzystwo może

odmówić Ci wypłaty środków finansowych. Ubezpieczyciele zwracają szczególną uwagę na rażące niedbalstwo, które doprowadziło do powstania szkody czy kradzieży pojazdu. Jeśli przez swoją lekkomyślność straciłeś kluczyki (np. zostawiłeś je na dachu samochodu lub wypadły Ci na zakupach), a w międzyczasie Twoje auto padnie łupem złodziei, to możesz nie otrzymać odszkodowania.

Samo zgubienie klucza nie oznacza, że Twój samochód na pewno zostanie skradziony. Pamiętaj jednak, że większość aut otwiera się poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie. Pojazd wydaje wtedy charakterystyczny sygnał świetlny i dźwiękowy. Zlokalizowanie auta, do którego pasują znalezione kluczyki, nie jest więc szczególnie trudne, zwłaszcza gdy zostały zgubione na parkingu. Jeśli zauważysz brak kluczyków, które na pewno jeszcze niedawno miałeś przy sobie, jak najszybciej zgłoś to ubezpieczycielowi.

Jak dorobić dodatkowe kluczyki z immobilizerem?

Jak już doskonale wiesz, zanim się na to zdecydujesz, musisz poinformować o takim zamiarze ubezpieczyciela, u którego kupiłeś polisę AC. Dopiero wtedy możesz zająć się dorabianiem kluczyków do swojego pojazdu. Jest to wskazane, jeśli dysponujesz wyłącznie jednym kompletem. Jeśli zatrzaśniesz je w samochodzie, uszkodzisz lub zgubisz, będzie to nie lada problemem.

Dorobienie klucza na zapas, gdy masz jeden komplet, nie stanowi większego problemu. Wystarczy, że zgłosisz się do serwisu, który specjalizuje się w tego rodzaju usługach. Fachowiec na podstawie otrzymanego od Ciebie kluczyka przygotuje jego wtórnik. Odczyta również kod z chipa, dzięki czemu nowy egzemplarz będzie równie dobrze zabezpieczał przed kradzieżą, jak oryginalny kluczyk. Dla dobrego fachowca nie powinno być problemem wyrobienie wtórnika także wtedy, gdy doszło do uszkodzenia grotu.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli nie masz zapasowego kluczyka, a z jedynym kompletem coś się stało. Wtedy najlepiej zgłosić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi. W tym miejscu zostanie wyrobiony nowy kluczyk za pośrednictwem producenta auta. Będziesz musiał jednak potwierdzić, że faktycznie jesteś właścicielem pojazdu. Sama procedura jest zdecydowanie bardziej kosztowna niż w przypadku wyrabiania wtórnika. Musisz także uzbroić się w cierpliwość. Nowy kluczyk dostaniesz po kilku dniach, a w niektórych przypadkach zajmuje to nawet kilka tygodni.

Zabezpieczenie pojazdu a ubezpieczenie AC

W przypadku polisy AC dla ubezpieczyciela duże znaczenie ma to, w jaki sposób dbasz o bezpieczeństwo swojego pojazdu. Najpopularniejsze rozwiązania stosowane w nowych samochodach, to przede wszystkim:

  • autoalarm – sygnałami dźwiękowymi oraz świetlnymi informuje o próbie kradzieży,
  • immobiliser – blokuje on układ zapłonowy lub komputer pokładowy, gdy kluczyk jest wyjęty i tylko osoba, która nim dysponuje, może uruchomić samochód.

Dodatkowo możesz również zastosować mechaniczną blokadę kierownicy, skrzyni biegów lub uruchomienia silnika. Da Ci to jeszcze lepszą ochronę. Wielu właścicieli wartościowych aut decyduje się także na założenie lokalizatora GPS. Pozwala on namierzyć skradziony pojazd.

To, ile zabezpieczeń antykradzieżowych musi mieć samochód, aby w przypadku jego utraty można było liczyć na wypłatę odszkodowania z AC, zależy głównie od jego wartości. Wszystkie szczegóły można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zastanawiasz się, w jakich jeszcze sytuacjach nie możesz liczyć na odszkodowanie w ramach polisy AC? Większość towarzystw ma wspólne wyłączenia odpowiedzialności. Najczęściej należą do nich szkody spowodowane:

  • przez kierowców w stanie nietrzeźwości,
  • przez kierowców, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia,
  • w wyniku standardowej eksploatacji pojazdu po jego naprawie lub konserwacji,
  • podczas udziału w wyścigach i rajdach,
  • na skutek zassania wody,
  • podczas wykorzystania pojazdu jako narzędzia przestępstwa.

Musisz mieć na uwadze także to, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania również w przypadku, gdy samochód nie miał ważnych badań technicznych.

Pieniędzy za kradzież auta nie otrzymasz, gdy ubezpieczyciel uzna, że doszło do tego na skutek Twojego rażącego niedbalstwa. Może to być sytuacja, gdy nie zamknąłeś swojego pojazdu lub zostawiłeś uchylone okno, za pomocą którego złodziej dostał się do środka. Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty świadczenia, jeśli w skradzionym aucie znajdowały się istotne dokumenty dotyczące samochodu np. dowód rejestracyjny. W takich przypadkach towarzystwo będzie starało się udowodnić, że jeśli nie Twoje zaniedbania, to nie doszłoby do kradzieży.

Zagubienie kluczyka to spory problem dla właściciela samochodu, zwłaszcza w przypadku, gdy był to jedyny komplet. Trzeba wtedy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia auta przed kradzieżą. Jeśli masz AC, to musisz poinformować swojego ubezpieczyciela, aby nie mieć problemów z wypłatą odszkodowania za ewentualną kradzież pojazdu.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników