Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w 2024?

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Samochody elektryczne są ekologiczne, a przede wszystkim ekonomiczne. Nic więc dziwnego, że cieszą się rosnącym zainteresowaniem także w Polsce. Dla wielu osób są one jednak nadal zagadkowym rozwiązaniem, głównie ze względu na zbyt małą wiedzę na ich temat. Dowiedz się, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Samochody elektryczne – dlaczego cieszą się dużym zainteresowaniem?

O tym, że samochody elektryczne cieszą się rosnącą popularnością, świadczą przede wszystkim statystyki. Według analiz przeprowadzonych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA w styczniu 2024 r. w Polsce zarejestrowano 1 120 samochodów elektrycznych. Dla porównania w tym samym okresie w roku poprzednim było to 1 077 aut. Jest to więc wzrost o 4%.

Natomiast w całej Unii Europejskiej styczeń 2024 r. przyniósł 92 741 rejestracji aut w pełni elektrycznych, a w tym samym miesiącu w 2023 r. wynik ten wynosił 71 954. Oznacza to, że zainteresowanie tego rodzaju samochodami w ciągu roku wzrosło o prawie 29%.

Popularność elektryków wynika głównie z ich zalet. Do tych najważniejszych można zaliczyć przede wszystkim:

  • brak negatywnego wpływu na środowisko – pojazdy elektryczne w przeciwieństwie do modeli wyposażonych w silniki spalinowe nie emitują niebezpiecznych i toksycznych związków, dlatego są bezpieczniejsze dla otoczenia,
  • wysoki komfort jazdy – są to przede wszystkim bardzo ciche auta, a optymalny moment obrotowy osiągają już w momencie rozpoczęcia jazdy,
  • duży wybór modeli – coraz więcej producentów wypuszcza na rynek modele w pełni elektryczne, nieustannie zwiększa się także dostępność tego rodzaju pojazdów od cenionych chińskich marek.

Zwolennicy aut z silnikami na prąd podkreślają także niższe koszty ich eksploatacji. Jest to związane głównie z niższymi cenami energii elektrycznej w porównaniu do benzyny czy oleju napędowego. Czy faktycznie są one tańsze w utrzymaniu? Przekonaj się, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego.

Ile wynoszą koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu?

Samochód elektryczny można naładować w domu, korzystając z gniazdka, specjalnego wallboxa lub ładowarki wolnostojącej. W pierwszym przypadku potrzebny jest odpowiedni kabel umożliwiający podłączenie pojazdu do prądu. Dla wielu użytkowników jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakupem ładowarki czy przebudowy garażu. Ma ono jednak wadę, którą jest czas ładowania. Wynika to z faktu, że standardowe domowe gniazdka jednofazowe mają napięcie wynoszące 230 V. Podłączenie do nich przewodu o mocy 2,4 kW spowoduje, że do napełnienia akumulatora potrzeba nawet około 20 godzin. Mimo tego wielu właścicieli aut elektrycznych decyduje się na takie rozwiązanie.

Ile kosztuje napełnienie akumulatora za pomocą domowego gniazdka z prądem AC (przemiennym)? Można to sprawdzić, korzystając z praktycznej porównywarki kosztów ładowania dostępnej w sieci. Przykładowo naładowanie baterii auta Tesla Model 3 z poziomu 20% do pełna będzie kosztowało około 30-35 zł. Dokładne koszty zależą od stawek oferowanych przez operatora energii elektrycznej.

Drugim sposobem na to, aby naładować akumulator elektryka w domu, jest skorzystanie z wallboxa lub ładowarki wolnostojącej. Zakup tych urządzeń wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku pierwszej metody, ale pozwala znacząco skrócić czas ładowania. Są one łatwe w użyciu, a przede wszystkim bezpieczne. A jak prezentują się koszty napełnienia baterii w przypadku wallboxa lub ładowarki wolnostojącej?

Korzystając ze wspomnianego narzędzia, można sprawdzić, że koszt naładowania auta Tesla Model 3 z 20% do pełna kosztuje od ok. 33 do ok. 37 zł. Jest to więc niewiele więcej w porównaniu z pierwszym przykładem. Jednak dzięki specjalnym urządzeniom czas ładowania może być krótszy nawet o połowę.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

W wielu miejscach w całej Polsce można znaleźć specjalne stacje przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych. Korzystają one z prądu przemiennego AC lub stałego DC. Czym dokładnie się od siebie różnią? Ładowarki AC dostarczają prąd przemienny do konwertera w samochodzie, gdzie jest on następnie przekształcany w prąd stały DC. W przypadku urządzeń DC energia elektryczna jest dostarczana bezpośrednio do akumulatora. Dzięki temu proces ładowania trwa krócej w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem.

Jak prezentuje się infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce? Pod koniec stycznia 2024 r. wyglądało to następująco:

  • 4 456 stacji AC (wzrost do roku poprzedniego o 27%),
  • 1 630 stacji DC (wzrost do roku poprzedniego o 55 %),
  • łącznie 6 086 ogólnodostępnych stacji (wzrost do roku poprzedniego o 33%).

Tylko w styczniu zaczęły działać 153 nowe punkty, co oznacza, że infrastruktura ładowania w Polsce rozwija się w świetnym tempie. Jest to znaczącym ułatwieniem dla właścicieli elektryków.

Ile kosztuje naładowanie samochodu na takich ogólnodostępnych stacjach? Warto to sprawdzić na wspomnianych już przykładach. Koszty naładowania auta Tesla Model 3 na stacjach AC i DC z 20% do 100% według stawek różnych operatorów prezentują się następująco:




Symulacja ma charakter poglądowy, gdyż dokładne koszty naładowania samochodu elektrycznego zależą m.in. od wybranej taryfy czy parametrów auta.

Najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem samochodu elektrycznego, to powinieneś wiedzieć, które modele cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem. Poniżej znajdziesz listę kilku aut, które warto wziąć pod uwagę.

  • Tesla Model 3 – jest to samochód, który cieszył się największą popularnością w 2023 r. Ten samochód cechuje się świetną wydajnością oraz zasięgiem, który wg producenta wynosi aż 629 km. Dodatkowo auto wyróżnia się nowoczesnym i oryginalnym wyglądem.
  • · Nissan Leaf – ten samochód cieszy się popularnością głównie ze względu na świetne parametry oraz atrakcyjną cenę. Wersja e+ wg producenta jest w stanie pokonać dystans 385 km bez potrzeby ładowania. To auto, które świetnie sprawdzi się do miasta oraz na dłuższych trasach.
  • · Volkswagen ID.4 – to SUV z zasięgiem 523 km i akumulatorem o pojemności 77 kWh. To atrakcyjny model, który nie tylko zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę, ale również doskonale się prezentuje.

Warto także zainteresować się modelami chińskich producentów, które systematyczne są wprowadzane na polski rynek motoryzacyjny. Charakteryzują się nie tylko świetnymi parametrami, które można bardzo często porównać z osiągami znanych elektryków, ale również przystępnymi cenami.

Z jakich przywilejów mogą korzystać właściciele samochodów elektrycznych?

Ze względu na to, że elektryki nie emitują zanieczyszczeń, ich właściciele mogą liczyć na różne przywileje. Mają one skłonić także innych kierowców do tego, aby przesiąść się do aut na prąd. Ma to wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, które dotyczy przede wszystkim dużych miast. To właśnie głównie tam właściciele elektryków mogą np. korzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych. W wielu miastach mają także prawo do jazdy wydzielonymi pasami ruchu, czyli tzw. buspasami. Auta elektryczne sprowadzane z zagranicy są z kolei zwolnione z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

Pojazdy napędzane silnikami na prąd będą także mogły wjeżdżać do Stref Czystego Transportu, które mają być sukcesywnie wprowadzane w największych miastach w kraju. Istnieje także możliwość otrzymania dopłaty na zakup takiego samochodu w ramach programu „Mój Elektryk”.

Koszty utrzymania auta na prąd są niższe w porównaniu do samochodów spalinowych głównie ze względu na niższe ceny energii elektrycznej. To, ile będzie Cię kosztowało naładowanie baterii, zależy m.in. od tego, czy zrobisz to w domu, czy skorzystasz z ogólnodostępnych stacji. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Korzystanie z elektryka może korzystnie wpłynąć nie tylko na Twój domowy budżet, ale także na środowisko.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników