Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Kolizja - kiedy spisać oświadczenie, a kiedy wezwać policję?

Wypadek drogowy
Drukuj

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wszyscy się spieszą. Czas ucieka. Jedni, niczym węże, slalomem omijają ruchome przeszkody w postaci innych, równie spóźnionych uczestników ruchu, drudzy starają się nie zostać przez nich pożartymi. Wszyscy nagminnie łamią przepisy starając się oszukać przeznaczenie i być gdzieś „piętnaście minut temu”. W tak niebezpiecznej, miejskiej dżungli nietrudno o stłuczkę. I co wtedy? Wystarczy jedynie spisać oświadczenie, czy może trzeba wezwać policję?

Czym jest wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to dokument spisywany przez uczestników wypadku drogowego, jednak formularz ten nie stanowi dowodu przyznania się do winy przez żadną ze stron. W takim oświadczeniu spisuje się dane kierowców i opisuje, możliwie skrupulatnie, okoliczności zdarzenia.
 

Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji jest to dokument spisywany przez uczestników wypadku drogowego, w którym jego sprawca przyznaje się do winy. Jest to swego rodzaju potwierdzenie roszczeń poszkodowanego względem zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione OC. Nie ma konieczności spisywania oświadczenia na gotowym formularzu – można je spisać na zwykłej kartce papieru.
 

Co powinno się znaleźć w oświadczeniu sprawcy kolizji?

Spisując oświadczenie, sprawca kolizji powinien podać następujące dane:

  • osobowe oraz adresowe: imię, nazwisko, seria i numer dowodu osobistego, kategoria posiadanego prawa jazdy, adres zamieszkania/korespondencyjny,
  • dotyczące samochodu: numer rejestracyjny, właściciel pojazdu zgodny z dowodem rejestracyjnym, marka i model pojazdu,
  • dotyczące ubezpieczenia pojazdu: nazwa zakładu ubezpieczeń, w którym pojazd sprawcy jest ubezpieczony, numer polisy OC oraz okres ważności ubezpieczenia.

Następnie sprawca powinien przyznać się do winy, podając dane poszkodowanego i informacje związane z okolicznościami i skutkami kolizji. Okoliczności oraz uszkodzenia aut powinny zostać opisane jak najbardziej szczegółowo. Warto również sprawdzić, czy w wyniku kolizji nie powstały inne szkody (uszkodzenie lub zniszczenie czegoś w samochodzie). Dobrze jest też wymienić w oświadczeniu z imienia i nazwiska świadków zdarzenia – ubezpieczyciel sprawcy może się wtedy z nimi skontaktować w celu potwierdzenia wersji poszkodowanego.

Warto również udokumentować miejsce wypadku oraz szkody powstałe w jego skutek. Dokumentacja zdjęciowa może się okazać bardzo pomocna przy potwierdzeniu uszkodzeń pojazdów.
 

Kiedy należy wezwać policję?

Nie trzeba dzwonić na policję w przypadku każdej stłuczki. Jednak bezzwłocznie trzeba zadzwonić pod 112 lub 997, jeśli:

  • między uczestnikami zdarzenia nie ma zgody, co do tego, kto jest sprawcą,
  • doszło do istotnego utrudnienia lub zatamowania ruchu drogowego w wyniku wypadku,
  • wezwano pogotowie ratunkowe lub straż pożarną na miejsce zdarzenia,
  • w wyniku zdarzenia drogowego ktoś doznał obrażeń lub zginął,
  • sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia,
  • sprawca zdarzenia nie posiada odpowiednich dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ważnego ubezpieczenia OC).
Pamiętaj! Wezwanie policji na miejsce wypadku drogowego, nie grozi mandatem, ponieważ w tym przypadku nie istnieje coś takiego, jak nieuzasadnione wezwanie policji!

 

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników