Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Naprawa samochodu z własnego AC — poradnik 

naprawa samochodu z wlasnego AC
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które może okazać się bardzo pomocne w przypadku uszkodzenia samochodu także z winy kierującego. Jednak każdorazowe skorzystanie z takiej opcji wpływa na podwyższenie składki na kolejny okres. Nie zawsze więc naprawa samochodu w ramach AC jest opłacalna. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, co z pewnością pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Naprawa z autocasco – jak przebiega? 

 
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że likwidacja szkody w ramach AC może odbywać się w dwóch wariantach: 
  • bezgotówkowym (warsztatowym), 
  • kosztorysowym. 
 W pierwszym przypadku samochód jest naprawiany we wskazanym warsztacie, a ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z nim za wykonaną usługę. W wariancie kosztorysowym rzeczoznawca (lub likwidator) wykonuje oględziny i na ich podstawie przygotowuje kosztorys naprawy. Pieniądze są przelewane na konto ubezpieczonego i to on sam wybiera warsztat, do którego odda auto.  
 
Pamiętaj! W chwili, gdy zgłaszasz szkodę do swojego ubezpieczyciela w ramach autocasco, zostaje ona zarejestrowana i trafia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Oznacza to, że ta informacja jest dostępna dla każdego towarzystwa i kolejna składka na AC będzie wyższa ze względu na utracone zniżki. Jest to najważniejszy powód, dla którego wiele osób nie decyduje się na korzystanie z tej polisy.  
 

Naprawa samochodu z własnego AC – kiedy jest to opłacalna? 

 
W przypadku OC zgłaszanie szkody, której sprawcą jest inny kierowca, nie wpływa na wysokość składki w kolejnym okresie. Ubezpieczony informuje o tym fakcie towarzystwo i czeka na naprawienie auta. Jeśli chodzi o autocasco, to sprawa nie jest już tak prosta.  
 
Wizja utraty wypracowanych zniżek, zwłaszcza jeśli są one duże, to poważna przeszkoda w tym, aby korzystać z autocasco. Warto więc dobrze zastanowić się, czy naprawa samochodu w ramach własnego AC jest opłacalnym rozwiązaniem. Poniżej znajdziesz kilka sytuacji, w których jest to mimo wszystko dobre wyjście. 
  • Duża wartość szkody – dla towarzystw ubezpieczeniowych, które będą wyliczały Twoje kolejne składki, nie ma znaczenia wysokość szkód, ale ich ilość. Jeśli więc naprawiasz w ramach AC nawet najmniejszą usterkę, to każda z nich jest uwzględniania w rejestrze Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto więc korzystać z tego rozwiązania wtedy, gdy szkoda jest bardzo duża, a jej usunięcie będzie kosztowne. W takim przypadku wykorzystanie AC pozwoli uniknąć wydatków. 
  • Nieustalony sprawca – w przypadku, gdy wiesz, kto uszkodził Twoje auto, sprawa jest prosta, gdyż musisz zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy (lub swojemu, jeśli oferuje możliwość Bezpośredniej Likwidacji Szkody). Towarzystwo wypłaci Ci należne odszkodowanie na pokrycie powstałych szkód. Jednak, gdy ustalenie sprawcy jest niemożliwe, to nie ma szansy skorzystania z polisy. Wtedy warto zdecydować się na naprawę auta w ramach własnego AC. Trzeba jednak uwzględnić koszty naprawy. Jeśli nie są one wysokie, korzystniejsze może być usunięcie szkód z własnej kieszeni. 
  • Sprawca nie jest obywatelem Polski – najtrudniejsza sytuacja jest, gdy towarzystwo sprawcy, który jest obcokrajowcem, nie należy do Porozumienia Wielostronnego. W takim przypadku dochodzenie swoich praw oraz ustalenie wysokości roszczenia może być bardzo trudne. Aby uniknąć takich problemów, warto zdecydować się na skorzystanie z AC. 

W jakich sytuacjach naprawa samochodu z AC jest nieopłacalna? 

 
Pierwszym przypadkiem, gdy nie warto decydować się na naprawę auta w ramach AC, jest przede wszystkim to, gdy sprawca jest znany. To on ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody, a jego ubezpieczyciel je pokryje. Niezbędne jest tylko zgłoszenie tego faktu oraz oczekiwanie na naprawę samochodu.  
 
Inna sytuacja to ta, gdy masz na swoim koncie sporo szkód, które likwidowałeś w ramach AC. Jak już doskonale wiesz, każda kolejna będzie zmniejszała Twoje zniżki i jednocześnie zwiększała Twoją składkę. Zanim więc zgłosisz się do ubezpieczyciela, zastanów się, czy na pewno Ci się to opłaca. 
 
Korzystanie z AC jest także bezzasadne, gdy wartość szkody jest niska. Drobne uszkodzenia warto usunąć samemu, dzięki temu nie zmarnujesz swoich zniżek na ubezpieczenie. Sprawdź także, czy Twoja polisa w ogóle obejmuje uszkodzenie pojazdu. Bardzo często okrojone AC zapewnia ochronę tylko w przypadku kradzieży samochodu.  
 

Jak naprawić samochód z AC krok po kroku? 

 
Jeśli rozważyłeś wszystkie za oraz przeciw i stwierdzisz, że zgłoszenie szkody jest zasadne, musisz wiedzieć, jak zrobić to w odpowiedni sposób. Przede wszystkim powinieneś zadbać o właściwe udokumentowanie zdarzenia. Wykonaj zdjęcia miejsca, w którym doszło do uszkodzenia, a także najbliższego otoczenia. Jeśli np. szkoda jest wynikiem poślizgu na nieodśnieżonej drodze, to powinieneś wykonać fotografię jezdni pokrytej lodem lub śniegiem. Im lepsza dokumentacja fotograficzna, tym większa szansa na to, że cała sprawa zakończy się dużo szybciej. 
 
Pamiętaj! Zdjęcia przydadzą Ci się także w sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie będzie chciał Ci wypłacić odszkodowania.  
 
Kolejnym krokiem, który musisz wykonać, jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). AC to dobrowolna polisa, dlatego jej zakres nie jest regulowany przepisami prawa. Oznacza to, że towarzystwa samodzielnie określają warunki umowy i zakres ochrony. W OWU znajdziesz wszystkie informacje na temat tego, w jakich sytuacjach Twoja polisa AC nie działa. Dzięki nim dowiesz się, czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłaty świadczenia. Wyłączenia odpowiedzialności zazwyczaj dotyczą sytuacji, gdy: 
  • szkoda jest wynikiem Twojego rażącego niedbalstwa lub celowego działania, 
  • chcesz wyłudzić odszkodowanie, które Ci się nie należy, 
  • prowadziłeś pojazd pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych środków, 
  • uciekłeś z miejsca zdarzenia. 
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcesz skorzystać z AC, jest skontaktowanie się ze swoim agentem. Możesz to zrobić telefonicznie, mailowo lub odwiedzając najbliższą placówkę Twojego towarzystwa. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania, a przede wszystkim sprawdzi, czy sytuacja, w której się znalazłeś, uprawnia Cię do otrzymania odszkodowania. Dzięki temu uzyskasz szczegółowe, a przede wszystkim pewne informacje.  
 
Warto także skonsultować się z zaufanym mechanikiem, który oceni rozmiar szkody. Jeśli okaże się, że jej likwidacja nie jest bardzo droga, możesz wybrać jej samodzielne usunięcie. Takie oględziny pozwolą Ci również ocenić, czy odszkodowanie, które zaproponuje Ci ubezpieczyciel, nie zostało zaniżone. Pamiętaj o tym, że masz prawo nie zgadzać się z kalkulacją i nie przyjąć jej, dopóki nie będzie ona zgodna z Twoimi oczekiwaniami.  
 
Mimo że ubezpieczenie AC nie  jest obowiązkowe, to warto o nim pomyśleć, zwłaszcza w przypadku, gdy Twoje auto ma dużą wartość rynkową. Musisz jednak mieć na uwadze to, aby dobrze dopasować zakres takiej polisy do Twoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu będziesz mógł z niego skorzystać wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.  
 
 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników