Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zaniżone odszkodowanie OC — co robić?

zanizone odszkodowanie OC
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku, a odszkodowanie wypłacone z OC sprawcy Twoim zdaniem było za niskie? To dość częsty problem, z którym borykają się właściciele pojazdów. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, to możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i ubiegać się o ponowne obliczenie odszkodowania. Dowiedz się, w jaki sposób to zrobić.

W jaki sposób towarzystwa oceniają szkody? 

 
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego. W przypadku, gdy jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego, w którego wyniku poniosłeś szkody, to towarzystwo sprawcy kolizji czy wypadku ma obowiązek je pokryć. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie wyceny.  
 
Ważne! W przypadku niewielkich szkód najczęściej wystarczy dokumentacja fotograficzna, na podstawie której ubezpieczyciel ustali wysokość odszkodowania. Jeśli jednak straty są rozległe, to niezbędne są oględziny przeprowadzone przez rzeczoznawcę. 
 
Towarzystwo, które przyjmuje szkodę do likwidacji, rozpoczyna cały proces, którego celem jest ustalenie wysokości odszkodowania. W tym celu przede wszystkim ustalana jest wartość samochodu na dzień, w którym powstała szkoda oraz jej rozmiar. Na tej podstawie ubezpieczyciel przygotowuje kosztorys naprawy oraz ustala wysokość odszkodowania, które ma zostać wypłacone.  
 

Zaniżone odszkodowanie OC – dlaczego pojawiają się błędy w kalkulacjach? 

 
Po przygotowaniu kosztorysu oraz ustaleniu wysokości odszkodowania towarzystwo musi poinformować o tym osobę poszkodowaną. Może jednak okazać się, że kwota ta jest zaniżona, co widać już na pierwszy rzut oka. Musisz bowiem wiedzieć, że wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od: 
  • aktualnej wartości pojazdu, 
  • stawki za robociznę w określonym regionie, 
  • typu części, które mają zostać użyte (oryginały lub zamienniki), 
  • tego, czy niezbędna jest wymiana na nowe części czy ich naprawa. 
Trzeba także wiedzieć, że towarzystwa oferują dwie możliwości rozliczenia szkody. Pierwsza z nich to opcja kosztorysowa, czyli gotówkowa. Polega na tym, że poszkodowany otrzymuje określoną sumę, która ma pokryć koszty naprawy w dowolnym warsztacie. Druga to opcja bezgotówkowa. W jej przypadku ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z punktem, w którym jest naprawiane auto.  
 
Pamiętaj! Wysokość odszkodowania może także zależeć od tego, w jaki sposób towarzystwo rozlicza szkodę. 
 

Zaniżone OC a szkoda całkowita – co warto wiedzieć? 

 
Może także zdarzyć się, że towarzystwo uzna, że Twoja szkoda jest całkowita. Jest to sytuacja, gdy koszty naprawy znacząco przewyższają wartość pojazdu. Wtedy ubezpieczyciel oblicza odszkodowanie pomniejszone o cenę wraku. Bardzo często jednak kwota ta jest zaniżona ze względu na to, że pod uwagę wzięto inną wartość auta niż rynkową. Może do tego dojść, gdy np. rzeczoznawca uwzględni klasyczną wersję samochodu, która ma skromniejsze wyposażenie niż auto, które uległo szkodzie. Ubezpieczyciele bardzo często nie uwzględniają także dobrego stanu technicznego pojazdu, który ma duży wpływ na jego wartość. 
 

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – jak postępować w takiej sytuacji? 

 
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy to duży problem, gdyż może się okazać, że otrzymana kwota nie wystarczy na pokrycie wszystkich niezbędnych napraw. Najlepszym sposobem na wyjście z tej sytuacji jest złożenie odwołania do ubezpieczyciela. Tylko w ten sposób będziesz miał szansę na to, że odszkodowanie zostanie zwiększone, a Ty będziesz mógł naprawić swoje auto.  
 
Zanim jednak znajdziesz się w sytuacji, gdy niezbędne będzie złożenie odwołania, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób postępować. Przede wszystkim nie przystawaj na propozycję ubezpieczyciela, jeśli już na pierwszy rzut oka widzisz, że kwota jest zbyt niska w porównaniu do rozmiaru szkody.  
 
Pamiętaj! W większości przypadków pierwsza wycena towarzystwa jest zaniżona. Masz prawo do tego, aby nie zgadzać się z tą decyzją. 
 
Nawet jeśli pieniądze z odszkodowania trafią na Twoje konto, to możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Musisz jednak dobrze się do tego przygotować, aby wiedzieć, w jaki sposób prowadzić negocjacje z towarzystwem. 
 

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – w jaki sposób je napisać? 

 
Przede wszystkim powinieneś zadbać o to, aby do odwołania dołączyć wycenę rzeczoznawcy lub przygotowane przez mechanika wyliczenie faktycznych kosztów naprawy. Dzięki temu znacząco zwiększysz swoje szanse na to, że ubezpieczyciel pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek. Oprócz tego w takim piśmie powinny znaleźć się także następujące informacje: 
  • numer polisy sprawcy, 
  • numer szkody, 
  • uzasadnienie odwołania, 
  • Twoje oczekiwania finansowe. 
W uzasadnieniu opisz dokładnie, dlaczego decyzja ubezpieczyciela nie jest dla Ciebie korzystna. Określ także, jaka kwota jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Sporządzenie odwołania we właściwy sposób może znacząco skrócić czas trwania całej sprawy. 
 
Polskie prawo nie określa, przez jaki okres można starać się dopłatę do zaniżonego odszkodowania z OC. Przyjmuje się jednak, że jest to taki sam czas, jak w przypadku przedawnienia roszczeń. Zgodnie więc z art. 819 Kodeksu cywilnego można starać się o zwiększenie wypłaconego odszkodowania przez okres 3 lat od chwili powstania szkody. 
 

Zaniżone odszkodowanie – co jeszcze warto wiedzieć? 

 
Może się zdarzyć, że mimo złożenia odwołania towarzystwo nie będzie chciało zwiększyć wysokości odszkodowania. Jeśli Twój wniosek kilkukrotnie zostanie odrzucony, to masz prawo złożyć skargę do Rzecznika Finansowego. Może Ci on pomóc dopiero wtedy, gdy Twoje próby samodzielnego porozumienia się z ubezpieczycielem nie przyniosą oczekiwanego efektu. 
 
W przypadku, gdy wyczerpiesz wszystkie możliwe rozwiązania, pozostanie Ci skierowanie sprawy na drogę sądową. Wtedy warto znaleźć zaufaną kancelarię zajmującą się sprawami związanymi z zaniżonymi odszkodowaniami. Skontaktuj się z prawnikiem, który powie Ci, jakie kroki podjąć w takiej sytuacji.  
 

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu OC? 

 
OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Trzeba je kupić najpóźniej w dniu rejestracji, gdyż za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą kary finansowe. W większości przypadków polisa wznawia się automatycznie na kolejny okres, który najczęściej wynosi 12 miesięcy. Nie zawsze jednak się tak dzieje, dlatego trzeba pamiętać o sprawdzaniu ważności swojego OC.  
 
Zakres ochrony ubezpieczenia jest zawsze taki sam i obejmuje pokrycie szkód do 5 000 000 euro w przypadku zdrowia i życia oraz 1 000 000 w przypadku mienia. Co ważne, polisa jest przypisywana do konkretnego pojazdu, a nie kierowcy. Oznacza to, że odszkodowanie zostanie wypłacone na rzecz osób poszkodowanych bez względu na to, kto prowadził pojazd.  
 
Trzeba jednak pamiętać, że OC nie obejmuje szkód wyrządzonych m.in. przez kierowców bez uprawnień czy znajdujących się pod wpływem niedozwolonych środków. W takiej sytuacji (w uproszczeniu) muszą oni pokryć wyrządzone szkody z własnych środków. Warto wiedzieć, że OC obejmuje nie tylko wydarzenia, które miały miejsce w trakcie prowadzenia pojazdu, ale też przy wsiadaniu, wysiadaniu, załadunku, rozładunku oraz postoju.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników