Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych? Poradnik

ilość punktów karnych
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Punkty karne to obok mandatów sposób na kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Są one przyznawane za różnego rodzaju wykroczenia. Po przekroczeniu ich określonej liczby jest zatrzymywane prawo jazdy. Jeśli kiedykolwiek zostałeś ukarany w ten sposób, powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić swoje punkty karne. Przekonaj się, za jakie wykroczenia możesz otrzymać ich najwięcej oraz kiedy możesz stracić swoje uprawnienia.

Jaki jest limit punktów karnych w 2023 roku? 

 
Za różnego rodzaju wykroczenia drogowe kierowcy są karani nie tylko mandatem, który muszą zapłacić, ale także punktami karnymi. Dla wielu osób to właśnie one są dotkliwszą nauczką, gdyż po przekroczeniu pewnego limitu stracą prawo jazdy. Maksymalna liczba punktów wynosi następująco: 
  • 20 – dla kierowców z uprawnieniami krócej niż rok, 
  • 24 – dla kierowców z uprawnieniami powyżej roku. 
Po jakim czasie zgromadzone punkty karne ulegają skasowaniu? Jest to nieco skomplikowana sprawa, co wynika ze wprowadzonych nowelizacji. Punkty przyznane od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku ulegają przedawnieniu po upływie dwóch lat. Natomiast w przypadku kierowców ukaranych od 17 września 2023 roku kara zostanie skasowana po roku.  
 
Pamiętaj! Czas przedawnienia punktów karnych liczy się nie od momentu ich przyznania, ale od chwili opłacenia mandatu lub uprawomocnienia się wyroku. 
 

Sprawdzanie punktów karnych – jak to zrobić? 

 
Wiele osób zadaje sobie pytanie: ile mam punktów karnych i kiedy ulegną przedawnieniu? Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest profil zaufany. Najszybciej zalogujesz się do niego za pośrednictwem swojego banku. Lista instytucji finansowych udostępniających tę opcję jest bardzo długa. Możesz również zrobić to przez usługi bankowe T-Mobile oraz platformę pocztową Envelo.  
 
Po założeniu profilu zaufanego możesz wygodnie i szybko sprawdzić liczbę punktów karnych na Twoim koncie. Poniżej znajdziesz praktyczną instrukcję dotyczącą tego, jak zrobić to szybko i wygodnie. 
  1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl. Wybierz zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. 
  2. Znajdź punkt „Kary i mandaty”, a następnie wejdź w link „Sprawdź swoje punkty karne”. 
  3. Zostaniesz przekierowany do rządowego serwisu i poproszony o wybór sposobu logowania. Możesz wybrać profil zaufany lub skorzystać z aplikacji mObywatel. 
  4. Decydując się na profil zaufany, wybierz swój bank lub innego dostawcę, a następnie zaloguj się swoimi loginami, których używasz do obsługi bankowości elektronicznej. 
  5. Po zalogowaniu znajdziesz się w zakładce z punktami karnymi.  
Jeśli ich nie widzisz, to może to oznaczać, że: 
  • nie masz uprawnień do kierowania pojazdami, 
  • nie zostałeś ukarany w ostatnim roku lub dwóch latach, 
  • nie zostały one jeszcze wpisane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, 
  • przekroczyłeś dopuszczalne limity. 
Pamiętaj! Na stronie mObywatel możesz także sprawdzić m.in. ważność swoich uprawnień czy pojazdy, których jesteś właścicielem. 
 
Serwis ten umożliwia sprawdzenie aktywnych punktów karnych, czyli tych, które już zostały Ci naliczone, a także tymczasowych. W przypadku tych drugich niezbędne jest oczekiwanie na wydanie orzeczenia przez sąd, gdy odmówiłeś przyjęcia mandatu. Dane zawarte w rejestrze są aktualizowane tylko raz dziennie, dlatego jeśli zostałeś ukarany, będzie to widoczne dopiero kolejnego dnia. W serwisie sprawdzisz również okoliczności przyznania punktów karnych. Dane te możesz pobrać w formacie PDF oraz wydrukować.  
 
Pamiętaj! Dane pobrane z serwisu mają jedynie charakter informacyjny. Oznacza to, że nie mogą być dokumentem wykorzystanym np. przed sądem. 
 

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych bez korzystania z Internetu? 

 
Skorzystanie ze wspomnianego serwisu nie jest jedynym sposobem na sprawdzenie, ile punktów karnych masz na swoim koncie. Możesz to zrobić także w tradycyjny sposób, czyli odwiedzając dowolny komisariat policji. Usługa ta jest bezpłatna, ale musisz mieć przy sobie dokument tożsamości. Jeśli potrzebujesz tej informacji w formie zaświadczenia, musisz zapłacić 17 zł w kasie urzędu gminy lub miasta. Możesz to także zrobić przez Internet, wpłacając tę kwotę na konto urzędu. Weź potwierdzenie uiszczenia opłaty i udaj się z nim na najbliższy komisariat policji. Na jego podstawie otrzymasz stosowne zaświadczenie. 
 

Utrata prawa jazdy a zbyt dużo punktów karnych – to musisz wiedzieć 

 
Jak już wiesz, przekroczenie konkretnych limitów punktów karnych skutkuje utratą prawa jazdy. W takiej sytuacji otrzymasz skierowanie na badania psychologiczne oraz powtórny egzamin, który ma potwierdzić Twoje kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Dopiero, gdy zaliczysz pozytywnie egzamin oraz otrzymasz zaświadczenie od psychologa, będziesz mógł ponownie wsiąść za kierownicę. W przeciwnym razie konieczne jest ponowne przejście całego kursu oraz przystąpienie do egzaminu. Wiąże się to więc z czasem oraz kosztami. 
 
Pamiętaj! Jeśli masz uprawnienia do kierowania różnymi rodzajami pojazdów, tracisz je wszystkie bez względu na to, jakim środkiem transportu kierowałeś, gdy przekroczyłeś dopuszczalny limit punktów.  
 
Powyższe zasady dotyczą kierowców, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok. W przypadku osób z małym doświadczeniem sytuacja wygląda nieco inaczej. Ich uprawnienia są cofane automatycznie przez starostę. Kierowcy ze stażem poniżej 1 roku, którzy przekroczą limit 20 punktów karnych, muszą przejść całą procedurę ubiegania się o prawo jazdy od początku. 
 

Jak obniżyć liczbę punktów karnych? 

 
17 września 2022 roku wraz ze zmianą taryfikatora mandatów i punktów karnych zniesiono także kursy redukujące liczbę punktów karnych. Oznaczało to, że kierowcy w żaden sposób nie mogą wpłynąć na ich anulowanie, a tym samym zmniejszyć ryzyko utraty uprawnień. Jednak dobrą wiadomością jest to, że 17 września 2023 roku zasady te zostały ponownie zmienione. W Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego ponownie można wziąć udział w kursach redukujących 6 najstarszych punktów karnych. Część teoretyczna to 8 wykładów, a każdy z nich trwa 45 minut. W ich trakcie poruszane są zagadnienia związane m.in. z zasadami ruchu drogowego, statystykami wypadków, a także psychologicznymi aspektami kierowania pojazdami. Z kolei część praktyczna obejmuje ćwiczenie awaryjnego hamowania z prędkością od 30 do 50 km/h.  
 
Pamiętaj! Do kursu redukującego punkty karne można podejść raz na pół roku.  
 

Za jakie wykroczenia można otrzymać najwięcej punktów karnych? 

 
Wprowadzenie zaostrzonego taryfikatora mandatów oraz punktów karnych ma przede wszystkim zmniejszyć liczbę wypadków drogowych oraz zmotywować kierowców do wolniejszej i uważniejszej jazdy. Najwięcej, bo aż 15 punktów możesz otrzymać m.in. za następujące przewinienia: 
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi, 
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych, 
  • kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, 
  • przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym i niezabudowanym, 
  • niezatrzymanie się do kontroli drogowej, 
  • spowodowanie wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia, 
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub temu, który na nie wchodzi. 
Z kolei 13 punktów karnych otrzymają kierowcy, którzy: 
  • nie udzielili pomocy ofiarom wypadku, 
  • wjechali na przejazd kolejowy w przypadku, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy, 
  • zawracają na drodze ekspresowej lub autostradzie, 
  • omijają opuszczone zapory. 
Oprócz punktów karnych otrzymasz także mandat. Zgodnie z nowym taryfikatorem może on wynieść od 50 do 5 000 zł. Najwyższe kary dotyczą przede wszystkim osób popełniających ponownie to samo wykroczenie.  
 
Mandaty oraz punkty karne mają zmusić kierowców do rozważnej jazdy oraz przestrzegania przepisów drogowych. To z kolei ma wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa na drogach. Wizja wysokiej kary finansowej oraz możliwości utraty uprawnień, która wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu lub przechodzenia kursu od nowa, działa odstraszająco. Jeśli chcesz uniknąć problemów, przestrzegaj przepisów i stosuj się do znaków drogowych.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników