Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem? 7 pomocnych wskazówek

Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Egzamin na prawo jazdy to dla wielu osób jeden z najbardziej stresujących dni w życiu. Wiąże się z dużymi nerwami, które mogą negatywnie wpłynąć na wynik. Bardzo często są one powodem, przez który kandydaci podchodzą do egzaminu wielokrotnie, nawet jeśli mają dużą wiedzę oraz potrafią prowadzić samochód. Poznaj 7 wskazówek, które mogą Ci pomóc w otrzymaniu upragnionego prawa jazdy
Każde kolejne podejście do egzaminu wiąże się nie tylko z dodatkowymi nerwami, ale i z kosztami. Jeśli zastosujesz sprawdzone porady, zwiększysz swoje szanse na jego zaliczenie za pierwszym razem.
 

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy? 

Zanim dowiesz się, jak zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu, musisz poznać najważniejsze informacje na temat jego przebiegu. Aby do niego przystąpić, niezbędne jest zaliczenie obowiązkowego kursu składającego z zajęć teoretycznych i praktycznych. Jeśli czujesz się na siłach, to możesz samodzielnie przygotować się do pierwszej części. Egzamin teoretyczny ma formę testu i składa się z 32 pytań. 20 z nich jest związanych z podstawową wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego. Kolejne 12 odnosi się do specjalistycznych zagadnień dotyczących konkretnej kategorii. 

Pierwsza pula pytań jest podzielona na kategorie i możesz za nie otrzymać różną liczbę punktów:
 
  • 4 pytania za 1 pkt – niskie znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • 6 pytań za 2 pkt – średnie znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • 10 pytań za 3 pkt – duże znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z kolei pytania specjalistyczne są podzielone w następujący sposób:
 
  • 2 pytania za 1 pkt – niskie znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • 4 pytania za 2 pkt – średnie znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • 6 pytań za 3 pkt – duże znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Aby zaliczyć tę część, musisz uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 możliwe. Po jej zaliczeniu możesz podejść do egzaminu praktycznego. Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wykonywanie zadań na placu manewrowym. Druga część to jazda po drogach publicznych, w trakcie której będziesz musiał postępować zgodnie z poleceniami egzaminatora. Po zdaniu egzaminu musisz tylko zgłosić się do Wydziału Komunikacji, wnieść opłatę i poczekać na swój dokument.
 

Jak zdać egzamin na prawko? Najważniejsze informacje 

Jak zdać egzamin na prawo jazdy? To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów na kierowców. Poniżej znajdziesz 7 praktycznych wskazówek, które mogą Ci pomóc w zaliczeniu go za pierwszym podejściem. 
 

1. Zadbaj o przyswojenie wiedzy teoretycznej

Nie można pomijać tej ważnej części, gdyż bez wiedzy teoretycznej nie będziesz mógł swobodnie poruszać się po drogach. Znajomość przepisów ruchu drogowego jest kluczowa nie tylko w kontekście egzaminu teoretycznego, ale również praktycznego. Musisz więc dobrze się do tego przygotować.

Przede wszystkim nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę, gdyż może nie wystarczyć Ci czasu na przyswojenie wiedzy. Najlepiej robić to systematycznie, co pomoże także w utrwaleniu informacji. Korzystaj z podręczników, które otrzymasz w szkole jazdy oraz uczęszczaj na wykłady. W ten sposób będziesz mógł nie tylko poznać najważniejsze zagadnienia z zakresu ruchu drogowego, ale również wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Warto także zapoznać się z bazą pytań testowych, którą znajdziesz m.in. na oficjalnej stronie Ministerstwa Infrastruktury. Dzięki nim zapoznasz się z tym, co czeka Cię na egzaminie. Rozwiązuj także przykładowe testy, aby dowiedzieć się, które obszary wiedzy wymagają doszlifowania.
 

2. Wybierz odpowiednią szkołę jazdy 

O ile przepisy ruchu drogowego możesz przyswoić samodzielnie, o tyle zajęcia praktyczne muszą być prowadzone przez doświadczonego instruktora, który będzie Ci w stanie przekazać wiedzę dotyczącą prowadzenia pojazdów. Warto więc wybrać sprawdzoną i polecaną szkołę jazdy. Możesz dowiedzieć się, z której z nich korzystali Twoi znajomi lub członkowie rodziny. Bardzo często jest to świetną rekomendacją. Poczytaj także komentarze, które znajdziesz w sieci, gdyż mogą być cennym źródłem wiedzy.

Istotne jest także to, jakimi modelami samochodów dysponuje konkretna szkoła jazdy. Powinny być to takie same auta, na których odbywają się egzaminy. Ułatwi Ci to opanowanie pojazdu oraz zmniejszy stres w trakcie wizyty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Zwróć uwagę również na to, czy oferta nie zawiera ukrytych kosztów związanych np. z udostępnieniem materiałów do nauki czy przeprowadzeniem wewnętrznych egzaminów. 
 

3. Skorzystaj z jazd doszkalających 

Dla wielu osób 30 godzin praktycznych to za mało, aby poczuć się pewnie za kierownicą. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej czasu, skorzystaj z jazd doszkalających. Przede wszystkim zapytaj o to swojego instruktora. Dodatkowe godziny pozwolą Ci poczuć się swobodniej, co zwiększy szanse na zdanie egzaminu za pierwszym razem. Pamiętaj także o tym, aby na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Jeśli masz pytania, to nie wahaj się ich zadać. W ten sposób poszerzysz swoją wiedzę oraz umiejętności praktyczne. Możesz zaproponować także, aby instruktor zabrał Cię na wymagające odcinki dróg, co pozwoli Ci oswoić się ze stresem. 
 

4. Zadbaj o odpowiednie nastawienie psychiczne

Duże znaczenie oprócz wiedzy i umiejętności praktycznych ma także nastawienie psychiczne. Jeśli będziesz zbyt zestresowany, to długie godziny nauki i ćwiczeń mogą pójść na marne. Warto więc zadbać o odpowiednią kondycję psychiczną. Aby to zrobić, kieruj się poniższymi zasadami:
 
  • w dzień przed egzaminem zapewnij sobie optymalną dawkę ruchu, w ten sposób dotlenisz organizm oraz obniżysz poziom hormonów stresu,
  • zadbaj o wartościowy sen, przed położeniem się do łóżka nie powtarzaj przyswojonego materiału, gdyż podnosi to poziom stresu,
  • w dniu egzaminu unikaj napojów z kofeiną, które mogą Cię nadmiernie pobudzić,
  • skorzystaj ze sprawdzonych technik relaksacyjnych, które pomogą Ci uspokoić myśli.

Oczekując na swoją kolej, staraj się znaleźć ciche i spokojne miejsce. Obecność innych kursantów, a przede wszystkim ich nerwy, mogą się udzielić także Tobie, co nie będzie korzystne dla samopoczucia. 
 

5. Przygotuj samochód do jazdy

Wielu kursantów przez nerwy zapomina o właściwym przygotowaniu samochodu do jazdy. Przede wszystkim po wejściu do auta ustaw fotel oraz lusterka, w taki sposób, abyś widział, co dzieje się wokół  auta. Jest to bardzo ważne, gdyż niewygodna pozycja może sprawiać dyskomfort. Już w trakcie jazdy bacznie obserwuj to, co pojawi się w lusterkach. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio szybko zareagować i wykonać właściwy manewr.
 

6. Zapoznaj się z najczęściej popełnianymi błędami podczas egzaminu


Wiele błędów będących podstawą do oblania egzaminu jest notorycznie popełnianych przez kandydatów na kierowców. Zapytaj swojego instruktora, na które z nich powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Także w sieci możesz znaleźć ciekawe materiały dotyczące najczęściej popełnianych błędów. Przeanalizuj je dokładnie oraz zapamiętaj, jak ich uniknąć. 
 

7. Postaraj się nie wpadać w panikę 

Podczas egzaminu może zdarzyć się, że zaskoczy Cię jakaś sytuacja i nie będziesz pewny, co należy zrobić. Przede wszystkim nie wpadaj w panikę i postaraj się uspokoić. Skoncentruj na się tym, aby obserwować otoczenie oraz zachowanie innych uczestników ruchu. To może pomóc Ci w ustaleniu, jak powinieneś postąpić. Pamiętaj o tym, aby działać płynnie i nie wykonywać gwałtownych manewrów. 
 

Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem – podsumowanie 

Egzamin na prawo jazdy to stresujący moment, jednak właściwe przygotowanie do niego może nieco złagodzić nerwy oraz pomóc w jego zdaniu za pierwszym podejściem. Postaraj się zachować spokój oraz bacznie obserwować otoczenie. Nie możesz pominąć dobrego przygotowania zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej. Wykorzystaj maksymalnie kurs, aby przyswoić jak największą dawkę wiedzy. Nawet jeśli nie uda Ci się zdać za pierwszym razem, to nie koniec świata. Przeanalizuj dokładnie błędy, które popełniłeś i spróbuj je wyeliminować.
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników