Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Winieta - czym jest? Kiedy musimy ją mieć?

Winieta czym jest
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, trzeba nie tylko zaplanować trasę oraz przygotować pojazd do takiego wyjazdu. W niektórych przypadkach niezbędne jest także wykupienie winiet.

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, trzeba nie tylko zaplanować trasę oraz przygotować pojazd do takiego wyjazdu. W niektórych przypadkach niezbędne jest także wykupienie winiet. Umożliwiają one przejazd konkretnymi odcinkami dróg – tam gdzie nie ma bramek. Dowiedz się, czym dokładnie są winiety oraz podczas jakich podróży musisz się w nie wyposażyć.

Co to jest winieta?

Winieta jest opłatą uiszczaną za przejazd płatnymi odcinkami autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Jeszcze do niedawna miała ona postać naklejki, którą trzeba było umieścić na przedniej szybie pojazdu. Obecnie jednak obowiązują także wirtualne winiety. Wystarczy, że kupisz ją na odpowiedniej stronie, podasz najważniejsze informacje oraz otrzymasz potwierdzenie na adres e-mail, a będziesz mógł bez obaw wyruszyć w podróż.

Gdzie obowiązują winiety drogowe?

Zanim wyruszysz w zagraniczną podróż, sprawdź dokładnie, czy trasa Twojego przejazdu nie przebiega przez odcinki dróg, na których obowiązują winiety. Poniżej znajdziesz listę krajów w Europie, które stosują tego rodzaju opłaty:

  • Austria,
  • Rumunia,
  • Słowenia,
  • Bułgaria,
  • Słowacja,
  • Węgry,
  • Szwajcaria,
  • Czechy,
  • Łotwa (dla samochodów osobowych o wadze od 3 do 3,5 t).

Jednocześnie brak konieczności zakupu winiet nie oznacza, że w pozostałych krajach Europy przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest darmowy. Podobnie jak w Polsce, w wielu państwach stosuje się odcinkowy pobór opłat. Oznacza to, że kierowca pokonuje bramki, na których pobiera bilet, a przy wyjeździe płaci za przejechany dystans. Stawki mogą być różne. Takie opłaty obowiązują m.in. w Chorwacji, Norwegii, Portugalii, Grecji i Francji.

Gdzie kierowcy pojazdów do 3,5 t mogą jeździć za darmo po autostradach i drogach szybkiego ruchu? Jest to możliwe w następujących państwach:

  • Estonia,
  • Liechtenstein,
  • Niemcy,
  • Finlandia,
  • Litwa,
  • Luksemburg,
  • Ukraina,
  • Rosja,
  • Belgia (oprócz przejazdu przez Liefkenshoektunnel – Antwerpia),
  • Dania (płatny jest przejazd przez most Storebaelt i Oresund),
  • Czarnogóra (płatny jest przejazd tunelem Sozina – Podgorica – Bar),
  • Szwecja (obowiązują opłaty za przejazd przez most Motala, Oresund, Sundsvall oraz Svinesund),
  • Wielka Brytania (opłaty są pobierane za przejazd niektórymi mostami i tunelami),
  • Holandia (opłaty obowiązują za przejazd tunelem Kil łączącym N217 s Gravendeel z Dordrecht oraz Westerschelde, łączącym wyspę Zeeland z lądem).

Winietę kupisz za pomocą strony Polskiego Związku Motorowego i jest to najwygodniejszy sposób jej nabycia. Nie musisz jej drukować, gdyż wystarczy Ci wersja cyfrowa, np. w smartfonie.

Czy można uniknąć opłat związanych z zakupem winiet?

Wielu kierowców w celu uniknięcia opłat związanych z zakupem winiet decyduje się na podróżowanie innymi bezpłatnymi drogami. Czy jest to opłacalne? Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie się wybierasz. Bezpłatne odcinki to najczęściej drogi gorszej jakości, którymi przejazd zajmuje więcej czasu. Finalnie może okazać się, że wydasz więcej na paliwo, niż zapłaciłbyś za winiety.

Sprawdź jednak dokładnie, czy do miejsca, do którego się wybierasz, w ogóle prowadzą płatne drogi. Jeśli nie, nie ma sensu kupowanie winiet, bo i tak z nich nie skorzystasz. Natomiast próba unikania obowiązkowej opłaty na odcinkach, gdzie są one potrzebne, wiąże się z wysokimi karami, dlatego lepiej tego nie robić.

Jakie rodzaje winiet można kupić?

Kraje, w których występuje obowiązek kupowania winiet, stosują własne zasady dotyczące ich okresu ważności. Poniżej znajdziesz zestawienie rodzajów winiet oraz ich cen, które będą obowiązywały w 2024 roku w poszczególnych krajach:




Ważne! W 2024 roku w Austrii oraz Czechach zostanie wprowadzona winieta jednodniowa. Będzie kosztowała odpowiednio 8,60 euro oraz 200 CZK.

Jakie są kary za brak winiety?

Brak winiety wiąże się z ryzykiem otrzymania kary. Przekonaj się, jakie stawki obowiązują w poszczególnych krajach.

Austria

Kierowca poruszający się po drogach bez ważnej winiety w momencie przyłapania go na tym wykroczeniu musi niezwłocznie zakupić winietę zastępczą, która kosztuje 120 euro. Jeśli tego nie zrobi, to otrzyma karę w wysokości od 300 do 3 000 euro.

Rumunia

W tym kraju obowiązek kupowania winiet dotyczy nie tylko autostrad, ale wszystkich kategorii dróg. Nie wywiązanie się z niego skutkuje karą w wysokości 9 500 RON.

Słowenia

Jazda bez ważnej winiety skutkuje nałożeniem kary w wysokości 300 euro. Dodatkowo słoweńskie przepisy drogowego przewidują możliwość ukarania kierowcy mandatem w wysokości 500 euro w przypadku, gdy w celu uniknięcia opłat przełoży tablice rejestracyjne z innego pojazdu. W obu sytuacjach trzeba także pokryć koszty zakupu winiety.

Bułgaria

Kara nakładana na kierowców poruszających się drogami bez ważnej winiety wynosi 300 BGN.

Słowacja

W tym kraju przewidziana jest kara w wysokości 150 euro.

Węgry

Na Węgrzech także musisz się liczyć z możliwością otrzymania kary finansowej za jazdę bez winiety. Jej wysokość zależy od tego, w jakim terminie ją zapłacisz. Dla samochodów osobowych stawka wynosi 18 750 HUF, jeśli zrobisz to w ciągu 60 dni od otrzymania kary oraz 74 970 HUF za opłacenie mandatu w późniejszym terminie.

Szwajcaria

Brak winiety w Szwajcarii wiąże się z karą w wysokości 200 CHF.

Czechy

Najwyższy mandat, jaki można otrzymać za jazdę bez ważnej winiety, wynosi 20 000 CZK.

Jak widzisz, jazda bez uiszczenia opłat drogowych w poszczególnych krajach jest bardzo kosztowna. Wysokości mandatów są zdecydowanie wyższe niż ceny winiet, dlatego przed planowaną podróżą dokładnie sprawdź, na jakich odcinkach są one obowiązkowe.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, wybierając się w zagraniczną podróż samochodem?

Planując wyjazd samochodem za granicę, warto także pomyśleć o zakupie dodatkowego ubezpieczenia. Może ono się przydać w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą przytrafić się nie tylko na drodze. W krajach należących do Unii Europejskiej obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale pokrywa ona tylko niektóre koszty leczenia. Za pozostałe

usługi medyczne będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Zakupienie ubezpieczenia turystycznego pozwoli Ci tego uniknąć.

Wybierając najlepszą polisę podróżną, sprawdź przede wszystkim zakres ochrony, jaki gwarantuje. Sprawdź także wysokość kosztów leczenia, które pokryje ubezpieczenie. W przypadku Europy najlepiej zdecydować się na polisę z sumą gwarantowaną w przedziale od 20 000 do 30 000 euro.

Porównując ze sobą różne propozycje towarzystw, zwróć uwagę także na to, czy ubezpieczenie pokryje koszty ratownictwa. Taka opcja jest szczególnie przydatna, jeśli podróżujesz w góry lub nad morze, gdzie ryzyko wypadku jest największe. Jeśli Twoje ubezpieczenie pokryje koszty ratownictwa, to będziesz mógł liczyć na pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Najlepsza polisa turystyczna powinna również zawierać ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Umożliwia ono wypłatę odszkodowania w razie powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jego wysokość jest naliczana procentowo od sumy gwarantowanej w zależności od rodzaju urazu. Ta polisa przewiduje także wypłatę odszkodowania rodzinie w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Wybierając się w podróż samochodem, trzeba się do niej dobrze przygotować. Chodzi nie tylko o rozsądne spakowanie bagaży, ale również zapoznanie się z przepisami drogowymi obowiązującymi w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Nie możesz także zapomnieć o zakupie winiet. Te opłaty obowiązują na wybranych odcinkach dróg szybkiego ruchu oraz autostrad. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na karę finansową. W wielu krajach są one bardzo wysokie.

Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników