Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie ADAC - co to jest? Jak działa i co obejmuje?

ubezpieczenie ADAC
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Podróżowanie po Europie jest niezwykle popularne wśród Polaków. Chętnie wybierają się na zagraniczne wakacje w różne miejsca naszego kontynentu. Jednak wypoczynek może zakłócić niespodziewana awaria samochodu. Wybierając się na zagraniczny wyjazd, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ubezpieczenia ADAC. Jest ono mało znane w Polsce, a korzystanie z niego daje wiele korzyści. Czym jest ADAC?
ADAC ( z j. niemieckiego Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) to organizacja motoryzacyjna oraz automobilklub działający w Europie od 1903 roku. W 1954 roku na niemieckich drogach pojawili się motocykliści, którzy zapewniali pomoc potrzebującym kierowcom. W bocznych wózkach swoich jednośladów wozili narzędzia niezbędne do przeprowadzenia podstawowych napraw. Zaczęto ich nazywać „Żółtymi Aniołami” ze względu na kolor pojazdów, którymi się poruszali.
W 1962 roku motocyklistów ADAC zaczęli wspierać kierowcy żółtych Volkswagenów Garbusów. Organizacja ta bardzo szybko zyskiwała nowych członków i szacuje się, że pod koniec 2019 roku było ich już ponad 21 milionów. Główna siedziba znajduje się w Monachium.
Głównym celem działalności ADAC jest wspieranie członków organizacji. Promuje ona także ogólny rozwój motoryzacji oraz bezpieczeństwo na drogach. Działalność ADAC jest bardzo szeroka. Każdego roku ta organizacja przygotowuje testy samochodów oraz fotelików dziecięcych, które są szczegółowo sprawdzane pod kątem zapewnianej ochrony.

Jak działa pomoc drogowa ADAC?


ADAC przede wszystkim zapewnia swoim członkom pomoc drogową, której potrzebują w trasie. Charakterystyczne żółte pojazdy poruszają się po wielu niemieckich drogach. Obecnie flota obejmuje ponad 1700 pojazdów z niezbędnym wyposażeniem.

Pamiętaj! Aby zostać członkiem ADAC trzeba mieć specjalną kartę uprawniającą do korzystania z usług organizacji. Jej koszt wynosi 54 euro rocznie. Ochrona obejmująca wszystkie kraje Europy kosztuje 94 euro.

Kierowcy będący członkami ADAC w przypadku awarii swojego samochodu są uprawnieni do wezwania pomocy. Cała procedura przebiega następująco:
  • wezwanie pomocy za pomocą aplikacji na smartfonie lub telefonu alarmowego na autostradzie,
  • informacja zostaje przekazana do jednego z pięciu ośrodków pomocy,
  • o zdarzeniu zostaje poinformowany najbliższy patrol drogowy,
  • pomoc pojawia się na miejscu, o czym kierowca zostaje poinformowany z wyprzedzeniem.
Na terenie Niemiec działają także lotnicze usługi medyczne realizowane przez ADAC. 55 śmigłowców ratunkowych oczekuje na wezwania w stacjach rozsianych po całym terytorium tego kraju.

Na czym polega ubezpieczenie ADAC?


Dobrą wiadomością dla polskich kierowców jest to, że ADAC wchodzi także do naszego kraju. Dzieje się to powoli, ponieważ niezbędne jest dopasowanie jej do polskich realiów drogowych. Ubezpieczenie ADAC bardzo często jest porównywane z dobrze znaną polisą assistance. Jednak zakres obu produktów jest zupełnie inny.

Pamiętaj! Kierowcy z Polski, zanim ADAC wejdzie na dobre do naszego kraju, mogą korzystać z tego ubezpieczenia podczas podróży po Europie.

W przypadku assistance zepsuty samochód najczęściej zostaje odholowany do najbliższego warsztatu, który przeprowadza niezbędne naprawy. Ubezpieczenie ADAC zapewnia kompleksową pomoc już na miejscu zdarzenia. Oznacza to, że jeśli auto uda się naprawić bez wizyty w warsztacie, to kierowca może od razu kontynuować podróż. Ubezpieczenie to daje poczucie bezpieczeństwa, a także pozwala zaoszczędzić cenny czas.
Z usługi ADAC można skorzystać nawet wtedy, gdy usterka występująca w pojeździe jest bardzo drobna. Po wezwaniu pomocy specjaliści ocenią rozmiary awarii oraz ustalą, w jaki sposób można ją skutecznie usunąć. Jeśli jest ona niegroźna i w samochodzie doszło np. do przebicia opony, to serwisanci od razu rozpoczynają swoją pracę.
Pojazdy pomocy drogowej ADAC są wyposażone w komputery niezbędne do przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki. Po podpięciu ich do zepsutego auta serwisant wie, który element pojazdu uległ uszkodzeniu.

Ważne! Jeśli awaria jest poważna, to niezbędne jest odholowanie pojazdu do warsztatu. Jeśli wybrany wariant ubezpieczenia ADAC zawiera samochód zastępczy, to kierowca może z niego korzystać na czas naprawy. Usługa obejmuje także bezpłatny transport pojazdu oraz pasażerów do kraju.

Ubezpieczenie ADAC Niemcy – gdzie kupić i jaki pakiet wybrać?


Ubezpieczenie ADAC jest nieobligatoryjne. Dlatego nie odnawia się automatycznie. Trzeba więc kupować je za każdym razem, gdy wybierasz się w zagraniczną podróż.
Osoby zainteresowane zakupem tej usługi mają do wyboru trzy pakiety:
  • podstawowy – obejmujący pomoc drogową oraz holowanie na terenie Niemiec, infolinię oraz poradę prawną, a także doradztwo techniczne i turystyczne,
  • rozszerzony – zawierający wymienione wyżej usługi na obszarze całej Europy, a dodatkowo także transport do Polski z dowolnego kraju na świecie w razie choroby oraz przewóz samochodu z terytorium Europy,
  • Premium – zapewnia kompleksową pomoc, a dodatkowo ma rozszerzony limit kilometrów holowania samochodu.
Pamiętaj! Ochroną ADAC objęty jest nie samochód, ale konkretna osoba. Jeśli wybierasz się za granicę z bliskimi, to każdy z nich musi wykupić swoją kartę i wybrać odpowiedni pakiet.
Aby kupić ubezpieczenie ADAC, należy odwiedzić oficjalną stronę organizacji i odnaleźć odpowiednią zakładkę. W celu uzyskania dodatkowych informacji można skorzystać z infolinii, która jest dostępna pod numerem 61 83 19 888 – również dla osób z Polski.
 

Ubezpieczenie assistance – czy warto się na nie zdecydować?


Alternatywą dla ADAC jest ubezpieczenie assistance, z którego można korzystać także na terytorium Polski. Gwarantuje ono pomoc w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży. Zakres takiej polisy może być różny. Trzeba więc dokładnie go sprawdzić przed podpisaniem umowy.
Podczas wyboru assistance ze szczególną uwagą należy zweryfikować przede wszystkim:
  • obszar, na którym obowiązuje – assistance może obejmować tylko obszar Polski, jak i terytorium całej Europy,
  • auto zastępcze – należy sprawdzić, czy towarzystwo zapewnia pojazd zastępczy, a jeśli tak, to przez jaki czas oraz na jakich warunkach można z niego korzystać,
  • limit kilometrów holowania – warto zweryfikować na jaką odległość zostanie przewiezione zepsute auto,
  • zakres ochrony – w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenie może obejmować holowanie, zapewnienie miejsca noclegowego, dowiezienie paliwa, wykonanie drobnych napraw itd.
Ubezpieczenie ADAC przypomina nieco assistance, ale jego zakres może być zdecydowanie szerszy. Oba te produkty różni przede wszystkim rodzaj pomocy udzielanej na miejscu zdarzenia. Członkostwo w organizacji jest odpłatne, a osoby, które nie ukończyły 23. r. ż. mogą stać się jej częścią za darmo. Zakres działalności ADAC jest bardzo szeroki i jest nieustannie dostosowywany do oczekiwań nowoczesnego rynku motoryzacyjnego.
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników