Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czarne tablice rejestracyjne — czy są aktualne i można ich używać?

czarne tablice rejestracyjne
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Tablice rejestracyjne wydawane od 2000 roku to czarne znaki umieszczone na białym tle. Zostały one wprowadzone po reformie administracyjnej, która zmniejszyła liczbę województw do 16. Jednak niekiedy na drogach można także spotkać samochody z czarnymi tablicami. Dowiedz się, czy są one w ogóle legalnie i czy korzystanie z nich jest zgodne z prawem. Poznaj najważniejsze informacje o starych tablicach rejestracyjnych.

Czarne tablice rejestracyjne – co trzeba o nich wiedzieć? 

 
Czarne tablice rejestracyjne z białymi znakami obowiązują w Polsce od chwili, gdy kraj odzyskał niepodległość. Przez lata zmieniał się ich format oraz system, a jedna z największych modernizacji miała miejsce w 1976 roku. Wtedy podzielono kraj na 49 województw oraz zniesiono powiaty. Tablice, które wtedy wprowadzono, nadal miały czarne tło oraz białe znaki, ale zmieniono czcionkę, dzięki czemu symbole stały się lepiej widoczne. Nowe tablice były także większe niż poprzednie. Wprowadzono również stosowany przed II wojną i tuż po niej system znakowania pojazdów: 
  • 3 litery (dwie pierwsze były wyróżnikiem województwa, a trzecia dotyczyła rejonizacji według gmin, rejonów lub dzielnic), 
  • 4 cyfry (dla pojazdów prywatnych). 
Nowe wyróżniki województw wprowadzano sukcesywnie w 1980, 1993 oraz 1997 roku. Zgodnie z nimi stosowano następujące zasady: 
  • 6 wyróżników – dla województwa warszawskiego, 
  • 5 wyróżników – dla województwa katowickiego, 
  • 4 wyróżniki – dla województwa bydgoskiego, wrocławskiego, krakowskiego, gdańskiego, łódzkiego i poznańskiego, 
  • 3 wyróżniki – dla pozostałych województw. 
Od 1 maja 2000 roku przestano wydawać czarne tablice rejestracyjne. Zostały one zastąpione tymi, które są używane obecnie, czyli z czarnymi znakami na białym tle. Ze względu na to, że wydziały komunikacji miały duże zapasy starych rejestracji, to początkowo wnioskodawcy mogli wybrać, która wersja bardziej im odpowiada.  
 

Czy czarne tablice rejestracyjne są legalne? 

 
Wiele osób zastanawia się, czy przez zmiany wprowadzone w zasadach wydawania tablic rejestracyjnych jazda pojazdami wyposażonymi w te z czarnym tłem jest legalna. Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jest to możliwe dzięki temu, że prawo nie działa wstecz. Po wprowadzeniu w 2000 roku nowych tablic właściciele pojazdów nie zostali zobowiązani do ich wymiany. W praktyce oznacza to, że jeśli pojazd był wyposażony w starą rejestrację, a na przestrzeni lat nie zmienił właściciela, to bez problemu może poruszać się po drogach. Czarne tablice są w pełni legalne i nie mają terminu ważności.  
 
Pamiętaj! Aby móc jeździć pojazdem ze starymi tablicami, niezbędne jest wykonywanie regularnego przeglądu technicznego oraz kupowanie obowiązkowego ubezpieczenia OC.  
 
Na polskich drogach nadal można spotkać samochody z czarnymi rejestracjami. Dla wielu osób mają one wartość sentymentalną, gdyż oznaczają, że obecny właściciel korzysta z pojazdu od prawie 25 lat. Zdecydowanie najczęściej takie rejestracje mają samochody marki Fiat oraz Polonez.  
 
Czarne tablice rejestracyjne miały wymiar 520 x 120 mm. Nie każdy wie, że do 1993 roku polskie prawo dopuszczało, aby były one wykonane z blachy lub plastiku. Jednak ten drugi materiał nie był odporny na działanie wysokich temperatur np. podczas pożaru. To właśnie z tego względu wprowadzono wymóg, aby tablice były ognioodporne, a symbole grawerowane.  
 

Co zrobić po zakupie samochodu z czarnymi tablicami rejestracyjnymi? 

 
Zainteresował Cię samochód z czarnymi tablicami i chcesz, aby po jego zarejestrowaniu pozostały one na Twoim nowym pojeździe? Jeśli tak, to z pewnością świetną informacją będzie dla Ciebie to, że wprowadzone 31.01.2022 roku zmiany w przepisach pozwalają na to.  
 
Zgodnie z prawem w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu nowy właściciel musi udać się do Wydziału Komunikacji i Transportu lub Starostwa Powiatowego w celu przerejestrowania go na swoje dane. Do końca stycznia 2022 roku wiązało się to także z koniecznością wymiany tablic. Obowiązek ten dotyczył jednak tylko sytuacji, gdy sprzedający oraz kupujący mieszkali w innym regionie. Wiązało się to z koniecznością odwiedzenia urzędu oraz kosztami. Na szczęście od końca stycznia 2023 roku możesz zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, także te w czarnym kolorze. 
 
Pamiętaj! Brak konieczności wymiany rejestracji nie jest równoznaczny z tym, że nie musisz zgłaszać nabycia auta w urzędzie. W ciągu 30 dni musisz poinformować o tym fakcie starostwo powiatowe. 
 
Trzeba mieć na uwadze także to, że możliwość pozostawienia dotychczasowych tablic dotyczy tylko aut, które były już wcześniej zarejestrowane w Polsce. Jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy, to będziesz musiał go zarejestrować oraz założyć nowe blachy. 
 

Czy w przyszłości czarne tablice rejestracyjne zostaną wycofane? 

 
Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK) w Polsce około 850 000 pojazdów nadal ma czarne tablice rejestracyjne. Nie oznacza jednak, że aż tyle z nich jeździ po drogach. Wiele z nich jest nieużytkowanych, tylko nie zostały one wyrejestrowane. Trwają prace, które mają na celu zaktualizowanie danych oraz ujednolicenie przepisów dotyczących cofania decyzji o rejestracji pojazdów kwalifikujących się jako archiwalne. Co to oznacza w praktyce? Planowane zmiany mają dotyczyć tylko tych maszyn, które: 
  • zarejestrowano przed 14 marca 2005 roku, 
  • przez ostatnie 10 lat nie były aktualizowane w bazie CEPiK, 
  • przez ostatnie 10 lat nie przechodziły przeglądów oraz nie miały ważnego OC. 
Takie pojazdy do 24 czerwca 2024 roku zostaną wykreślone z rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Oznacza to więc, że liczba czarnych tablic będących nadal w obiegu znacząco się zmniejszy. 
 
Planowane zmiany mają także obejmować konieczność stosowania tablic rejestracyjnych o określonym wzorze, zgodnym z wymogami Unii Europejskiej. Muszą one mieć białe tło oraz gwiazdki symbolizujące UE, a także oznaczenie PL umieszczone na niebieskim polu. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, to nabywca pojazdu będzie musiał go zarejestrować w urzędzie, a także wymienić czarne tablice na nowe, zgodne z obowiązującym wzorem. W związku z tym jazda ze starą czarną rejestracją w takim przypadku będzie niemożliwa. 
 

Jakie są kary za brak rejestracji kupionego samochodu? 

 
Obecnie urzędnik może nałożyć karę w wysokości od 200 do 1000 złotych na osobę, która nie zgłosi faktu nabycia lub zbycia pojazdu. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, to od 1 stycznia 2024 roku niezbędne będzie zarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni. Kary mają wtedy wynieść: 
  • 250 złotych – za brak powiadomienia o zbyciu pojazdu, 
  • 500 złotych – za brak złożenia wniosku o rejestracji w ciągu 30 dni, 
  • 1 000 złotych – za brak złożenia wniosku o rejestracji w ciągu 180 dni. 
Jak widzisz, kary za niewywiązanie się z tego obowiązku są wysokie, dlatego warto przestrzegać terminów narzuconych przepisami prawa. 
 

Ubezpieczenie OC a zmiana tablic – co trzeba wiedzieć na ten temat? 

 
Wszelkie obowiązki związane z ubezpieczeniem OC przechodzą na nowego właściciela. Towarzystwa nie interesuje więc, czy pojazd ma zmienione tablice, czy też pozostawiono dotychczasowe. Sprzedający powinien poinformować ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu, aby uniknąć problemów. Ty, jako nabywca, możesz korzystać z polisy, aż do momentu, gdy wygaśnie jej ważność. Masz także opcję kontaktu z ubezpieczycielem w celu rekalkulacji wysokości składki lub wybór nowej oferty. Wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. 
 
Pamiętaj, że OC przejęte przez dotychczasowego właściciela nie odnawia się automatycznie. Musisz więc pamiętać o tym, aby kupić ubezpieczenie w odpowiednim terminie. W przeciwnym razie narażasz się na wysokie kary finansowe.  
 
Jazda pojazdami z czarnymi tablicami rejestracyjnymi jest legalna, o ile są one w dobrym stanie technicznym i mają ważne OC. Jeśli kupiłeś takie auto, to możesz poruszać się nim po drogach bez konieczności wymiany rejestracji. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowelizacja przepisów będzie wiązała się z koniecznością zakładania nowych tablic przy okazji rejestracji pojazdu.  
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników